Van Gaal zet internationals op scherp SPORT 35 -L Tafeltennissters van troon gestoten De Nederlandse tafeltennis sters hebben een stap terug moeten doen op het Europe se podium. Oranje, dat vier maal op rij de titel verover de, verloor vrijdag de ope ningswedstrijd in Schwe- chat tegen gastland Oosten rijk met 1-3. In de ploeg van bondscoach Elena Timina, in de 'gouden' jaren zelf als speelster actief op de EK, won alleen Li Jiao een partij. Ze versloeg Amelie Solja in vier games. Volleyballers zijn nog altijd foutloos De Nederlandse volleybal lers hebben vrijdag ook hun derde wedstrijd gewonnen in de WK-kwalificatie. Oran je versloeg Zweden in Alme- re met 3-0 en is daarmee vrijwel verzekerd van een vervolg in de aanloop naar het titeltoernooi van 2014 in Polen. Twee setzeges tegen Oekraïne vandaag volstaan. Anders komt er zondag op de slotdag tegen Roemenië nog een kans. De Bruijn moet nu tegen Jaspers Driebander Jean Paul de Bruijn is in de derde Grand Prix van het seizoen doorge drongen tot de halve finales. Daarin speelt de biljarter uit Hulst tegen Dick Jaspers. De Bruijn begon de achtste fina les tegen Huub Wilkowski stroef, maar kwam in de achtste beurt op stoom. Na 21 beurten was het pleit be slecht met 40-22. In de kwartfinale tegen Dave Christiani won De Bruijn met 40-37 in 26 beurten. Van Beek debuteert in Jong Oranje Sven van Beek is als enige debutant opgeroepen voor de interlands van Jong Oran je tegen Georgië (EK-kwalifi- catie) en Oostenrijk (vriend schappelijk). Bondscoach Al- bert Stuivenberg maakte vrijdag zijn selectie bekend voor beide duels. Feyenoor- der Van Beek ziet bij Jong Oranje zijn ploeggenoot Jean-Paul Boëtius na ruim een halfjaar blessureleed te rugkeren in de selectie. FC Dordrecht houdt stand door 4-3-zege FC Dordrecht houdt voorals nog goed stand aan kop van de Jupiler League. De ploeg van assistent-trainer Gérard de Nooijer was vrijdaga vond op eigen veld met 4-3 te sterk voor subtopper Tel star. Daardoor kwam FC Dordrecht drie punten los van concurrent Willem II, die vandaag bij FC Emmen speelt FC Eindhoven steeg naar de derde plaats door een 3-2-zege op Den Bosch. De terugkeer van Nigel de Jong ging niet gepaard met een warm welkom. De middenvelder van AC Milan speelde volgens Van Gaal tegen Ajax niet sterk. Niettemin gunt hij hem een kans. Na een vervelende achillespees blessure groeit de 67-voudig inter national langzaam naar zijn oude vorm toe. Daarbij geldt hij als 'controleur' niet als onomstreden. Naast De Jong is Gregory van der Wiel de tweede herintreder. De rechtsback kreeg na het mislukte EK in Polen en Oekraïne geen uit nodiging meer. Nu hij regelmatig speelt voor zijn club Paris Saint-Germain, actiefin de Cham pions League, riep Van Gaal hem op. Zijn komst gaat ten koste van Paul Verhaegh, die overigens niet uit beeld raakt. In de pikorde staat Van der Wiel achter de verdedi ger van Augsburg en eerste keus Daryl Janmaat (Feyenoord). De beslissing Memphis Depay bij de selectie te voegen, was uit nood geboren. Van Gaal meldde de aanvaller van PSV liever op pad te hebben gestuurd met Jong Oranje om hem voorzichtig te la ten wennen aan het gevraagde ni veau. „Eigenlijk is het nog te vroeg voor hem", sprak de bonds coach. „Maar ik heb nu geen ande re smaken. Daarbij is Depay in mijn ogen geen eendagsvlieg. Hij moet echter nog wel leren." Op deze besliste wijze maakte Van Gaal, bedoeld of onbedoeld, duidelijk dat bij de nationale ploeg andere wetten gelden dan bij de clubs. Ongeacht de status van de spelers bij hun werkgevers weegt hij met zijn staf hun moge lijke waarde voor Oranje. In het geval van Leroy Fer kwam dit het scherpst naar voren. Bij Norwich City wordt de middenvelder regel matig tot beste man van het veld benoemd. De scouts van Van Gaal bevonden hem te licht. „Het gaat erom wat wij van hem vinden", reageerde de bondscoach desgevraagd. „We hebben hem twee keer 'live' gezien. Ook om Ricky van Wolfswinkel aan het werk te zien. Beiden zijn niet op geroepen." Anders dan bij De Jong, die hij 'onder druk' veel balverlies vond lijden, wilde hij niet in detail tre den. „Spelers moet ik in bescher ming nemen. Ik ben bij Nigel de Jong eigenlijk al te ver gegaan." De strenge aanpak paste bij de fa se waarin het Nederlands elftal zich momenteel bevindt. Om als groepshoofd naar Brazilië af te rei zen moeten de duels met Honga rije (11 oktober) en TXirkije (15 ok tober) worden gewonnen. Of de Fifa nu kijkt naar de huidi ge ranking of naar prestaties uit het verleden, in beide gevallen moet Oranje zich bij twee zeges bij de beste acht landen ter we reld scharen. En de das? Die bleek een verbor gen boodschap aan zijn 'vrienden van de media' te herbergen. Om te benadrukken dat aan de vlotte kwalificatie voor het WK vakman schap ten grondslag lag. ZATERDAG 5 OKTOBER 2013 SCHWECHAT ALMERE OOSTERHOUT ZEIST DORDRECHT door Geert Langendorff ZEIST - Met een groen-gele strop- das met de vlag van WK-organisa- tor Brazilië erop gedrukt las Van Gaal vrijdagmiddag in Zeist de na men van zijn 23-koppige selectie voor de duels met Hongarije en Turkije op. Het fleurige accessoire vormde geen graadmeter van zijn stemming. Die was, ondanks de vlotte plaatsing voor de eindronde, weinig opgeruimd. Voor het uitde len van complimenten leende hij zich niet. Yuri van Gelder doet vandaag een gooi naar een WK-medaille op zijn specialiteit: de ringen. „Voor Nederland zou het een verrassing zijn als ik een medaille pak. Voor mezelf niet." foto Julien Warnand/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37