OM het bedrijfsuitje WAT EEN LEUK. IDEE TE COMBINEREN MET EEN REORGANISATIERONDE! WERKEN 5 Het is voor vrijwilligers essentieel dat de organisatie haar zaken goed op orde heeft. Zo niet, dan kan het zo maar zijn dat je als vrij williger zelf opdraait voor even tuele schade. Hetem raadt vrijwil ligers daarom aan voor de zeker heid altijd zelf nog een particulie re aansprakelijkheidsverzekering af te sluiten. Deze vergoedt zowel schade aan mensen (letselschade) als dingen (zaakschade). De pre mie bedraagt voor een stel tussen de 30 en 55 euro per jaar. Hiermee ben je meestal verzekerd tot een schadebedrag van 1 tot 2,5 miljoen euro, soms geldt een eigen risico. Let er op dat vrijwilligerswerk niet is uitgesloten van de verzeke ring. Maar zelfs als de verzekering in orde is, ben je als vrijwilliger niet gevrijwaard van schade claims. Bij wie zich roekeloos ge draagt of zich niet aan aanwijzin gen houdt, kan de schade als ver wijtbaar worden gezien en alsnog worden verhaald. Als de vrijwilli ger in het verzorgingshuis stom dronken koffie stond in te schen ken, is de kans groot dat hij zelf opdraait voor de schade van de omgestoten kan koffie. BEDRIJFSUITJES Volgens Slikker is het belangrijk te luiste- ren naar wat mensen willen. „Zelf kun je paintball fantastisch vinden, veel mensen vinden er niets aan. Een fietstocht organise- ren en er ter plekke achter komen dat een collega wegens beperkingen niet meekan, is pijnlijk en leidt tot irritatie bij de hele groep. Iedereen tegemoetkomen kan niet, maar kies in elk geval een concept dat meer mensen leuk vinden. En doe niet in gewikkeld. Een uitje kan ook een feest zijn, met een goed buffet en een deejay." Ongelukken en blessures lijken inhérent aan bedrijfsuitjes. Volgens Wichmann wordt er nogal gerommeld in de branche. „Met een kop koffie met cake, een paar pa- len om een vlot te bouwen, een beekje en een steengrill ben je er niet. Bezuinigen op deskundige begeleiding, veiligheid en kwa liteit is dom. Voorbeelden dat het kan mis gaan, zijn er. In de Achterhoek kwamen in 2007 twee medewerksters van Kruidvat om toen een vlot omsloeg. En onervaren bestuurders op pad sturen met een hape rende 4x4 quad, zonder veiligheidsinstruc ties, is vragen om ellende." Spectaculair hoeft het niet altijd te zijn, vindt Wichmann. „Stadswandelingen met gps zijn populair, een prima concept om sa menwerken te stimuleren. Ook uitjes met een maatschappelijk verantwoord of groen karakter zijn hot." De 'beste' bedrijfsuitjes worden afgesloten met een borrel. Een valkuil. Tenminste, als de drank te rijkelijk vloeit. Uit een peiling van de carrièresite Monsterboard.nl blijkt dat 45 procent van de Nederlandse werkne mers zich wel eens heeft misdragen op een bedrijfsborrel of-uitje. Het kan gezichtsver lies opleveren. En zelfs ontslag. Renate van Maanen werkte jaren in de be drijfsevenementenbranche. „Er kwamen groepen waarbij alles vrolijk verliep, maar af en toe hadden we ook lieden die het niet zo nauw namen. Ze waren een dagje uit, met een slok op gingen de remmen los. Of werknemers zich ten opzichte van colle ga's grensoverschrijdend gedroegen, weet ik niet, maar de bediening had last van de vrije omgangsvormen. Er werd aan borsten en billen gezeten, van alles geroepen. Ik zet te de knop om, maar leuk? Nee, dat was het in geen geval." ZATERDAG 5 OKTOBER 2013 reageren? geld@depersdienst.nl IMet onze familie sparen we voor een grote reis naar Amerika. Maar ik vind het jammer ons geld vast te zet ten op een spaarrekening gezien de lage rente. Is beleggen niet beter? Het zijn magere tijden voor spaarders. Vaak krijg je niet meer dan 1,75 pro cent rente, nog minder dan de inflatie. Wie ook vermogensbelasting moet be talen, ziet zijn kapitaal slinken. Beleg gen lijkt een slim alternatief. Bedenk echter dat dat risicovol kan zijn. U heeft het geld over een paar jaar no dig, dus weinig tijd om eventueel ver lies goed te maken. Verstandiger is het daarom het geld dat u al heeft ge spaard, vast te zetten op een kortlo pend deposito. De rente daarop is iets hoger en u hebt de zekerheid dat u het inlegbedrag niet kwijtraakt. Bent u bereid meer risico te nemen, dan kunt u aan betrouwbare obligaties denken. 2U schrijft dat bij een en/of-re ke ning meer mensen bij het bedrag op de rekening kunnen. Bij een en/en-re kening kan dat volgens mij niet zomaar. Is een en/en-rekening een goed alterna tief als je je mederekeninghouder niet vertrouwt? In theorie wel, want bij een en/en-reke ning is bij iedere overschrijving toe stemming van beide rekeninghouders nodig. Daar staat tegenover dat zo'n rekening niet praktisch is. Bij een en/en-rekening moeten beide reke ninghouders bij iedere transactie naar de bank komen. Internetbankieren is bij zo'n rekening niet mogelijk, je kunt alleen online het saldo bekijken. Wel kunnen de rekeninghouders afspreken welke transacties op voorhand geza menlijke toestemming hebben en de ze door middel van automatische in casso laten afschrijven. 3 In het artikel 'Gezamenlijk spa ren vereist onderling vertrou wen' gaat het over sociaal sparen waarbij je je spaardoel online zet Is het niet buitengewoon riskant dat soort informatie online te zetten? U moet inderdaad voorzichtig zijn met wat u wel en niet vermeldt. Dat geldt trouwens bij alles wat u op sociale media post. Dus informa tie over uw spaardoel zou in ver keerde handen kunnen vallen. Spaart u bijvoorbeeld voor een reis rond de wereld, dan is het niet ver standig te vermelden wanneer u wilt gaan. Het ligt voor de hand dat u dan het risico loopt dat een oplet tende diefde data meteen in zijn agenda noteert. Om dezelfde re den is het ook niet handig online te vermelden dat u een dure fiets of auto wilt gaan kopen. TOP VIJF 1. Sportief (27 procent) 2. Uit eten (21) 3. Creatieve workshop (13) 4. Ouderwetse activiteiten als bowlen (10) 5. Maatschappelijk verant woord (4) Bron: NationaleVacaturebank.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55