jeugdzorg heeft gat van ruim 7 miljoen Weinig vogels geteld Lustrum Bietentocht 'Mensen verkopen liever eerst eigen huis' ZEELAND 15 Excursies over paddenstoelen: van kop tot hoed Dat is een van de afspraken die voortkomen uit onderhandelin gen in Task Force Jeugd Zeeland, waarvan wethouder Jo-Annes de Bat van de gemeente Goes de woordvoerder is. Vanaf 2015 vallen alle vormen van jeugdzorg onder de verantwoorde lijkheid van gemeenten. De Zeeuwse gemeenten krijgen naar schatting 72,8 miljoen euro om de jeugdzorg in 2015 te bekostigen. Tussen de budgetten die de Zeeuwse zorgaanbieders hebben opgegeven en het bedrag dat het Rijk aan Zeeland toekent, zit een 'gat' van 7,4 miljoen euro. Task Force Jeugd Zeeland onder zoekt nu hoe dat tekort kan wor den opgevangen. Daarvoor heeft de werkgroep tot 31 oktober de tijd. Dan moeten alle gemeenten in Nederland het arrangement (aanpak van jeugdzorg gericht op de eigen regio) indienen bij het Rijk. Alle gemeenten hebben de op dracht gekregen om de jeugdzorg te 'ontschotten' en de bureaucra tie terug te dringen. De zorg moet nog meer geregeld worden rond de jongere en het eigen gezin. Dit is noodzakelijk om de bezuinigin gen het hoofd te kunnen bieden: er zal goedkoper en efficiënter ge werkt moeten worden. Het staat ook vast dat het geld dat de dertien Zeeuwse gemeenten voor jeugdzorg van het Rijk krij gen, ook daadwerkelijk besteed wordt aan de zorg voor de Zeeuw se jeugd. GOES - IVN De Zeeuwse Delta houdt een cursus over padden stoelen die in Zeeland voorko men. Er zijn drie theorieavonden. Alle onderdelen van de padden stoelen worden besproken: 'Van steel tot hoed'. Ook zijn er excursies in het veld. Die vinden plaats onder leiding van paddenstoelendeskundige Loek de Bruijn. De theorieavonden zijn op de donderdagen 24 oktober, 31 okto ber en 7 november, alle van 19.30 tot 22.00 uur, bij het MEC De Be- velanden aan de Kattendijksedijk 23 in Goes. De paddenstoelexcur sies zijn op de zaterdagen 26 okto ber en 2 november van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten zijn 22 euro en voor IVN-leden 17 euro. Aanmelding via de website www.ivn.nl/dvd of telefoonnum mer: 06- 51213118. MIDDELBURG - Bij de internationa le Vogelteldag zaterdag zijn dit jaar heel wat minder vogels in Ne derland geteld dan vorig jaar. In 2012 kwam de teller uit op 374.000, terwijl die dit jaar bleef steken op 241.924 getelde vogels. Dat meldt de Vogelbescherming. In heel Europa telden vogelaars. Dat gebeurde in het kader van de Euro Birdwatch. Veertig landen deden er aan mee. Het weer werkte dit keer niet mee. In Zeeland en in het noord westen van Nederland begon de dag nevelig, waardoor de trekvo gels op het gehoor moesten wor den geteld. Volgens Vogelbescher ming was de zwakke tot matige noordwestelijke wind voor de trek ook verre van ideaal. Vogelbe scherming heeft wel enkele con clusies kunnen trekken. De kol- ganzen bijvoorbeeld hebben de wind mee gehad. Er werden zater dag een kleine 69.000 waargeno men. Ze zijn eerder dan verwacht in Nederland aangekomen. ZIERIKZEE - De start van de Bieten- tocht is dit jaar voor de haven van Zierikzee. De Bietentocht is een vierdaags zeilevenement op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse wate ren en wordt elk najaar gezeild. Er doen platbodems mee, die een symbolische hoeveelheid suiker bieten aan boord vervoeren. Zondag 20 oktober verzamelen de tradtionele zeilschepen in Zierik zee. Dit zeilevenement is in het leven geroepen om de geschiedenis van het vervoer van allerlei vrachtjes onder zeil over de Zeeuwse wate ren weer een gezicht te geven. Maandag 21 oktober gaan om 10.00 uur de platbodems van start en ze worden rond 16.00 uur te rug verwacht in Zierikzee met de suikerbieten die zij hebben opge haald in Colijnsplaat. Donderdag 24 oktober is de prijs uitreiking van de Bietentocht 2013. Dit jaar wordt de Bietentocht voor de vijftiende keer gehouden. Afgelopen april waagde het echt paar, dat kleiner wil gaan wonen, al een poging op de Open Huizen dag, maar dat leverde niks op. „We hebben bijna een overeen komst gehad, maar dat ging we gens privéomstandigheden van de koper niet door", zegt Wilma de Bode. In april stond het huis te koop voor 498.000 euro, inmiddels zijn ze met de vraagprijs iets gezakt. De Bode: „Het huis staat nu voor 465.000 euro te koop." Het grote probleem dat het huis niet wordt verkocht is dat de prijs een boven grens is voor veel geïnteresseer den. „Mensen vinden het huis mooi, maar verkopen liever eerst hun eigen huis." Ook het huis van Leo en Jacqueli ne van Dorst uit Zoutelande staat nog steeds te koop. Zij deden nu niet mee aan de Ópen Huizendag. „We hebben geen bezichtigingen gehad de laatste tijd", zegt Jacque line van Dorst. Desondanks heb ben de bewoners besloten de vraagprijs niet te verlagen. Het huis van Harrie en Teja Kokx in Nieuw- en Sint Joosland moet ook van eigenaar wisselen. De af gelopen tijd zijn er ongeveer twin tig mensen komen kijken naar het huis. „De prijs van 398.000 eu ro is niet verlaagd. Het huis is het waard", zegt Harrie Kokx. „Alle kijkers zijn ruim boven de veer tig." Haast is er volgens Kokx niet bij: „We zitten niet op de schop stoel." MAANDAG 7 OKTOBER 2013 door Edith Ramakers GOES - Zeeuwse jongeren die eind december 2014 jeugdzorg krijgen of hiervoor op de wachtlijst staan, kunnen in 2015 hun zorg afmaken bij dezelfde zorgaanbieder. Ook voor nieuwe cliënten krijgen de be staande zorgaanbieders, zoals Ju- vent, Bureau Jeugdzorg Zeeland en Emergis in 2015 een budget dat daarop is gericht. Mirjam, Milano, Lorenzo, Carissa, Maarten en Aliyah Siben voor hun te krappe huurhuis in Westerzicht foto's Izaak Verkeste door Merlijn van Dierendonck MIDDELBURG - De laatste maand hebben we wel weer wat kijkers ge had, maar het huis staat nog steeds te koop." Het huis van Alex en Wil- ma de Bode uit Lewedorp staat nu al meer dan twee jaar te koop, van daar dat ze opnieuw meededen aan de NVM Open Huizendag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15