Borgman wint Gouden Kalf 2013 'Herzlich willkommen' in DUITSLAND m m Jihad 4 BINNENLAND KRAS.NL Bezwaren tegen Zwarte Piet bij intocht Het schandaal rond paardenvlees blijft de industrie achtervolgen. Eigen vlees eerst, is nu het motto. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 TOMMY WIERINCA et opluchting lees ik soms bij het ontbijt dat er opnieuw Ne derlandse jiha- disten zijn gesneuveld in Syrië. Hoe minder er terugkeren, hoe beter het me lijkt. Daarmee be ledig ik niemand, omdat geradi caliseerde jongeren met hun reis naar Syrië immers hun ide aal volgen om te sterven voor hun god. Jihadisten die uit Syrië terugke ren, vormen volgens de AIVD een reëel veiligheidsrisico. (Die woorden alleen al, jihadist en Syrië - alsof je mentos mengt met cola...) Ze leven met een brandende haat jegens het land dat hen voortbracht Hoe kun je je verheugen over de dood van een ander? Het getuigt van een bloeddorst waar ik me voor schaam en hebben, eenmaal terugge keerd, nauwelijks perspectief, wat hen in de eerste plaats al vatbaar maakte voor het god-vi rus. Nescio schreef dat Gods doel de doelloosheid is, maar voor deze jongens wordt de doel loosheid god. Een god voor wie ze willen doden en voor wie ze bereid zijn te sterven. Bovendien zijn het bij terug keer uit Syrië getrainde solda ten, die mogelijk een posttrau matische stressstoornis heb ben opgelopen. Er is niet veel verbeelding voor nodig om je de zoekopdrachten voor te stel len die ze invoeren, ergens in een kamertje boven een bel winkel. Mijn opluchting over het sneu velen van zulke jongens wordt onmiddellijk gevolgd door twij fel. Hoe kun je je verheugen over de dood van een ander? Het getuigt van een bloeddorst waar ik me voor schaam. Hoe onsympathiek hun religieuze doelen me ook zijn, ze zijn niet alleen, ze hebben ouders en broers en zusters, en dit is niet hun hele leven maar slechts een deel ervan, een radicaal en strijdbaar deel weliswaar, maar onderdeel van de jeugd... Ik denk aan de taxichauffeur die me 's nachts naar huis brengt, hij heeft een bidvlek op zijn voorhoofd en een dunne baard. Hij zou, zegt hij, naar Sy rië zijn gegaan als hij jonger was geweest, als hij geen vrouw en kinderen had gehad om voor te zorgen. Een nobel doel, op zich, het Assad-regime bestrijden, Obama heeft het ook overwogen - zou ik ver heugd zijn geweest als ik had gelezen over de dood van mijn taxichauffeur in Horns of Alep po? Terwijl hij de wapens op nam tegen een dynastie die steunt op intimidatie en ter reur? Een verdorven regime, dat de bron is van veel kwaad en al meer dan veertig jaar een heel land verlamt van angst en paranoia? Zo eet ik mijn ontbijt, twee de len melk vermengd met twee delen verwarring en dubbelzin nigheid. AMSTERDAM - Nederlands vlees is minder populair geworden in het buitenland. Supermarkten in het Verenigd Koninkrijk en Duits land, de belangrijkste exportmark ten voor de Nederlandse vleesin dustrie, kiezen vaker voor vlees uit eigen land. Dat is een gevolg van het schandaal begin dit jaar, waarbij paardenvlees in rund vleesproducten bleek verwerkt. Dat blijkt uit een rapport van ING over de voedingsindustrie. Zo verwerkt de Duitse super marktgigant Rewe alleen nog Duits rundvlees in zijn huismerk- producten. Ook het Franse Carre- Het schandaal heeft de buitenwereld laten zien hoe complex de vleesketen is four gebruikt enkel nog rund- en varkensvlees van dieren die in Frankrijk zijn geboren, opge groeid en geslacht. „De vleesverwerkende industrie ligt onder het vergrootglas, waar bij ze de schijn momenteel tegen heeft", concludeert ING. In Neder land signaleert de bank geen toe genomen hang naar lokaal vlees. Sommige supermarkten bena drukken juist dat hun rundvlees uit bijvoorbeeld Ierland komt. „Het paardenvleesschandaal heeft de buitenwereld laten zien hoe complex en ondoorzichtig de vleesketen is", reageert woord voerder Dé van de Riet van koepelorganisatie Vlees.nl. „Dat heeft impact gehad. Die signalen moeten we serieus nemen om on ze exportpositie overeind te hou den. We moeten laten zien dat ons vlees minstens even goed, zo niet beter is dan vlees uit die lan den. Qua prijs, kwaliteit én die renwelzijn." De vleesindustrie is goed voor ruim 10 miljard euro per jaar, maar staat al langer onder druk doordat de vleesconsumptie daalt. In Europa verwacht de sector geen groei meer. Ook in het kader van duurzaamheid streven buur landen naar lokaal geproduceerd vlees, stelt Van de Riet. „Kortere ketens betekenen ook minder transportkilometers." De vleesverwerkende sector ziet vooral kansen in snelgroeiende economieën als China en Nigeria. Daar wordt steeds meer vlees ge geten. Los van poten, neuzen en andere 'restproducten' gaat daar nog nauwelijks Nederlands vlees heen. 91 procent van het vlees blijft nu binnen Europa; 21 pro cent gaat naar Duitsland. UTRECHT - De film Borgman van re gisseur Alex vjn Warmerdam won gisteren het Gouden Kalf voor Bes te Film op het Nederlandse Filmfes tival in Utrecht. De jury roemde Borgman als 'on heilspellend, grimmig, humorisi tisch, compromisloos, authentiek; deze film ontstijgt alle clichés'. „De radicale brutaliteit van de re gisseur verrast en ontregelt." Borgman won ook in de categorie Beste Scenario. Hoofdrolspeelster in Borgman Hadewych Minis sleepte een beeldje in de wacht voor Beste Actrice. Van Warmerdam won daarmee gisteren zijn vijfde en zesde Gou den Kalf. Hij won de prijs al twee keer in de categorie Beste Regie voor De Noorderlingen en Abel, en Beste Scenario voor Ober en De laatste dagen van Emma Blank. Borgman vertelt over een myste rieuze vreemdeling die op een dag aanbelt bij een luxe villa, met alle gevolgen van dien voor de be woners. De film deed in mei mee aan de competitie van het interna tionale filmfestival in Cannes en is ook de Nederlandse inzending voor de Oscars in februari vol gend jaar. Borgman nam het op tegen Wolf, die met acht nominaties de mees te kans maakte op een Gouden Kalf. Hoofdrolspeler Marwan Ken- zari werd beloond met het beeld je in de categorie Beste Acteur. Hij speelt een Marokkaans-Neder landse kickbokser die op het rech te pad probeert te blijven. Jim Tai- huttu won een Gouden Kalf voor Beste Regisseur. Ook in de catego rie Beste Production Design viel de film in de prijzen. Alex van Warmerdam won inmiddels zes keer een Gouden Kalf, waarvan twee voor Borgman PADERBORN B'jjTTê ELFRATHER SEE MUNSTER CELLE WILLINGEN waarom zou je meer betalen AMSTERDAM - Moeten de 700 zwar te pieten die ieder jaar Sinterklaas begeleiden bij zijn aankomst in Amsterdam, zichzelf in een ande re kleur schminken? Tegen de in tocht op 17 november in de hoofd stad zijn twintig bezwaren bin nengekomen. Het is voor het eerst sinds de start van de intocht in 1943 dat er bezwaren zijn, zo meldt Het Parool. De gemeentelij ke bezwaarschriftencommissie buigt zich er binnenkort over. De actie is opgezet door kunstenaar Quinsy Gario, bekend anti-Zwar te Pietactivist. Hij vindt de rol van de knecht discriminerend en maakt bezwaar tegen de vergun ning voor de intocht omdat het niet bijdraagt aan 'het creatieve imago van de stad'. De discussie over Zwarte Piet is al oud. In 2006 verschenen er regenboogpieten, na protest verdwenen die veel kleurige knechten al weer snel. M Vleessector: paardaffaire ettert door door Annemieke van Dongen Dé van de Riet, Vlees.nl 3- t/m 8-daagse autovakantie verblijf in 3-sterrervplus Parkho tel Olsberg beoordeeld met een 8+, inclusief ontbijtbuffet ontdek het Sauerland en breng een bezoek aan Winterberg boek ook uw wellness dagentree voor Aqua Olsberg bij 3-/4-daagse autovakantie verblijf in 4-sterren Welcome Hotel Parderborn inclusief ontbijtbuffet en welkomstdiner ontdek de karakteristieke binnenstad van Paderborn maak wandeltochten door het Teutoburgerwald Aankomst: 18/10/13 t/m 28/3/171 Zie www.kras.nl/50012 1 Aankomst: 13/10/1 3 t/m 31/3/141 Zie www.kras. nl/73608 3-/4-daagse autovakantie verblijf in 4-sterren Mercure Hotel Krefeld, in een natuurrijke omgeving, inclusief ontbijtbuffet perfecte uitvalsbasis voor het maken van wandel- en fietstochten bezoek ook de kerstmarkten van Düsseldorf en Duisburg I Aankomst: 25/10/13 t/m 31/3/14 Zie www.kras.nl/51806 3- t/m 8-daagse autovakantie verblijf in 4-sterren Mercure Hotel Münster City inclusief ontbijtbuffet en ,3-gangenmenu ontdek historisch Münster met zijn unieke musea bezoek één van de vijf sfeervolle kerstmarkten in Münster 1 Aankomst: 13/10/13 t/m 31/3/1 Tj Zie www.kras.nl/51423 3- t/m 8-daagse autovakantie verblijf in 3-sterren Hotel Tryp inclusief ontbijtbuffet hotel beoordeeld met een 8! ontdek de 15e- en 17e-eeuwse vakwerkhuizen in de binnenstad bezoek ooJ< de kerstmarkt in de historische binnenstad Aankomst: 13/10/13 t/m 30/3/14 rie www.kras.nl/50806 3- t/m 8-daagse autovakantie verblijf in 3-sterren Ramada Hotel Willingen in de heuvels bij Usseln op ca. 4 km van Willingen, inclusief ontbijtbuffet geniet van de mooie natuur boek uw tickets voor een boot- tocht over de Möhnesee bi) I Aankomst: 13/10/13 t/m 30/3/14*1 Zie www.kras.nl/52479 m Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenlonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4