Jihadisten richtten de afgelopen weken bloedbaden aan in Kenia en in Nigeria. Burgers werden afgeslacht in naam van Allah. Steeds claimen de terroristen banden met al-Qaeda, dat zelf huishoudt in vooral Syrië. Wat wil al-Qaeda en waarom is de beweging zo gewelddadig en extreem? buitenland 12 SPECTRUM eloofhet of niet, maar de afgelopen dagen heb ik in het Turks-Syrische grensgebied een ontmoeting gehad met een Syriër die lid is van al-Q_aeda. Zijn broer is de emir, of leider, van de al-Q_aeda-groep ISIS (Islamitische Staat van Irak en Sy rië) in een noord-Syrisch dorp. De navolgelingen van Bin Laden heb je niet zomaar voor een afspraak. Le den van al-Q_aeda en haar lokale filia len zijn extreem achterdochtig. Om ze te kunnen spreken, heb je veel ge duld en contacten nodig. Ik probeer het via X die Z inschakelt en vraagt of we Y kunnen ontmoeten. Veel over leg volgt. Eindelijk wordt een plaats en datum bepaald. Maar tot het laatste moment blijft het gesprek onzeker. Dagen wachten op een telefoontje. En dan, eindelijk, blijkt het mogelijk om de al-Qaeda-man te ontmoeten, die ik voor het gemak Abu Ibrahim noem, al is dat natuurlijk niet zijn eigen naam. Ook de ontmoetingsplek kan niet wor den aangeduid. Ergens tussen de Turk se steden Rehanli en Kilis is genoeg. Het interview heeft plaats via een door hen gekozen tolk. Abu Ibrahim zit op een matras in een kamer. Hij heeft lang zwart haar, gro te, wijd openstaande ogen en een baard die niet lang is, maar ook niet kort. Iedere mujahideen draagt een baard, zegt hij. Nadat hij me onder zoekend heeft aangekeken, focust hij op mijn trouwring. „Een man draagt geen goud", zegt hij en komt meteen met de uitleg. „Volgens God tast het de spermaproductie van een man aan. Als je zilver draagt, word je juist vruchtbaarder. Dus ik raad je aan om een zilveren ring om te doen." Onder- Democratie is een duivels systeem. ledereen die voor democratie is, is een ongelovige hond van de profeet Muhammad, vrede zij hem, doen herleven." Voor het soennitische al-Qaeda is sa tan feitelijk alles wat afwijkt van een puriteins-islamitische samenleving gebaseerd op hun extreem strikte in terpretatie van de Koran. Ook moet al les in overeenstemming zijn met de Hadith's, de honderdduizenden hande lingen en uitspraken van de profeet Muhammad die in de loop der eeu wen zijn verzameld. En omdat de pro feet Muhammad wordt beschouwd als de ideale mens, is het zaak om te leven zoals hij leefde. Met satan wordt uiteraard ook het Assad-regime bedoeld. Maar ook de mocratie. En de sjiieten. En het com munisme. En afvallige soennieten die niet terug willen naar de tijd van de profeet. Maar ook westerse kleding is satan omdat het lichaamsvormen toont, wat volgens de Koran en de Ha dith streng verboden zou zijn. Een tussen raadpleegt hij een laptop. Vanaf het scherm leest hij de namen voor van de wapenbroeders die mee deden aan de al-Shabaab-aanval op het Westgate winkelcentrum in Nairo bi waarbij ook een zwangere Neder landse vrouw werd gedood. „Onze mujahideen die daar nu vechten, ko men uit alle landen", weet Abu Ibra him. „Uit Amerika, uit Canada en ook twee uit Syrië." Ik vraag hem of hij de Syriërs dan per soonlijk kent. „Nee, helaas niet, maar gezegend zijn hun daden om de kufar (ongelovige) een slag toe te brengen." Abu Ibrahim haalt drie blikjes fris drank tevoorschijn. Bij de vraag wat al-Qaeda voor plannen heeft met de strijd in Syrië lichten zijn ogen op. „Wij zijn slaven van God. Dus wij voe- ren uit wat God ons heeft opgedra gen. Zo simpel is het. Wij bevrijden Syrië van satan. We zullen alle vijan den van God vernietigen en de tijd Iedereen is onze vii and door Harald Doornbos AI-Qaeda-lid 'Abu Ibrahim'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70