Brandstichting in Goes was al langer bekend riroankatie motorrit betreurt uitlee Koren strijden in Middelburg voor urganisaue moiorni ueireun umcg flna|ephk Neder|ands KoorfestiVai Gemeenteraad Vlissingen biedt bouwers woningen maximale vrijheid door afschaffen van eisen voor welstand. 26 WALCHEREN nationale vacaturebank VLISSINGEN - Bouwers van nieuwe huizen krijgen in Vlissingen veel meer vrijheid. De gemeenteraad heeft donderdagavond besloten de hele gemeente aan te wijzen als 'welstandsvrij gebied'. Dat betekent dat niet meer hoeft te worden voldaan aan allerlei ei sen die te maken hebben met vormgeving en esthetiek. Ook de welstandscommissie, die nu toe ziet op het naleven van die eisen, wordt afgeschaft. Eisen die voort vloeien uit bestemmingsplannen, bouwbesluiten en de monumen tenwet blijven van kracht. Het besluit was een gevolg van een amendement van WD en D66 op een nieuw welstandsbe- leid dat het college van B en W had voorgesteld. B en W wilden de eisen aanzienlijk versoepelen door in een deel van de gemeente welstandsvrij bouwen mogelijk te maken, de welstandscommissie af te schaffen en te vervangen door een ambtelijke toetsing en door aan de achterzijde van huizen minder streng te zijn. Dat ging WD en D66 niet ver genoeg. Zij pleitten voor volledige vrijheid en willen over twee jaar bekijken wat daarvan de gevolgen zijn. Een meerderheid van de gemeen teraad (12 tegen 11 stemmen) steunde het initiatief van de twee liberale fracties. Ook de politieke tegenhanger, de SP, deed dat, om dat volgens die partij de wel standscommissie soms veel te streng is. De SP omschreef die commissie als 'de smaakpolitie'. Wethouder Rob van Dooren van ruimtelijke ordening is verbouwe reerd door het raadsbesluit. „Want het kan toch niet de bedoe ling zijn dat nu alles maar is toege staan. We moeten eens goed uit zoeken wat dit nu precies bete kent. Daar heb ik nu geen idee van. Misschien moeten we wel te rug naar de raad met een nieuw voorstel." Volgens Josephine Elliott, fractie voorzitter van D66, hoeft nie mand bang te zijn dat het nu 'een zootje' gaat worden in Vlissingen. „Zulke angstbeelden zijn nergens op gebaseerd. In andere steden waar al welstandvrije bouwen mo gelijk is, blijkt dat de mensen die daarvan gebruik maken, net zo goed de waarde van hun eigen huis en hun omgeving hoog hou den." Volgens Elliott willen WD en D66 van de welstandseisen af om dat er al te veel regels zijn waar mee mensen rekening moeten houden. En veel van die regels blijven ook bestaan en die bieden voldoende waarborgen, stelt zij. „Het is nu ook weer niet zo dat je nu alles mag doen wat je wilt." Afschaffing van de welstandscom missie en welstandseisen zorgt wel voor tijdwinst en meer vrij heid voor bouwers. Uitgerekend voor mensen die vrije kavels ko pen en hun eigen huis (laten) ont werpen en bouwen, is dat aantrek kelijk, legt zij uit. „En juist in die sector van de bouw gaat het nog redelijk goed." En, voegt Elliott eraan toe: „Kleur rijk, ongepolijst, eigenwijs, dat past ook allemaal goed bij het dna van Vlissingen." CDA-fractievoorzitter Rijnco Jan Suurmond beweert dat het be sluit in strijd is met de wet. „Het kan nu niet meer zijn dan een 'voornemen'. Eer moeten Vlissin- gers er hun zegje over kunnen doen. Daarna moet het opnieuw in de raad komen en dan pas kun nen we er verder mee." Bergmann verbood de start van de rit op deze plek vanwege de be trokkenheid van motorclub Satu- darah. Leden van Satudarah heb ben 'een actieve rol' in de organi satie van de rit en 'zichtbaar de leiding' tijdens de rit, aldus het college in haar beantwoording van schriftelijke vragen van de LPM. Omdat Satudarah zich bezig houdt met 'normoverschrijdend en crimineel gedrag' wilde het col lege de rit niet faciliteren op zo'n zichtbare locatie. De organisatie zegt dat door deze uitleg de organisatie in een kwaad daglicht wordt gesteld en dat de uitleg nadelig kan zijn voor de goede doelen op Ambon, waar voor de motorrit sinds zeven jaar jaarlijks wordt gereden. Alle eerdere edities kreeg de orga nisatie wel een vergunning van de gemeente om op de Markt te starten én politieondersteuning. Burgemeester Bergmann blijft er bij geen activiteit te willen facili teren op een drukbezochte locatie als de Markt als er motorrijders met 'Satudarah' op hun kleding meerijden. „Dat heb ik de organi satie ook meteen laten weten." De motorrit werd op 17 augustus verreden. Startplaats was uiteinde lijk niet het door Bergmann gebo den alternatief - het Molenwater - maar de Rijnstraat. De LPM heeft opnieuw schriftelij ke vragen over de kwestie gesteld aan het college. MIDDELBURG - Zes koren doen van daag mee aan een van de voorron des voor het Nederlandse Koorfes tival in juni. De koren zingen in de Middelburgse Concertzaal. Deze keer doen ook twee jeugdko ren mee. Het Tienerkoor van de Zeeuwse Muziekschool en het Ruach Vocaal Jeugdensemble uit Katwijk geven acte de présence. Daarnaast treden op Pop-koor X-Stream, Jongerenkoor en Com bo Nova Melodica, Popkoor Seasi de Rendez-Vous en het Roosevelt College Choir. De deelnemers worden onder meer beoordeeld op techniek, ar tisticiteit, programmakeuze en presentatie. Koren met minimaal twaalf zangers kunnen meedoen met koormuziek uit alle stijlperio den. De koren moeten één stuk a capella en één werk uit het hoofd zingen tijdens een optreden van twintig minuten. De zaal gaat om 12.00 uur open, de uitslag wordt rond 17.15 uur bekend gemaakt. Publiek kan gratis binnen. Waarom dat niet direct na de brand bekend is gemaakt blijft een raadsel, want noch de politie, noch Verhulst wil of kan daar op ingaan. Onduidelijk blijft ook waarom de politie in eerste instan tie liet weten geen aanwijzingen te hebben voor brandstichting. Het forensisch-technisch onder zoek moest toen nog plaatsvin den. Dat kon niet vanwege instor tingsgevaar. „Gaande het onder zoek zijn er toch aanwijzingen bo vengekomen", blijft een politie woordvoerder spaarzaam met in formatie. Om wat voor aanwijzin gen het gaat, wil hij niet zeggen. „We gaan niet het hele dossier al op tafel leggen." De recherche doet nu uitgebreid onderzoek naar de brand, waarbij twee hore cagelegenheden in de Magdale- nastraat werden verwoest. Het vuur ontstond in de nacht van 10 op 11 september op de bovenver dieping van restaurant het Paleis, maar sloeg rond half zeven 's och tends onverwachts over naar de naastgelegen brasserie d'Anvers. Zes mensen die in de bovenwo ningen van Het Paleis verbleven, konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. Dat het om brandstichting gaat is dus geen verrassing voor Ver hulst, maar hij is er wel enorm van geschrokken. Het werpt voor hem geen ander licht op andere recente grote (café)branden in Goes. Bij de branden in La Strada en De Post was een technisch mankement de oorzaak, voor de branden bij De Betho en het Nij verheidscentrum zijn nooit offi ciële oorzaken vastgesteld. Overi gens heeft Verhulst de recherche destijds wel verzocht om in het geval van De Betho en het Nijver heidscentrum 'informeel' onder zoek te doen, omdat die 'een zeke re overeenkomst' vertoonden. De eigenaren van brasserie d'An vers laten weten eerst met de poli tie te willen spreken alvorens ze verder ingaan op de zaak. Zicht op herbouw is er nog niet. Verze keringstechnisch heeft een aange stoken brand voor een belendend gebouw dat daardoor ook schade oploopt geen gevolgen voor de ei genaar van dat gebouw. blijf bewegen Vlissingen vrijplaats bouwers door Maurits Sep MIDDELBURG - De organisatie van de motorrit voor de Molukken, die in augustus vanuit Middelburg is gehouden, zegt 'niet blij' te zijn met de uitleg van burgemeester Harald Bergmann over zijn verbod op een start vanaf de Markt. door Annemarie Zevenbergen door Luc Oggel GOES - Het persbericht van de poli tie waarin donderdag werd mede gedeeld dat de zeer grote brand in de Coese binnenstad is aangesto ken, was geen nieuws. Althans niet voor de politie zelf en de Coese burgemeester René Verhulst. Want al vrij snel nadien was bekend dat er sprake was van brandstichting, zegt die laatste. Gwen was tevreden met haar baan. Behoorlijk. Maar ze was eigenlijk wel klaar voor meer verantwoordelijkheid. En die kreeg ze! Via NationaleVacaturebank, de plek voor vacatures in alle branches, opleidingsniveaus en regio's. Dus? Kom in beweging, plaats je CV en vind de baan die je altijd al zocht! Kijk op nationalevacaturebank.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28