Schaliegas stelt Shell teleur Fataal ongeval bij show Arrestatie om intieme foto 6 BUITENLAND Na bijna een week shutdown, begint de publieke opinie in de Verenigde Staten zich tegen de Republikeinen te keren. MONSTERTRUCK RIJDT IN OP PUBLIEK Shell heeft zeker 24 miljard dollar geïnvesteerd in de exploratie van zogenoemde 'onconventionele' olie- en gasbronnen, schrijft Fi nancial Times. De investering heeft tot nu weinig opgeleverd. „De onconventionele bronnen hebben niet opgebracht wat ge pland was", aldus Voser. De olie maatschappij kondigde eerder al een afschrijving aan van 2,1 mil jard dollar op de activiteiten in de VS en kondigde aan de schalie- gas-portefeuille te gaan herzien. De bestuurder waarschuwde ook voor te veel optimisme over de ex ploratie van schaliegas elders in de wereld. Het idee dat omvang van de vondsten in de VS ook el ders geëvenaard kunnen worden, noemde Voser 'een hype'. In Chi na heeft Shell wel 22 bronnen ge boord, maar de uitkomsten daar van zijn nog onzeker. De kosten van de exploratie in China zijn volgens Voser hoger dan in de VS. Ook zei Voser dat de problemen in Alaska voor hem 'een grote per soonlijke teleurstelling' waren. NEW YORK - De Amerikaanse over heid is al zes dagen dicht en wei nig Amerikanen begrijpen nog waarom. 800.000 ambtenaren zijn met verlof gestuurd en over heidsgebouwen zitten op slot. Veel Republikeinse politici besef fen ondertussen dat de huidige si tuatie niet lang houdbaar is. Ze waren onder druk van hun conser vatieve achterban in de Tea Party de strijd aangegaan tegen het om vangrijke verzekeringsplan van President Obama met de bijnaam Obamacare. Die strijd werd keer op keer verloren. Nu ze alsnog wil len winnen door het verzekerings stelsel te koppelen aan het over heidsbudget, lijkt de publieke opi nie zich tegen hen te keren. In de media komen treurige verha len voorbij van mensen die ge raakt zijn door de overheidsslui- ting. Bijvoorbeeld Carol Diaz. Ze is ambtenaar in New York en heeft net haar huis herbouwd dat door orkaan Sandy was verwoest. Vorige week werd ze met onbe taald verlof gestuurd. Diaz zegt geen idee te hebben hoe ze het moet bolwerken. „Ik ben bang voor de komende maand." Ook 1500 medewerkers van een scheepswerf in New Hampshire zijn met onbetaald verlof. Een van hen, Paul O'Connor, uit zijn woede op de lokale tv. „Ik ben boos. Ik heb helemaal genoeg van die Tea Party. Dit soort grappen moeten ze met mij niet uithalen." Om de schade te beperken, nam het Congres zaterdag een nood wet aan: de naar huis gestuurde werknemers krijgen toch doorbe taald. Ook dit lapwerk ligt al on der vuur. Het Congres wilde toch het budget niet goedkeuren, om dat de uitgaven te hoog waren? En vervolgens stuurt het alle amb tenaren met 'betaald' verlof. Dat kost alleen maar meer geld. De grote vraag in Washington is hoe lang de Republikeinen hun eenheid kunnen bewaren. Rond 17 oktober wordt het schuldenpla fond van de Amerikaanse over heid bereikt. Dat moet verhoogd worden om alle uitstaande lenin gen te kunnen terugbetalen. Als de Republikeinen ook daarbij dwarsliggen, levert dat grote scha de op aan de economie. Weinigen denken dat het zover komt. Meer dan de benodigde ze ventien Republikeinse afgevaar digden hebben al in de media aan gegeven dat ze de shutdown wil len beëindigen; zonder voorwaar den. Daarvoor moet de Republi keinse voorzitter John Boehner dat wel ter stemming brengen en vooralsnog weigert hij. Nu met Dennis Ross (Florida) ook de eerste Tea Party-afgevaar digde heeft toegegeven dat dit een gelopen race is, neemt de druk op Boehner wel toe. In een interview draaide president Oba ma hem de duimschroeven aan. „Er zijn genoeg stemmen in het Congres om de overheid vandaag nog te heropenen. Alleen voorzit ter Boehner houdt dat tegen. Ik denk dat de meeste Amerikanen zeggen: 'Als er genoeg stemmen zijn, kom op, laten we het doen.'" Het posten van een intieme fo to op Facebook is twee Marok kaanse tieners, van 14 en 15 jaar, duur komen te staan. De politie arresteerde de jongen en het meisje omdat ze elkaar op de foto een kus geven. Het stelletje had zich al zoe nend laten fotograferen buiten hun school in de Marokkaanse stad Nador. Via Facebook be landde de foto bij een lokale krant, die de afbeelding afdrukte. Daarop arresteerde de politie het jonge stelletje wegens 'schending van de openbare zeden'. De tieners verschijnen volgende week voor de rechter. De aanhou ding leidt in Marokko tot ophef. Sympathisanten van de tieners voeren actie door zichzelf ook zoe nend op de foto te laten zetten. Tientallen doden bij rellen in Egypte Aanhangers van de afgezette presi dent Mohamed Mursi raakten gis teren in Cairo slaags met ordetroe pen en tegenbetogers. Volgens Egyptische staatsmedia kwamen daarbij zeker dertig mensen om het leven. Egypte herdacht giste ren de Jom Kippoeroorlog van 1973. Zowel voor- als tegenstan ders van Mursi grepen dat aan om de straat op te gaan. SANAA Medewerker Duitse ambassade vermoord Een medewerker van de Duitse ambassade in Jemen is gisteren vermoord. Volgens de Jemeniti- sche autoriteiten is het slachtoffer een Duits staatsburger die werkte als lijfwacht van diplomaten. Hij werd bij een supermarkt in de hoofdstad Sanaa neergeschoten. Volgens de zender al-Arabiya wil den de daders eigenlijk de Duitse ambassadeur ontvoeren. leren stemmen voor behoud senaat Het voorstel van de Ierse rege ring om de senaat van het land af te schaffen, heeft het niet ge haald. In een referendum stem de een meerderheid voor be houd van het Hogerhuis. De op komst was 39 procent. Afschaf fen van de tandenloze Ierse Eerste Kamer leek populair en de verwachting was dan ook dat het voorstel het zou halen. LONDEN - Peter Voser, de vertrek kende topman van Shell, is 'niet ge lukkig' met de winning van Ameri kaans schaliegas door het bedrijf. De exploratie daarvan is voor Shell niet succesvol gebleken. Voser zei dat gisteren in een interview met de krant Financial Times. CHIHUAHUA - Toeschouwers vluchten weg van de plek waar een monstertruck is ingereden op het publiek tij dens een show van bijzondere vlieg- en voertuigen in de Mexicaanse stad Chihuahua. Zeker acht toeschouwers kwamen daarbij om het leven en 79 mensen raakten ge wond. Toen het gevaarte over een rij autowrakken heen reed, ging het mis. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de monstertruck belandde in een tribune. Onder de doden zijn drie kinderen, van 6, 7 en 12 jaar, meldde het stadsbestuur gisteren. Een technisch defect is mogelijk de oorzaak, meldden de autoriteiten. De chauf feur is echter wel vastgezet. Op de Extremo Aero Show vertoonden vliegtuigen, grote vrachtauto's, motoren en luchtballons hun kunsten, foto EPA Republikeins front Barst in door onze correspondent Mathijs Rotteveel NADOR CAIRO DUBLIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6