SPECTRUM 7 an de 689 manschappen waarmee het bataljon van Witte ver- ok, zijn er toch 28 gesneuveld, onder meer bij aanvallen op be- oorradingswagens. „We zaten op een buitenpost. Dat was est, vakantie. Tot op een dag één van de wagens die ons be- oorraadden, werd beschoten. De chauffeur en vier anderen aren dood. Slechts éér) heeft de beschieting overleefd door ich verborgen te houden." itte hoorde ook van militairen die met een nekschot waren ;edood. „Ze sneden soms de penis af en staken die in de mond an het slachtoffer. Zo deed de vijand." Waar Witte zat, in het esten van Java, was het dan nog relatief rustig, let verzet in andere delen van Indonesië, onder meer Zuid-Ce- bes (Sulawesi), was veel heviger. Nederland stuurde daar Ray- ond Westerling met zijn speciale troepen heen om 'de rust te erstellen'. Hij liet er mannen executeren zonder enige vorm an proces, waarvoor Nederland nu door het stof is gegaan, anuit zijn eigen oorlogservaring kijkt Witte daarnaar. Hij (telt in alle rust: „Ik keur het zeker niet goed wat Westerling eeft gedaan, maar het is wel te begrijpen." egin 1950 was Witte terug in Nederland. „Het was koud. We erden met bussen naar huis gebracht. In ons bataljon zaten ertien Axelaars. Het was een beetje saaie reis. De sfeer was eel anders. In Indonesië was je zoveel vrijheid gewend. Thuis vas de wereld veel kleiner, terug in de kleine zielen. Ie moest e aanpassen." Vitte is 86 jaar, Van Geldere 79. Ze hebben van overheidswege ot nu toe weinig erkenning ervaren. Ze vinden die vooral in ei- en kring. Vitte bezoekt al jaren de herdenking van de 35 in Indonesië ge- neuvelde Zeeuws-Vlamingen in Terneuzen. „Je ontmoet dan veer alle kameraden, al neemt het aantal snel af. Sinds 1996 ko nen we samen in de Goede Herderkerk. Die zat de eerste jaren omvol. Nu is die nog maar halfvol. Het kan niet anders. De neesten zijn in 1925 en 1926 geboren." 'an Geldere is lid van de stichting Japanse Ereschulden en de tichting Herdenking Japanse Jongenskampen. „Dit jaar was op 3 augustus de vijfentwintigste herdenking in Arnhem, op het landgoed Bronbeek. Het zijn altijd mooie bijeenkomsten." Beide Indië-gangers zijn op latere leeftijd terug geweest naar Indonesië. Van Geldere is er haast lyrisch over. „Je ruikt gelijk die geur weer, de geur van de Indonesische grond. Die moet je kennen. Je ziet alle bloemen weer en kleine hagedissen." Witte was terug in 1980,1984 en 1989. „Het is een prachtig land", zegt hij uit de grond van de hart. „De natuur is er prachtig en de bevolking is er zo vriendelijk." Witte heeft dat ook in zijn militaire tijd ervaren. „Toen wij een buitenpost verlieten, moesten kampongbewoners huilen. Wij brachten rust. Ze zeiden ook tegen ons: 'jullie zijn zo anders'. Ze doelden op de Hollanders in Neder- lands-Indië voor de oorlog, die zich meer voelden. Ja, wij waren ook maar gewone jongens." Zowel Van Geldere als Witte wil niets afdoen aan het recht van de Indonesiërs om zich na 1945 los te willen ma ken van Nederland. „Maar waarom is er nooit naar ons ge luisterd?", vraagt Van Geldere zich af. „Waarom hebben wij nooit een vergoeding gekregen voor alles wat ons is af genomen?" Witte verwijst naar de tijd die Van Geldere in Indonesië aan den lijve heeft ondervonden, de Bersiap-tijd. „Als je weet wat er toen is gebeurd, dat Nederlanders en halve Ne derlanders bij duizenden zijn vermoord. En hoe! Van de andere kant zouden dan ook wel eens excuses kunnen worden aangeboden." Mild stelt hij anderzijds vast: „Het is al zo lang geleden. Moet dat dan nog? Van mij niet, hoor." PS: Witte kwam in 1950 naar Nederland terug met het Franse troepentransportschip Pasteur, dat op de heenreis naar Azië Franse militairen in Indo-China (Vietnam e.o.) had afgeleverd. Nederland had op 27 december 1949 de soevereiniteit over Ne- derlands-Indië aan Indonesië overgedragen. In Vietnam moest de koloniale oorlog toen praktisch nog beginnen; hij zou vele ja ren duren. De Engelsen gaven Aziatische koloniën (Brits India, Sri Lanka, Birma) al in 1947-1948 onafhankelijkheid. ZATERDAG 5 OKTOBER 2013 Het gezin Van Geldere vóór de oorlog: Paul op de arm van zijn moeder, daarnaast zijn vader en oudere broer. Ka Witte uit Axel diende als dienstplich tig militair in Nederlands-lndië van 1947 tot begin 1950. Hij bewaart vele tiental len foto's uit die tijd in verschillende foto boeken. Terneuzenaar Paul van Geldere met in zijn hand een stuk bamboe met de tekst Tjimahi, de plaats op Java waar hij woon de in 1942 toen Japanse troepen Neder- lands-lndië bezetten, foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65