Rusland bijt van zich af, tegenwoordig. Het land is zelfbewust en wil serieus worden genomen op het wereldtoneel. 10 VERDIEPING RUSLAND en mooi staaltje van Rus sisch assertiviteit: de ultra nationalist Vladimir Zji- rinovski verklaarde giste ren zo kwaad te zijn over de arrestatie van diplomaat Dmitri Borodin in Den Haag, dat hij bij de Neder landse ambassade in Moskou de ruiten wil ingooien. „Wij keren niet de andere wang toe. Nee, we slaan terug, op het hoofd, op de neus", aldus Zjirinovski, die bepaald niet het imago heeft van een vreedzaam po liticus. De woorden van 'Mad Vlad', al twintig jaar lid van de Russische Tweede Kamer, de Doema, sluiten naadloos aan op de huidige realiteit. Rusland is niet langer het land in chaos dat het onder Boris Jeltsin was. Sinds het onder Vladimir Poetin de economie de wind in de rug heeft gekregen en de politie ke elite zijn macht heeft gevestigd, is het land stabieler geworden en spat de asserti viteit ervan af. De Russische beer laat zich weer horen. Dat leidt tot kloeke uitspraken en daden. Russische leiders halen uit naar iedereen die hen dwarszit of die kritiek op hen uit. Nederland weet er inmiddels alles van. En dat nota bene in het Neder land-Ruslandjaar, dat bedoeld is om de be trekkingen te vieren. Gisteren zag minister Frans Timmermans zich genoodzaakt excuses aan te bieden over de gang van zaken rond diplomaat Dmitri Borodin. De Weense Conventies, die de immuniteit van ambassadeperso neel garanderen, waren inderdaad geschon den. Borodin was gisteren tevreden met de verontschuldiging. Poetin eiste een dag eerder op hoge toon persoonlijk excuses uit Den Haag. En daar bleef het niet bij. Russische gezagdragers overwegen inmiddels stappen te onderne men tegen Nederlandse bloemen en zuivel. Moskou is al langer hard in zijn opstelling naar anderen. Wat betreft ingrijpen in de conflicten in Libië en Syrië lag Rusland voortdurend dwars in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Officieel omdat het de resoluties van de VN voor de be scherming van de bevolking niet wilde mis bruiken voor het omverwerpen van regi mes. In Syrië komt daar natuurlijk bij dat Rusland in dat land de enige marinehaven heeft met toegang tot de Middellandse Zee. En dat Syrië de enig overgebleven bondge noot is van de Russen in het Midden-Oos ten. Maar toch speelt ook voortdurend het adagium mee: 'omdat het kan'. Rusland wil het Westen laten voelen: we zijn er weer! Neem ons serieus! Dat bleek duidelijk toen de Amerikaanse minister )ohn Kerry van Buiten landse Zaken in augustus zei dat Syrië eep bombardement op zich zelf kan voorkomen door alle chemische wapens in te leveren. Het zou een verspre king zijn van de Amerikaan, maar Moskou sprong er direct bovenop. Het resultaat was een akkoord tussen de VS, Rusland en Sy rië om de chemische wapens van het regi me-Assad te laten vernietigen. Rusland glo rieerde en Vladimir Poetin werd door som mige van zijn onderdanen al getipt voor de Nobelprijs voor de Vrede. Inmiddels laat Rusland geen kans liggen om de VS dwars te zitten. Een greep uit de lijst van maatregelen tegen de voormalige aartsvijand: het Amerikaanse agentschap voor internationale ontwikkeling werd Rusland uitgezet, de VS mogen geen poli tieke non-gouvernementele organisaties meer sponsoren, radiozenders Radio Liber.- ty en Voice of Amerika zijn uit de Russi sche ether gehaald, Amerikanen mogen geen Russische kinderen meer adopteren en de import van Amerikaans rund- en var kensvlees ter waarde van 500 miljoen dollar is stopgezet. Geen wonder dat de verhou ding tussen Poe tin en Beer in oosten door onze correspondent Joost Bosman foto Ryan McVay/ Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10