J Monkey 18 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Om vijf uur is het licht en ben ik klaarwakker. De ochtend, toch niet fnijn favoriete deel van de dag, lacht mij toe. Buiten het huisje in de rimboe van Cos ta Rica is het een heksenketel. Al les wat lawaai kan maken in de wildernis begroet het daglicht alsof het jaren is weggeweest. Omdat ik de slaap toch niet meer zal vatten, besluit ik een frisse ochtendwandeling te maken. We bivakkeren dicht bij de zee, een strandwandeling zal me goed doen. De zandpaden in het stukje jungle zijn verlaten. Wanneer ik na een paar minuten helemaal ben opgeslokt door het wellusti ge groen begin ik me af te vragen wat er zich eigenlijk allemaal af speelt in het gebladerte om mij heen. Het zijn gedachten die de stadsmens beter niet kan heb ben. Slangen en spinnen en klein wild lijken mij de natuurlijke be woners hier. De behoefte om die tegen te komen, is klein. In de verte verneem ik ineens een onrustbarend gebrul. Het zwelt aan en ebt weer weg. Ter wijl de afstand tot de lodge gro ter wordt, krijg ik steeds sterker het gevoel hier niet echt op mijn plaats te zijn. Maar goed, niet zeu ren, daar is het pad langs zee al. In de verte zie ik iemand lopen. Een lang type dat mij tegemoet komt. Het duurt even voor ik de vreemdeling beter zie. Een vreemde figuur. Groot, mager, donker. De man is op blote voe ten, maar draagt wel slippers aan h ii e n h n Z t< a sl g Ze bestaan nog echt in Nederland: riviertjes die zich door het landschap wurmen. Waar alles zo'n beetje gekanaliseerd is, is plotseling plaats voor puur natuur. De Dinkel is er zo een. We stapten in de kano om het riviertje te bevaren. De Dinkel is een van de wei nige (semi)natuurlijke en sterk meanderende beek loopjes in Nederland. Ten minste, voor een klein deel nog maar. De Dinkel ont springt in Duitsland tussen Coesfeld en Ahaus om 93 kilometer verder op bij Neuenhaus in de Duitse Vechte uit te monden. In Duitsland is het riviertje gro tendeels gekanaliseerd, maar zodra de grens bij De Lutte in Noordoost-Twente wordt gepasseerd, meandert de rivier er lus tig op los om bij het Lutterzand een prach tig, bijna on-Nederlands landschap te boet seren. Het is een bewuste keus van het Wa terschap om de Dinkel op dit traject zo na tuurlijk mogelijk te laten. Het water slin gert zich hier dan door de zandverstuivin gen en kan zich per jaar enkele meters ver plaatsen. In de winter overstroomt dit deel van het riviertje regelmatig. Het Lutterzand is bij de Thkkers een gelief de plek om te recreëren, maar ook voor hen is het een bijzondere belevenis 'hun' ri viertje vanaf het water te zien. Van 1 april tot 1 september is het niet mogelijk op dit stukje van de Dinkel te varen, vanwege broedende oeverzwaluwen en ijsvogels. In de periode daarbuiten nodigen de tempera turen niet echt uit om in de kano te stap pen. Het Lutterzand verkennen de meeste mensen dan ook te voet of met de fiets, maar niet met de kano. We verzamelen bij eetcafé Keet 'n Zwart in De Lutte en het is meteen een feest van herkenning. De voertaal is hier Twents en het is duidelijk dat ook de Tukkers zich ver heugen op een kanotocht op het riviertje, dat niet voor niets in de eerste regel van het Twentse volkslied klinkt. Niels Stijger van Adventure King moet glimlachen om het tafereel: „We hebben inderdaad veel klandizie uit de regio. Bij zowel individue le kanoërs als bedrijven en families is de in teresse groot. Het is sportief, maar niet te vermoeiend en weer eens iets totaal an ders." Na een korte briefing op het droge wordt het tijd de kano bij De Lutte in de Dinkel te laten zakken. We beginnen aan de 8 kilo meter lange tocht naar het Lutterzand. De eerste helft van de tocht voert tussen de weilanden, waarbij we veel bekijks hebben vanaf de wal en het snel duidelijk wordt waar de uitdrukking nieuwsgierige koeien vandaan komt. Regelmatig moeten we ons een weg banen langs en onder bomen en struiken, die in het water zijn gevallen. „We willen het hier zo natuurlijk mogelijk houden en er wordt alleen ingegrepen als we er echt niet meer door kunnen", legt Stijger uit. Met de eigenaar in onze kano hebben we een makkie, want hij loodst ons soepeitjes langs alle obstakels. Halverwege de tocht verandert het land schap zienderogen en doemen de eerste metershoge, steile zandwanden van het Lutterzand op. Het zand domineert niet al leen de ronduit indrukwekkende wanden, WAAR EN WAT maar ook de rivierbodem is een en al zand. Na een paar droge zomermaanden is de ri vierstand uitermate laag. We moeten dan ook regelmatig klunen als de kano vast komt te zitten in een zandbank. Het maakt het plezier er niet minder om en geeft ons de gelegenheid ook even de armen rust te geven. Het is moeilijk voor te stellen, dat deze rivier zó hoog kan stijgen, dat hele ge bieden onder water komen te staan. De opwinding is groot als Stijger ineens een ijsvogel ziet. Gedurende de tocht wa ren de buizerd, staartmees, boomleeuwe rik en aalscholver al gespot, maar de ijsvo gel is toch wel de grootste 'vangst' op vogel- gebied. „Ze zitten over het algemeen op vaste plekken langs de rivier, dus als je weet waar je moet zoeken, is de kans groot de ijsvogel in het wild te zien", legt Stijger uit. Niet dat we er veel aan hebben met ons fototoestel, want in een oogwenk is het vo geltje alweer gevlogen. We voelen ons dan ook bevoorrecht de prachtige ijsvogel in zijn natuurlijk habitat te mogen aanschouw wen. Dat maakt de natuurbeleving in dit stukje ongerepte natuur bijna volledig. Net als we de ar men zoetjesaan gaan voelen, kondigt paviljoen 't Lutter zand zich aan, wat tevens het eindpunt van de kanotocht betekent. Voor ons zit het avontuur erop, terwijl de Dinkel nog tientallen kilometers verder zijn weg ver volgt. Maar dan wel weer als getemde ri vier. Even na het Lutterzand ligt al een om leidingskanaal, dat er bij extreem hoge wa terstanden voor moet zorgen dat de weilan den en akkers, die verder stroomafwaarts liggen, niet onder water komen te staan. En daarmee is de Dinkel weer een gewone rivier geworden. eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Erna van Eerdewijk advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl zi V k d g V V a v ti n Klunen op de Dinkel tekst en foto Jaap van Splunter reageren? reizen@depersdienst.nl De Dinkel is circa 93 kilometer lang. 38 kilometer lang stroomt de rivier door de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, 46 kilometer door Twente en 9 kilometer door de deelstaat Nedersaksen. Van 1 september tot 1 april mag er gekanood worden op de Dinkel. Dit is buiten het broedseizoen van de oeverzwaluw en de ijsvogel. Adventure King (www.adventureking.nl) verzorgt een volledig verzorgde kanotocht van 8 kilometer vanaf het eetcafé Keet 'n Zwart (www.eetcafekeetnzwart.nl) in De Lutte naar het Lutterzand. Voor groepen vanaf tien personen kan op elk gewenst tijdstip gereserveerd worden. Op zondagochtend organiseert Adventure King ook afvaarten voor individuele inschrijvingen. Een individuele kanotocht kost 16 euro. j-. De Lutte r— m> 2^5?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76