Ar ric an Beije tekenend iting Zoutelande I I 1 Bij sommige hardlopers zakt de moed in de s I 30 SPORT VROUWENWEDSTRIJD Anjolie Engels-Wisse schrijft na een rotzomer voor de eerste keer de Kustmarathon op haar naam. Ton wordt derde Recordaantal deelnemers aan minimarathon EF Had Arjan Beije een onbedwing bare creatieve bui tijdens de mara thon? Bedacht hij onderweg iets ongekend bijzonders dat hij per se moest uittekenen? Niets van dat alles. De Delta Sport-atleet was op zoek naar afleiding, naar iets dat zijn gedachten van het hardlopen konden afleiden. Afgelopen week tijdens zijn laat ste duurloop voelde Beije al dat het niet lekker ging en zaterdag, al tweehonderd meter na de start, kreeg hij in de gaten dat het goe de gevoel nog niet was terugge keerd. Hij liep niet lekker, de sou plesse was er niet en kwam ook niet. „Al na twee kilometer werd ik ingehaald door mensen die ik normaal gesproken makkelijk voor blijf', weet hij nog. „Het was m'n tiende Kustmarathon en die wilde ik per se uitlopen. Dus ben ik gaan denken hoe ik dat zou kunnen. Ik hou van tekenen, ik heb een opleiding aan de Kunsta cademie in Rotterdam afgerond, en bedacht dat tekenen zou kun nen afleiden. Papier had ik al, dat was m'n startnummer. Op de Stormvloedkering heb ik een poli tieagent een pen gevraagd en toen ben ik gaan tekenen. Dat ,was natuurlijk moeilijk, het eer ste poppetje moest een vrolijk poppetje worden maar het werd een boos poppetje. Maar het leid de wel af. Ik kan me van sommige stukken van het parkoers niets meer herinneren." Pas voorbij Oostkapelle staakte Beije zijn creatieve bezigheden. „Dat startnummer werd steeds natter, de pen hield ermee op. Maar het heeft me wel heel goed geholpen." Uiteindelijk finishte de Schouwe- naar in 3.30. Voor iemand die de Kustmarathon eerder in 3.02 en 3.03 liep niet om over naar huis te schrijven, maar gezien de omstan digheden was Beije niet eens onte vreden. Zijn missie was ondanks z'n problemen geslaagd. ZOUTELANDE - Dat Anjolie Engels- Wisse zaterdag de Kustmarathon liep én won, mag gerust een won dertje worden genoemd. De 37-ja- rige Middelburgse was door een ontsteking van het binnenoor meer dan twee maanden uit de roulatie. Ze trainde beduidend minder dan in andere jaren en twijfelde lange tijd over haar deel name aan de zware tocht tussen Burgh en Zoutelande. „Uiteinde lijk leek het me toch mooi om mee te doen. Als test, als uitda ging", zei ze na de finish. „Maar op dit resultaat had ik niet gere kend. O, ik ben zó blij." Na de huldiging in Zoutelande strompelde de winnares weg, on dersteund door haar man Anton Engels. Heel voorzichtig daalden ze met z'n tweeën de lastige trap bij het podium af. In het laatste ge deelte van de wedstrijd was En gels-Wisse compleet kapot gegaan en kon daarom even niet op eigen benen verder. Half juni verkeerde ze ongeveer in dezelfde situatie, maar dan zonder daarvoor een zware inspanning te hebben geleverd. Op zondag 16 juni stond ze op en was ze vrese lijk duizelig. Ze was ineens tot weinig meer in staat. Slechts on dersteund of zich vasthoudend aan de meubels kon ze zich een weg banen door haar huis. „Het was in die eerste dagen en zelfs weken heel raar allemaal", vertel de ze. „Als ik mijn hoofd voorover boog, bijvoorbeeld voor het uit spoelen van mijn haar of bij het uitruimen van de vaatwasser, leek het net alsof ik van achteren nog een duwtje kreeg. Mijn even wichtsorgaan was compleet van slag." In het ziekenhuis in Goes kreeg Engels-Wisse een paar dagen later te horen dat ze geen ernstige aan doening had, maar dat het wel een vervelend virus was. Ze was blij dat ze met kno-arts Rombout ook een actieve sporter trof „Hij keek natuurlijk naar mij als mens, maar Achter Vanessa Hartman (3.14.45) werd Leonie Ton (3.18.12) derde. De inwoonster van Kamperland, die in 2009 won, was zeer tevre den met haar plaats en haar tijd. Ze dook veertien minuten onder haar snelste tijd op de Kustmara thon. „Aan het eind kreeg ik wel last van mijn lies en van m'n buik", zei ze. „Het was ontzettend zwaar. Johnny Ravia, die met mij samen liep, heeft me er doorheen geholpen." ook naar mij als hardloopster. Hij was heel duidelijk tegen mij over wat ik per week kon verwachten. Hij zei dat zo'n ontsteking bij de meeste mensen na zes weken wel over zou gaan, maar dat het bij hardlopers wel langer duurt. Om dat die de hele tijd op en neer gaan met hun hoofd." Engels-Wisse was grotendeels ge rustgesteld door de diagnose. Het virus zou vanzelf verdwijnen. Maar op de achtergrond sluimerde de twijfel. „Je weet natuurlijk nooit helemaal hoe het gaat lopen. Ik heb toen wel bedacht dat hard lopen een grote luxe is en dat ik enorm in m'n handen mag knij pen met het talent dat ik heb." Dat talent probeerde ze zo snel mogelijk weer aan te spreken. De eerste keren ging dat - zoals de arts had voorspeld - moeizaam. Maar bij de halve marathon van Westenschouwen (24 augustus) en de Kustloop (7 september) be gon het vertrouwen terug te ko men. „Anton en ik hebben toen afge sproken om nog twee lange duur- lopen te doen, van 25 en 34 kilo meter. Als ik die goed door zou ko men, was de Kustmarathon ook mogelijk. Achteraf bleek er, nadat het virus weg was, nog heel wat van mijn conditie over te zijn." Tot afgelopen vrijdag had En gels-Wisse pijn in haar bovenbe nen. Ze had de laatste duurloop nog niet helemaal verteerd. Maar ze moest toch een eind kunnen ko men op de route naar Zoutelande, dacht ze. Lange tijd leek Vanessa Hartman uit Brielle, die eind september in Renesse nog de korte versie van de Trail by the Sea won, op de ZOUTELANDE - Meer dan 250 kinde ren kwamen zaterdagmiddag in Zoutelande in actie voor de mini- marathon van de Kustmarathon. Dat was een forse verbetering van het record, dat vorig jaar werd ge vestigd. Toen stonden er bijna tweehonderd kinderen aan de start. „De minimarathon leeft steeds meer", heeft organisator Wibo Verstraate gemerkt. „Misschien komt dat ook wel doordat er de af gelopen weken speciale trainin gen zijn gegeven. Onder anderen door Tim Pleijte, de sportambassa- deur van de gemeente Veere." Ook de publieke belangstelling neemt elk jaar toe. Opvallend was dat de laatste week nog veel na-in- schrijvingen binnenkwamen. Ver straate: „Er kwamen op het laat ste moment nog kinderen uit Al- mere en Roosendaal meedoen. Ze komen tegenwoordig uit heel Ne derland." Het stuk van 6,8 kilometer lijkt een waar mijnenveld voor de deel nemers aan de elfde editie. Ie dereen zoekt zorgvuldig zijn route uit en probeert elk stukje strand dat nog verhard lijkt te benutten. Het mulle zand moet zo veel mo gelijk vermeden worden. Maar dat gaat lastig als het water zijn hoog ste punt heeft bereikt en al het harde zand onder het zoute water was v «as - -•5» -•* --- van de Noordzee is verdwenen. Om iets voor drie uur in de mid dag staat het water op z'n hoogst. Een handjevol lopers moet het strand dan nog betreden, het gros is echter al aan de slijtageslag be gonnen. Bij sommigen zakt de moed ver in de hardloopschoenen als ze alleen nog maar zandkorrels zien.„Ze hadden hier een pad aan moeten leggen", zegt Frans Wil denbeest uit Spijkenisse als hij een kleine honderd meter onder weg is. Hij komt in eerste instan tie met een aardig tempo aan op het strand bij Vrouwenpolder, maar daar gaat hij al gauw over op een vertraagde looppas. Die loop pas gaat over in rustig wandelen en het wandelen verandert even later in strompelen. De koplopers hebben nog te ma ken met een verharde zandlaag. Zij betreden het strand bij Vrou wenpolder dan ook al rond kwart over één. Iedereen die daarachter zit, is eigenlijk bezig met een race tegen het opkomende water. Want wanneer het water opkomt, is er vrijwel geen mogelijkheid meer om op de verharde delen van het strand te lopen zonder nat te voeten te krijgen. Dan zijn er ei genlijk maar twee opties: de af stand door het mulle zand afleg gen of natte voeten oplopen langs de vloedlijn. „De kilometers over het strand zijn nog nooit zo zwaar geweest", zegt Marco Walhout uit Vlissingen, die voor de negende keer deelneemt. Hij komt als laat ste loper het strand bij Oostkapel le af gewandeld. Brassband Cres cendo zet spontaan het nummer 'Opzij, opzij, opzij' van Herman Arjan Beije met zijn versierde startnummer, foto Koen de Vries door Koen de Vries ZOUTELANDE - In 2007 kwam hij al eens achterstevoren over de finish in de Langstraat en dit jaar was er weer iets bijzonders aan de hand met Arjan Beije uit Burgh-Haamste- de. De Schouwse postbode maakte tijdens zijn tiende Zeeuwse Kust- marathon een serie tekeningen op zijn startnummer. Het wondertje van Zoutelande door Roeland van Vliet i door Mitchell Minnaard VROUWENPOLDER - De eerste berichten dat Huub van Noorden winnaar is geworden van de Kust marathon druppelen langzaamaan binnen op de mobieltjes van de toeschouwers op het strand tussen Vrouwenpolder en Oostkapelle. De grootste groep lopers voelt het mulle zand dan nog onder de schoenen wegzakken. De één doet nog een poging om er hard te lo pen, de ander heeft de man met de hamer al voor de zoveelste keer deze zaterdagmiddag gedag gezegd. _5—_i-Li I Inspanning en ontspanning op het strand tussen Vrouwenpolder en Oost kapelle. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30