smeermiddel of linke soep? algemeen fonds MÊËÊÊ Je hebt een flinke zak met geld en overweegt een deel aan je kinderen te geven. De rest wil je schenken aan een aardige tante. Nieuwe regels maken het schenken eenvoudiger. foto HDC maken hebben, is ouderenuitbuiting. Met zulke bedragen kan de druk van (kleinkin deren op (groot)ouders groot worden om te schenken, terwijl die (groot)ouders daar zelf anders over denken. Dat zijn geen inci denten meer. Vandaar dat het ministerie van VWS met een project bezig is om oude ren beter te beschermen. We maken het mee dat bij de afhandeling na een overlij den blijkt dat er tonnen weg zijn en dat er in de afgelopen jaren 500 euro per week ge pind is door een van de kinderen of een 'huisvriend'." Hoe voorkom je dat? „Werk met een echte volmacht. Een gevol machtigde moet rekening en verantwoor ding afleggen. Als je een van de kinderen een volmacht geeft om bijvoorbeeld geld van de rekening op te nemen, leg het be heer van die rekening dan bij een ander kind en/of laat de dagafschriften op gezette tijden naar een notaris of andere gevol machtigde of toezichthouder brengen. Leg dit allemaal goed vast." De mogelijkheden om geld belastingvrij te schenken, zijn sinds 1 oktober ver ruimd. Tot 1 januari 2015 zijn schenkingen tot een ton onbelast. Voorwaarde is wel dat de schenking ge bruikt wordt voor de aankoop van een huis of voor de aflossing van een hypotheek. Notaris Wouter Steins Bisschop van Rijks- Bredius notarissen in Bussum en Naarden geeft antwoord op de meestgestelde vragen in deze kwestie. Tussen wie worden momenteel de meeste schenkingen gedaan? „Vanwege de vrijstellingsmogelijkheden gaat het meestal om schenkingen van ouders aan kinderen en aan goede doelen." Welke soorten nieuwe schenkingen kunt u verwachten? „Schenkingen tussen familieleden die ver der van elkaar af staan en die tot nu toe in een hoger belastingtarief vielen, zoals schenkingen van ooms en tantes aan ne ven en nichten. En ouders kunnen nu ook meer aan hun kinderen schenken. Tot nog toe moest er over alles wat je - in verband met de eigen woning - aan kinderen schonk boven de 50.000 euro, ook 10 pro cent erfbelasting worden betaald. Dat wordt nu opgerekt tot 100.000 euro." Als ik al eerder een schenking aan een van mijn kinderen heb gedaan, telt die dan mee bij de nieuwe regelgeving? Ja, als je eerder al gebruik hebt gemaakt van deze zogenaamde 'eenmalige verhoog de schenking', mag je bij een nieuwe schen king tot een totaalbedrag van 100.000 euro gaan." Kan een schenking teruggevorderd worden? „Onder voorwaarden. Je moet je heel goed afvragen of je als schenker het geld in de toekomst mogelijk weer nodig zult heb ben. Want hoewel je voorwaarden kunt op stellen, geldt natuurlijk: eenmaal gegeven, blijft gegeven. Wees daarom voorzichtig en vraag advies." Hoe leg je die voorwaarden vast? „Via een akte bij de notaris. Je kunt aange ven waarvoor het geld is bestemd, wat er bij onverhoopt overlijden van de ontvan ger moet gebeuren en wat bij bijvoorbeeld een scheiding moet gebeuren. Daarmee voorkom je dat het geld de familie uitgaat." Als het geld besteed is aan de eigen woning en daarna gaat de relatie stuk, is dat geld dan nog geoormerkt als 'familiekapitaal'? „Dat kun je inderdaad bij de schenking en aanvullend bij huwelijksvoorwaarden of sa menlevingscontract laten vastleggen." Welke gevaren liggen er op de loer bij een schenking van deze omvang? „Als je met de schenking hypotheek gaat af lossen, wees dan bedacht op de boeterente van de banken. Meestal kun je bij een ver vroegde aflossing 10 tot 20 procent boete- vrij aflossen. Doe dat dan in december van dit jaar en vervolgens weer op 2 januari van het daaropvolgende jaar. Ook op de ren tevervaldatum, dus als er een nieuwe rente periode moet worden vastgesteld, kun je boetevrij aflossen en als je hypotheek on der water staat, dat wil zeggen als er meer schuld is dan de waarde van de woning be draagt. Dan vragen banken vaak om ver snelde aflossing. Meestal boetevrij. Minis ter Dijsselbloem van Financiën heeft in middels bepaald dat staatsbank SNS geen boeterente gaat berekenen. Het is nog niet duidelijk wat andere banken doen. Vraag dit na en laat banken schriftelijk reageren." Welke gevaren zijn er nog meer? „Waar misschien niet aan gedacht wordt, maar waar wij in de praktijk wel mee te u k"jgt e 100.000,- 0fïp uvv huizen op 'os uw hypotheek af door Durk Geertsma Volgens het ministerie van VWS worden jaarlijks 30.000 ouderen slachtoffer van financiële uitbui ting. Vooral alleenstaande vrouwen van 80 jaar en ouder zijn kwetsbaar. reageren? geld@depersdienst.nl Eens gegeven blijft gegeven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51