SPECTRUM 5 een gegeven moment denk ik als die persoon en niet meer als mezelf. Het is maar een klein stukje verwijderd van gekte, hoor. Naast de emotie is rit me belangrijk. Door de ene zin wordt de volgende automatisch opgeroepen. Daarom ben ik schrijver geworden en geen schilder. Als ik vroeger iets had geknutseld en het was niet goed, smeet ik het weg. Bij het schrijven doe ik dat niet. De nieuwsgierigheid naar mijn hoofdpersoon is heel sterk. Ik moet een soort oogkleppen opzet ten om door te gaan. Mezelf wijsma ken dat het goed is. Ik verander zel den iets. Ik schrijf gemiddeld een hal ve pagina per dag. Daarin staat wel al les op zijn plaats. Terwijl de volgende stap soms nog onduidelijk is. Maar ik weet inmiddels ook dat, als ik maar kalm blijf, het vanzelf wel komt. In zo'n proces van schrijven, breekt drie, vier keer totale paniek uit. Lex en Ben weten dat inmiddels wel. Die denken dan 'laat maar gaan, wij gaan wel even wat anders doen'. Ik ben dan verdrie tig, denk dat het allemaal voor niks is geweest, al die tijd en moeite. Dat het allemaal helemaal nergens op slaat. Mijn humeur lijdt daar onder en mijn zin om dingen te doen. Maar ineens is er dan weer die vlam en klopt het weer. Het slaat weer aan en ik krijg er weer plezier in. Schrijven is vooral doorgaan, doorgaan en doorgaan. Over dat dode punt heen komen." ft k 9 mee. Heel vermoeiend. Ben ik met ie mand aan het praten, hoor ik achter me een meningsverschil. Wil ik me er mee bemoeien, wil ik ingrijpen, net als vroeger. Ik was altijd bezig ruzies tussen mijn ouders te sussen of te voorkomen. Daarom was ik blij dat ik geen broers en zussen had. Dan had ik daar ook nog voor moeten zorgen. Boosheid leidt nergens toe. Ik ben niet boos te krijgen. Wel verdrietig. Ik bedenk altijd waarom iemand iets doet. Dan verplaats ik me in die ander en is boosheid niet meer mogelijk. Ik kan niet leven met mensen die ruzie maken. Wij doen dat alle drie nooit. Als je het niet eens bent met elkaar, dan heb je het daar gewoon over." De dood, het derde thema uit zijn nieuwe boek kent hij ook van dicht bij. Toen hij net 13 was, pleegde zijn vader zelfmoord in de psychiatrische kliniek waar hij verbleef. Wat hij pre cies had, is altijd onduidelijk geble ven. „Toen ik een jaar of 8, 9 was, zat hij een keer te huilen op de grond. Ging ik bij hem zitten, zei hij dat hij zo verschrikkelijk bang was om dood te gaan. Of ik dat ook had? Nou nee. Dat komt nog wel, zei hij. Sindsdien ben ik daarop gespitst, maar ik heb het nooit ervaren. Integendeel. Ik vind het wel prettig dat het leven op een dag afloopt. Ik heb een hartstikke mooi leven en toch vind ik het zwaar om het tot een goed einde te brengen. Om elke dag te zorgen dat het goed gaat met iedereen waar ik van hou. In het toneelstuk Absinthe zegt Anna Witsen: 'Het leven is eigenlijk een beetje te veel gevraagd voor een mens.' Daar ben ik het mee eens. Het is een opgave, hoe leuk het ook is. Ben is nu in Rio de Janeiro, maar hij is gevallen en zit in een rolstoel. Ik kan er niks mee, maar het vreet aan me. Hoe komt iedereen goed op zijn plek? Ik ben een enorme piekeraar. Lex had laatst een boek gelezen over getraumatiseerde kinderen, die altijd proberen een veilige omgeving te creë ren. Dat heb ik ook. Ik ben altijd bezig een veilig nestje te bouwen waar nie mand in kan komen, maar er komen altijd anderen in. „De band met mijn moeder was heel hecht. Toen mijn vader stierf, bloeide ze helemaal op en hadden we een heerlijke tijd samen. Alle spanning was weggevallen. Maar toen ik volwas sen werd en uit huis ging, wilde zij onze band niet verbreken. Dat was heel moeilijk. Ze is bij de pakken neer gaan zitten en niet meer opgestaan. Ze overleed veertien jaar later." Of hij dat ook in zich heeft, bij de pak ken neerzitten? Hij denkt even diep na. „Misschien dat ik het wel in me heb en ga ik door om het te overstem men. Nee, nee, ik denk toch niet dat ik het in me heb. Niet op de manier zoals mijn moeder. Ik heb wel vaker heel grote omschakelingen gemaakt. Van acteur ben ik schrijver geworden. Als ik geen schrijver was geworden, was ik ook blijven zoeken naar manie ren om me kenbaar te maken. Ik doe aan ballet, ik schilder en speel piano. Vanuit het isolement heb ik een manier gevonden om me via het schrijven te uiten Misschien was ik anders wel een heel goede schilder geworden." Lachend: „Of een heel miskende. Ik vind het in ieder geval prettig om me op veel ver schillende manieren te uiten." Dat zijn boeken graag worden gele zen, voelt hij als een erkenning, een bewijs dat hij het goed heeft gedaan. „Ik ben mijn hele leven op zoek ge weest naar manieren om me te uiten. Niemand wist wat er in me omging. Vanuit het isolement heb ik een ma nier gevonden om me via het schrij ven te uiten en in contact te komen met honderdduizenden mensen." Toch hebben mensen vaak een ver keerd beeld van hem. „Mijn uiterlijk klopt niet met mijn innerlijk. Daar gaat mijn vorige boek Buiten is het feest ook over. Mensen denken dat ik ijdel en arrogant ben. Dat ik het heer lijk vind om in de belangstelling te staan. Het tegendeel is waar. Het doet iets met je houding als je als kind wordt nagewezen, gepest en belaagd. Ik kreeg een houding van 'kijk niet naar me, ik ben er niet'. Maar ik heb geleerd hoe ik naar buiten moet tre den. Ik weet hoe ik me moet gedragen zodat niemand me kan raken." Over zijn schrijven zegt hij: „Ik maak nooit een schema. Ik lees terug wat ik de vorige dag heb geschreven en daar ga ik op door. Ik leef me in en kijk wat er komt. Van de negen dingen die in me opkomen, schrijf ik het tiende op. Ik probeer de emotie op te pikken. Wat beweegt iemand? Wat heeft hij meegemaakt? Wat is zijn kracht? Op 26 juli 1956: geboren in Haarlem Voltooide gymnasium Haarlem, studie Nederlandse taal en let terkunde, studie School for Dra matic Arts in Londen 1982: Eindexamen Theaterschool Am sterdam 1996: debuut Magonische verhalen 1997: De zwarte met het witte hart 2002: De droom van de leeuw 2003: Een schitterend gebrek (Libris Prijs) 2003: De grote wereld (Boekenweek geschenk) 2007: De Overgave (NS Publieksprijs) 2008: Zoals dat gaat met wonderen (dagboek) 2010: Vaslav 2012: Maar buiten is het feest 2013: Man van je leven reageren? spectrum@depersdienst.ni ZATERDAG 5 OKTOBER 2013 Arthur Japin, thuis op zijn zolder: „Men sen denken dat ik ijdel en arrogant ben. Het tegendeel is waar." foto Werry Crone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63