Bij de Gay Krant ging van alles mis met pensioenpremies. „Henk Krol kan niet zeggen dat hij niet op de hoogte was." 8 VERDIEPING HENK KROL Een charmante et was een maandagoch tend, in juli 2007. Hoofd redacteur en eigenaar Henk Krol riep zijn man schappen van de Gay Krant bij elkaar in de bi bliotheek van het kan toor in Best. „Hij vertelde dat er iets gruwe lijk was misgegaan. Onze pensioenpremies waren niet afgedragen. Hij had het over een periode van twee jaar. Dat blijken nu vier jaar geweest te zijn. Een medewerker had volgens Henk een fout gemaakt. Er was een groot financieel probleem. Als we allemaal alsnog aanspraak zouden doen op ons pensioengeld, zou de Gay Krant failliet gaan. Henk bood ons geen keuze. We móes ten de verklaring tekenen: afstand doen van onze rechten, anders zouden we onze baan kwijt zijn. Eén collega was op vakan tie. En moest per fax haar handtekening sturen. Het móest snel." Aan het woord is een oud-medewerker van de Gay Krant, sinds 1988 het project waarmee Henk Krol vanuit Best zijn ho mo-emancipatiestrijd voerde. In maart 2013 ging het blad op de fles. Negen mensen raakten hun baan kwijt. Ze zijn bovendien opgezadeld met een pensioengat, door de verklaring die ze onder druk van Krol in 2007 tekenden. De verklaring had betrek king op de pensioenrechten over 2004 tot en met 2007. Krol betaalde ook zijn werkge versbijdrage niet aan Nationale Nederlan den. Ook in 2009 was dit het geval. Krol is door Nationale Nederlanden enkele malen gewezen op het niet afdragen van tienduizenden euro's aan pensioenpre mies. „Ik ben heel benipuwd waar dat werk- geversdeel dan wel is gebleven", zegt de oud-medewerker. „Henk kan niet zeggen dat hij niet op de hoogte was. Henk was in die jaren heel erg bezig met de financi ën. Achteraf blijkt dat in 2007 helemaal geen faillissement dreigde. Dat hebben wij gehoord van de accountant die begin dit jaar, kort voor het faillissement, op bezoek was op de redactie. Totale onzin, zei hij." Wat de financiële schade van zijn pen sioenbreuk is, weet hij nog niet. De perso neelsleden hebben elkaar na het faillisse ment weinig meer gezien. Mogelijk gaan enkelen van hen nog juridisch advies in winnen, met de vraag of Krol aanspra kelijk gesteld kan worden voor hun pen sioengat. Ook had Nationale Nederlan den hen volgens de wet sinds 2007 op de hoogte moeten stellen van het verzuimen van betalingeji door de werkgever. Maar de belangrijkste 'overwinning' behaal de de oud-medewerker eigenlijk gisteren al, zegt hij. Krol stapte op als fractievoorzit ter van 50PIUS. „Dat uitgerekend hij zich profileerde als pensioenpaus, is de gotspe van het jaar. Hij had van alles kunnen gaan doen in de politiek, maar dit was zó onge looflijk. Hij had prachtige praatjes, over pen sioenen, terwijl hij wist dat hij zijn eigen personeel keihard had genaaid. Dat frus treerde mij enorm." Na het faillissement werd al duidelijk dat bij de Gay Krant meer zaken niet deugden. Vorig jaar werd een medewerkster ontsla gen omdat ze voor 4000 euro had gefrau deerd en belastingaanslagen weggemoffeld zou hebben. „Alles-verliep heel rommelig", zegt de oud-medewerker. De cultuur was er volgens hem niet naar om openlijk over dit soort zaken te praten. „Hans van Velde, jarenlang de rechterhand van Henk, werd nogal eens uitgekafferd door Henk. Een aantal collega's was enige tijd de pispaal. De laatste jaren was er in tern een groot wantrouwen. Maar wij had den getekend voor een geheimhoudings plicht, voor alle interne bedrijfsaangelegen- heden, ook als je al uit dienst was." Om die reden wil de oud-medewerker in dit ver haal anoniem blijven. De laatste jaren verslapte volgens hem de aandacht van Krol voor zijn bedrijf. Krol zat vooral in Den Haag. „Het werd een stuurloos schip. De homo-emancipatie was niet meer zo interessant voor Henk. Dat was een beetje een oud liedje gewor den. In de politiek had hij voor zichzelf een nieuwe praalwagen gevonden. Want hij is ongelooflijk mediageil. Een charmante man, met een enorm charisma, maar ook een ritselaar. Een creatieve man, met heel veel ideeën; maar als er dan weer iets an ders voorbij kwam, verloor hij zijn belang stelling. Andere mensen werden dan teleur gesteld. En als hij op zijn fouten werd gewe zen, zoals de laatste tijd, was de reactie al tijd: ach, ik ben stom geweest, het is me overkomen, wat vervelend nou toch. Na het faillissement hebben we nooit meer iets van hem vernomen." Frustraties over 'pensioenpaus' door John Graat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8