is 19 de lutte Klunen op de Dinkel 21 de eifel Kriskras toeren op de motor Schietles Flikken PZC >>-F,- J 25 TELEVISIE Macedonië ligt midden in de Balkan. Het land wordt omgeven door Albanië in het westen, Griekenland in het zuiden, Bulgarije in het oosten en Kosovo en Servië in het noorden. Geen zee, wel een paar kraakheldere meren, maar vooral hoge bergen, die garant staan voor adembenemende uitzichten. In Macedonië zijn ze blij met de Ne derlandse schrijver A. den Doolaard. Hij is niet alleen de enige Nederland se schrijver van wie het werk in het Macedonisch is vertaald, maar in de stad Ohrid heeft hij zelfs een monu ment en een museum. Den Doolaard woonde ooit in Ohrid. Zijn boek De bruiloft der zeven zigeuners was zo'n bestseller, dat veel Nederlanders in Joegoslavische tijden naar Macedonië gingen. Ohrid ligt in het zuiden van Macedonië aan het Meer van Ohrid. Er hangt een pret tige, zomerse sfeer, 's Ochtends is het heer lijk om er naar de overdekte markt te gaan. Boeren brengen er hun groente en fruit aan de man en oude vrouwen verkopen grote bossen verse kruiden. Iets verderop zitten tientallen mannen op een terras aan de thee of aan de koffie. Een kelner fietst met een Thrks blad verse koffie van en naar de marktkooplui. Ohrid herbergt een aantal bijzondere By zantijnse kerken. Zoals de dertiende eeuw- se Sveti Jovankerk, een must see alleen al vanwege de ligging hoog boven het meer. De vergezichten zijn prachtig. De Sveti Kliment i Pantelejmon is minstens even bijzonder. Deze nieuwe kerk is gebouwd op de overblijfselen van Ohrids oudste kerk uit de vijfde eeuw. De mozaïeken van onder andere een hakenkruis, een oud zon- nesymbool van de Indo-Ariërs, zijn uniek. Op 30 kilometer van Ohrid, pal aan de grens met Albanië, ligt het Sveti Naum- klooster. Je kunt er over land naartoe, maar vervoer met een bootje behoort ook tot de mogelijkheden, bijvoorbeeld vanuit Ohrid. Het klooster werd in 905 gesticht door de missionaris Naum. Zijn graf in de naastge legen kerk is omgeven door adembene mend mooie fresco's, die voor een groot deel nog in een onwerkelijk gave staat ver keren. Buiten laten enkele pauwen trots hun kleurige verentooi zien. Iets verderop gaan we met een bootje een binnenmeer op. In het kraakheldere water zie we de vis sen langs de boot schieten. Aan wal staan de barbecues aan voor de cevapcici, de pitti ge Balkanworstjes. Eet ze bijvoorbeeld met tavce gravce, witte bonen die eerst gekookt worden en daarna in een aardewerken schaal nagaren in de oven met ui, knoflook en paprikapoeder. Die handgemaakte scha len koop je ter plekke voor iets meer dan een euro. Macedonië werd in 1991 een onafhankelijke republiek. Sindsdien wordt ér hard ge werkt om de toeristen van weleer te laten terugkeren en om nieuwe aan te trekken. Daar hebben de Macedoniërs veel voor in huis. Het land, dat een kwart kleiner is dan Nederland, heeft geen open verbinding met zee en moet het dan ook hebben van de bergen. In Europa bezet Macedonië de tweede plek qua gemiddelde hoogte van die bergen. Eerste staat Zwitserland. Uiteraard gaan we de bergen in. Het bezoe kerscentrum van Nationaal Park Pelister is een voormalig buitenhuis van maarschalk Tito, zoals hij er vele had in alle zes repu blieken. Er is een klein museumpje dat alle flora en fauna toont van het park. In de hoek staat een opgezette bruine beer. Het dier werd op jonge leeftijd aangereden en laat zich nu gewillig fotograferen door de toeristen. In het Pelisterpark schijnen nog steeds zo'n dertig beren te leven. Met gids Petar Nolev gaan we in een Toyo ta Terrano over een onverharde weg om hoog. We overbruggen een hoogteverschil van 1.000 meter en komen uit bij de Dimi- tar Ilievski-hut, vernoemd naar een van de drie Macedoniërs die ooit op de top van de Mount Everest stonden. De omgeving is weids, de velden staan vol bloemen. Husky Stella loopt met ons mee. Het dier redde eerder twee Nederlanders, die hikend door de omgeving de weg waren kwijtgeraakt. We lunchen aan een kratermeer en dalen vervolgens de berg weer af. Ons reisdoel vandaag is Bitola, in het zuidoosten van Macedonië. De stad ligt vlak bij de Griekse grens. Al ten tijde van het Ottomaanse Rijk, toen de stad nog Manastir heette, was het een belangrijk commercieel centrum. Bitola heeft veel weg van een willekeurige provinciestad in Türkije. In de stad woont dan ook de grootste "Rirkse gemeenschap van Macedonië. Er zijn drie grote moskee ën: de Yeni, of nieuwe moskee (hoewel uit de zestiende eeuw), en de Isak en Yah- dar-Kai. 's Middags zien we opvallend veel jonge bruidsparen poseren voor kerken en in parken. Ze lijken de 20 nauwelijks gepas seerd, een bruidegom is zelfs nog niet van zijn acne af. Zonverbrande Roma begelei den het prille geluk met vrolijke violen en trompetten, familieleden - op hun paas- best gekleed - lopen flanerend achter het paar aan. Terug in Ohrid eten we 's avonds in restau rant Sveta Soflja. De voorgerechten als knoflookpuree en ajvar, een mengsel van gerookte, gepureerde paprika en aubergine vormen een heerlijk begin. De tomatensala de is simpel, maar zelden at ik smaaJcvolle- re tomaten. Als hoofdgerecht komt een per fect gegrilde forel op tafel. Deze vis zwemt alleen in het Meer van Ohrid. De kans die te eten, laten we dus niet voorbijgaan. F- -r-v'. *,3» lis#- -JRI** WAAR EN WAT Ohrid ligt op 2.200 kilometer van Utrecht. In de zomer vliegt Arke Fly (www.arke- fly.nl) rechtstreeks van Am sterdam naar Ohrid. I Reizen Media EUROPA tekst en foto Joost Brantjes Macedonië wordt herontdekt SERVIE KOSOVO BULGA RIJE MACEDOMÉ Ohrid Sitola ALBANIË GRIEKENLAND reageren? VSr reizen@depersdienst.nl Meer informatie over Mace donië op www.exploringma- cedonia.com en over Ohrid in het bijzonder op www.ohrid.com.mk Meer weten over het Natio naal Park Pelister? Kijk dan op www.park-pelis- ter.com/en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75