Olympische koorts SPECTRUM 13 - standplaats Noorwegen Windy Kester 66 66 tandenborstel is satan omdat de pro feet Muhammad zelf zijn tanden poet ste met een twijgje van een bepaalde boom. Foto's zijn satan omdat afbeel dingen van mensen of dieren streng verboden zijn; ze zouden kunnen wor den aanbeden. En het aanbidden van iets anders dan God is een halsmis daad. Met een westerse bril kun je al-Qaeda beschrijven als een extreem geweldda dige, puriteinse moslimsekte. Maar in de ogen van de leden is hun handelen volstrekt logisch. Daarom, zegt Abu Ibrahim, zijn ze nu bezig met het ver moorden en verjagen van 'democrati sche en seculiere elementen in het Sy rische rebellengebied'. Democratie is immers een duivels systeem, want God wordt niet aanbeden en er gel den wetten die door mensen zijn ge maakt, niet door God. „Democratie is net zo erg als het Assad-bewind. Iede re Syriër die voor democratie is, is een De slaven van God doen alles om Gods wil uit te voeren. Alles is geoorloofd We vechten tegen onge lovigen, de VS, tegen de Joden en daarna veroveren we de rest van de wereld Jk nd the decision is... Lilleham- mer!" Hoe vaak ik al niet ge- hoord heb over het volksfeest dat losbarstte toen voormalig M IOC-baas Samaranch deze magi sche woorden uitsprak. Lillehammer zou in 1994 de Winterspelen mogen organiseren en de Noren stroomden de straat op om dit te vieren. Mijn schoonvader, destijds fervent internationaal lob byist voor 'Lillehammer 94', vertelt er graag over: dansende mensen in de vrieskou, iedereen vrij van werk en school, alles kon. Dat was dus bij de be kendmaking in 1988, nota bene zes jaar vóór het ei genlijke spektakel. Want de 27.000 inwoners van het slaperige stadje voelden toen al op hun skischoe nen aan dat het leven nooit meer hetzelfde zou zijn. Tunnels, stoplichten, asfalt, uitgaansgelegenheden, hotels, studentenhuisvesting (voorheen het Olym pisch dorp), sportclubs, scholen voor topsporters, toeristische trekpleisters: alles in Lil lehammer is te danken aan die twee weken in februari 1994. De plaats naam werd een wereldmerk, uitge sproken als 'Lilyhammer". „Did you see the Olympics in '94? Clean air, fresh white snow, gorgeous broads (wijven)... It was beautiful", zegt ma- fiabaas Frank Tagliano in de tv-serie 'Lilyhammer" over deze 'fucking northpole'. Het succes van die serie op Netflix bleek vorig jaar wéér een impuls voor het toerisme. Niet gek dus dat wij, de volgende generatie, het Olympische partijtje graag nog eens over zouden doen. Die kans lijkt dichterbij te komen nu Oslo de Winterspelen van 2022 binnen wil halen. De hoofd stad heeft geen bobsleebaan en geen hoge bergen voor het skiën en zal de aanvraag daarom samen met Lillehammer moeten doen. Hier thuis zijn de voorbereidingen inmiddels in volle gang. Vanaf ko mende winter volgen onze dochters een streng trai ningsschema om deze thuiswedstrijd tot een succes te maken. De oudste (4) doet het aardig op de lang- lauflatten en we schatten dat de jongste (2) praatjes genoeg heeft voor het schansspringen of rodelen. Ze hebben zowel de Noorse als de Nederlandse na tionaliteit, dus dubbele kans op kwalificatie. We rekenen uit dat we makkelijk tien gasten kun nen huisvesten en openen hierbij de inschrijving voor een matras-met-ontbijt. Als het niks wordt met de kwalificatie van het kroost, verhuren we huis en haard aan de hoogstbiedende en gaan we in februari 2022 een maand naar Thailand. Er zijn slechts wat kleine obstakels die we uit de weg moeten ruimen voordat we echt kunnen toege ven aan de Olympische koorts. Eerst is er de 3 mil jard euro die de Spelen gaan kosten. Die moet olie miljardair Noorwegen toch wel kunnen opbrengen. Daarnaast hebben we natuurlijk de concurrentie van Almati (te arm), Quebec (onzekere kandidaat), Barcelona (geen sneeuw) en München. Het zou zo maar kunnen dat het IOC in 2015, als '2022' bekend wordt gemaakt, kiest voor de Duitsers. Hopelijk slaat de crisis daar alsnog toe. Maar de echte feestvreugde wordt gedempt door Mr. Olympics himself, mijn schoonvader: „Het wordt vast nooit meer zo mooi als toen." ongelovige hond. Hoe kun je moslim zijn en vóór democratie zijn? God ver telt ons dat we al deze mensen dienen te onthoofden, aangezien dit de ma nier is waarop de slaven van God de vijanden van God moeten straffen." De karakterisering 'slaven van God' hoorde ik eerder in Pakistan, waar ik al-Qaeda-ideologen interviewde. Ook zij benadrukten dat al-Qaeda een be weging is van 'slaven van God', die niets anders doen dan het uitvoeren van diens wil. „Alles is religie", vertel de ideoloog Khalid Khawaja me toen. „Iedere stap die ik doe, is voor God. Elk lepeltje dat ik in mijn thee aan raak, doe ik voor God." In zijn huis in het Pakistaanse Islamabad legde hij dit uit: „De slaven van God doen alles om Gods wil uit te voeren. Er zijn geen beperkingen, alles is geoor loofd." Ik sprak Khawaja vlak na de bloedige al-Qaeda-aanslagen in 2004 op vier treinen in Madrid, waarbij 191 men sen werden gedood en 1.400 gewond raakten. Ik vroeg toen aan hem waar om onschuldige burgers werden ge dood? Ik had zelfs een foto meegeno men van het bloedbad. Terwijl hij naar de foto van dode burgers keek, gaf hij een antwoord dat even kil als veelzeggend was: „Er zijn geen on- schuldigen op deze wereld." Voor westerlingen mag het ongeloof lijk klinken, maar al-Qaeda heeft naar eigen zeggen het beste met ons voor: een perfect vreedzame wereld waarin iedereen in harmonie leeft. In die heilscontext worden de aanslagen van 9/11 een 'vredesoperatie'. Want hier door nam de strijd der culturen tus sen moslims en de rest van de wereld toe. Daarmee was 9/11 het begin van het einde van het Westen. En vrede kan slechts bereikt worden als de is lam overal ter wereld heerst. Al-Qae da streeft naar de volledige ontmante ling van de wereld zoals we die ken nen. Alle door mensen gemaakte re gels en ideeën dienen te worden ver nietigd. Pas als iedereen een slaaf is van God, is de wereld volmaakt. Veelzeggend is het dat leden en sym pathisanten van al-Qaeda veelvuldig refereren aan het Koran- én Bijbelver haal van Musa (Mozes) in Egypte. Al-Q_aeda-ideoloog Khawaja: „Pas na dat Egypte werd getroffen door de tien plagen, liet de farao Mozes gaan. Je moet het zo zien: die plagen van Egypte dat zijn wij, dat is al-Q_aeda." Abu Ibrahim aan de Türkse zijde van de grens met Syrië bevestigt dat ieder een die niet denkt zoals al-Q_aeda zal worden bevochten. „Iedereen is onze vijand." Dus deze.heilige oorlog is nog lang niet voorbij? „Zeker niet", zegt hij. „We vechten eerst tegen Assad, dan te gen de ongelovigen, dan tegen de Amerikanen en de Joden en daarna moeten we nog de rest van de wereld veroveren. Syrië is slechts het begin." Dus het is voor altijd oorlog? „Ja, voor altijd oorlog." Tijdens een demon stratie in Pakistan van aanhangers van al-Qaeda worden beeldtenissen van Osa ma bin Laden meege voerd. foto AFP al-Qaeda- ideoloog Khalid Khawaja AI-Quada-lid 'Abu Ibrahim' reageren? spectrum@dQpersdienst.nl '7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71