Abvakabo in geweer tegen 'half pensioen' Prins Jaime getrouwd 4 BINNENLAND KERKELIJK HUWELIJK FNV-delegatie gaat toch naar Qatar Een internationale vak bondsdelegatie met onder meer de FNV gaat op inspec tie naar Qatar. Die reis stond op losse schroeven, omdat de autoriteiten niet wilden meewerken. De delegatie gaat vandaag toch naar het land, dat in 2022 het WK voetbal organiseert. De dele gatie bekijkt wat er klopt van berichten over slechte arbeidsomstandigheden voor mensen die werken aan WK-voorzieningen. Leefbaar Rotterdam zet in op Eerdmans loost Eerdmans is in maart bij de raadsverkiezingen lijsttrekker van Leefbaar Rot terdam. De 42-jarige werd gisteren benoemd. Eerd mans is sinds ruim vier jaar wethouder in Capelle aan den IJssel voor de partij Leef baar Capelle. Eerder zat hij voor de LPF in de Tweede Kamer. 'Kremlin klaagde eerder over Arctic' Rusland heeft er bij Neder land herhaaldelijk over ge klaagd dat het schip Arctic Sunrise van Greenpeace ille gale acties ondernam. Dit zei de Russische ondermi nister van Buitenlandse Za ken Mesjkov gisteren in een reactie op de juridische stap pen van Nederland om het geënterde schip terug te krij gen. De bemanning zit vast. 27 arrestaties bij illegale houseparty Bij een illegale houseparty in Breda zijn zaterdagavond 27 mensen opgepakt. Dat meldde de politie zondag. De 27 feestgangers hadden een weiland uitgekozen als locatie. Maar de eigenaar van het weiland klaagde bij de politie over vernielingen. Toen de feestvierders wei gerden de schade te vergoe den, werden ze allemaal aan gehouden en in de cel gezet. Die verandering van het zogehe ten 'Witteveenkader' moet vol gens de bond het kabinet-Rutte een bezuiniging opleveren van 3 miljard euro. Abvakabo FNV vindt dat het pensioen van vooral de huidige jongeren wordt uitge kleed tot een 'half pensioen'. „We roepen de senatoren op om te kie zen voor een eerlijk pensioen", al dus woordvoerders van Abvakabo FNV en FNV Jong. Als het plan door de Eerste Ka mer komt, gaat de fiscaal aftrekba re pensioenopbouw in 2015 van 2,15 procent naar 1,75 procent per jaar. „Als je uitgaat van 42 werkja ren, is dat een verslechtering van 22 procent. Een jonge verpleeg kundige kan volgens de huidige regels nog uitkomen op een goed pensioen, ter hoogte van 70 pro cent van het laatst verdiende sala ris. Maar als de plannen van het kabinet doorgaan, bouwt deze ver pleegkundige in totaal 27 procent minder pensioen op", stelt de bond. Abvakabo FNV verwacht dat dit zelfs nog rooskleurig is: „Want wie werkt er nog ononderbroken tot zijn 67e?" Omdat de gemiddel de diensttijd volgens het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds 29 jaar is, verwacht men dat de meeste werknemers uit zullen ko men op maximaal 50 procent van het laatste salaris. „We noemen dat een half pensioen." Pensioen uitvoerder APG heeft berekend dat bij een dienstverband van veertig jaar de pensioenopbouw 19 procent lager wordt. De Autoriteit Financiële Markten concludeert dat het kabinet zaken te rooskleurig voorstelt. „De con clusie is dat het kabinet het pu bliek oneerlijk informeert over de gevolgen die dit plan heeft voor jongeren", aldus Abvakabo FNV. 5 vragen over adviesrecht voor slachtoffers Tot acht jaar geleden waren slacht offers en nabestaanden feitelijk rechteloos. Een rechtszaak kent in Nederland twee procespartijen: enerzijds de verdachte en zijn ad vocaat en anderzijds het Open baar Ministerie (ÓM) dat als aan klager namens 'de samenleving' en dus ook de slachtoffers op treedt. Omdat veel slachtoffers echter de behoefte hebben om te vertellen wat voor hen persoon lijk de gevolgen van een misdrijf zijn geweest, kent ons rechtsstel sel sinds 2005 het spreekrecht voor slachtoffers en nabestaan den. Klopt. In het regeerakkoord heeft het kabinet vorig jaar al aangekon digd dat het de rechten van slacht offers wil verruimen. Slachtoffers krijgen als het aan staatssecretaris Fred Teeven van Veiligheid en Jus titie ligt voortaan ook een advies recht. Ter zitting mogen nabe staanden of slachtoffers, als ze daar behoefte aan hebben, zich ook gaan uitlaten over het verza melde bewijs, de schuldvraag en de gewenste hoogte van de straf. De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR), een belan- genclub van rechters en officieren van justitie, noemt het plan van Teeven 'interessant' en zal het bin nenkort bij haar achterban voor leggen. De NVvR vindt het sowieso wel van belang dat een rechter eerst bepaalt of een verdachte ook wer kelijk de dader is. Pas na een schuldigverklaring zou het slacht offer zich over een straf mogen uitlaten. Maar Teeven ziet niets in een 'knip'. Uitlatingen over de schuld of strafhoogte zal een slachtoffer volgens hem vóór de uitspraak moeten doen. Onderzoekers van de Rijksuniver siteit Groningen hebben daar on langs rechters, officieren van justi tie en advocaten over onder- vraagd. Het adviesrecht voor slachtoffers wordt door sommi gen wel als waardevol be schouwd, vooral vanwege de 'the rapeutische werking'. Maar het biedt volgens de ondervraagden in veel gevallen ook een 'garantie voor teleurstelling'. Een rechter kan altijd de emotionele en mate riële schade die een dader heeft aangericht meewegen, maar zal zich in zijn vonnis toch vooral houden aan de wettelijk bepaalde strafmaat. Het adviesrecht brengt bovendien met zich mee dat als een slachtoffer een belastende ver klaring aflegt, de verdachte vervol gens ook de gelegenheid moet krijgen om daar uitgebreid over in discussie te gaan met het slachtoffer. Het risico op 'verhar ding' tussen slachtoffers enerzijds en verdachten anderzijds zou al leen maar groter worden. Het OM blijft de baas over de vervolging, aldus Teeven. Hij wijst vooral op het voordeel van het nieuwe adviesrecht: slachtof fers worden meer dan nu onder deel van het strafproces. Maar de bewindsman erkent dat er ook ri sico's aan kleven. Wanneer een ad vocaat hem keihard als getuige on dervraagt, kan een slachtoffer dat als een extra tik ervaren. Nabe staanden en slachtoffers moeten daarom gedegen op een zitting voorbereid worden, aldus de staatssecretaris. Niet alleen over wat hem te wachten staat, maar ook over hoe hoog de maximale straf naar verwachting uitvalt. WOERDEN ROTTERDAM MOSKOU BREDA APELDOORN - In Apeldoorn is zater dagmiddag het kerkelijk huwelijk ge sloten van prins Jaime en Viktória Cservenyak. Jaime is de jongste zoon van prinses Irene. Koning Willem- Alexander, koningin Maxima en een groot deel van de koninklijke familie woonden het huwelijk bij in de Onze Lieve Vrouwe ten Hemelopneming- kerk. Het bruidspaar werd bij het verlaten van de kerk door honderden belang stellenden toegejuicht Cservenyak is geboren in het Hongaarse Boedapest. Onder de bruidskinderen was gravin Zaria, de jongste dochter van prinses Mabel en de overleden prins Friso. Prins Jaime had het goud voor de trouwringen uit Peru laten komen, waar het via het Fair Trade-program- ma van Solidaridad is gekocht foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Wilko Voordouw DEN HAAC - Vakbonden Abvakabo en FNV Jong voeren morgen op het Binnenhof actie tegen de pen sioenplannen van het kabinet-Rut- te. De bond wil dat de senaat het kabinetsplan afwijst om de belas tingvrije pensioenopbouw te verla gen tot 1,75 procent. Slachtoffers van ernstige misdrij ven mogen zich als het aan staats secretaris Fred Teeven ligt ook uit laten over de straf die een ver dachte moet krijgen. door Niki van der Naald *1 Wat voor rechten hebben slacht- offers nu dan in de rechtszaal? "T Het nieuwe wetsvoorstel gaat veel verder? 3 Zit de rechtspraak daar op te wachten? 4 Wat kan of moet een rechter met zo'n advies? 5 Is dat een terecht punt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4