FZC 9 Zeeuws Bakboek koploper Nog eên keer 'Bau en Lau'... Alleen maar wate Tranen op het land PUBLIEKSPRIJS Uitreiking prij'zen op 9 november CULTUUR 31 Voor de PZC-publieksprijs komen 82 titels in aanmerking. Elke zaterdag worden op deze pagina drie boeken getipt. Herman Vuiisie Dit jaar moest er na tuurlijk veel over de watersnood van 1953 worden ge schreven. Toch valt de oogst in het kader van de 6o-ja- rige herdenking mee. Misschien dat Kees Slager met zijn monu mentale Rampboek, dat ruim twintig jaar geleden verscheen, veel hunkerende schrijvers het zwijgen heeft opgelegd. Feitelijk zijn er vijf titels, waarvan er drie in het oog springen. Pedde len in de Palingstraat van John Bro- sens is niet ingezonden voor de Zeeuwse Boekenprijs en doet dus niet mee. Storm! Is een niet onver dienstelijk jeugdboek, maar valt hier ook buiten de boot. De titels, waarop u wat mij betreft met een gerust hart kunt stemmen, zijn Al leen maar water, Tranen op het land en De Ramp getekend. Om te beginnen het boek van de tweelingbroers Jan en Herman Nauta, Alleen maar water. Zij za ten in de buik van hun moeder Janneke in Eikerzee toen het wa ter in die eerste februarinacht van 1953 kwam. Hun vader Ate was sinds 1951 predikant van dat Schouwse dorp. In het boek ge ven de broers de geschreven her inneringen weer van hun moe der, die de pen oppakte meteen na de Ramp, en in 1998, toen ze ter gelegenheid van haar 75ste ver jaardag herinneringen ophaalde. Vader Ate was een verteller, zijn zoons laten hem in hun boek zijn zegje doen. Bovendien konden ze gebruik maken van de unieke foto collectie van Jaap van den Berge uit Haamstede, met wie hun va der bevriend was. Als lezer kom je dichtbij: „Daar drijven de boe ken uit de pastorie, de notulen van de kerkenraadsvergaderin gen, daar het doopboek, daar ziet men in een boom de werkbank van buurman Thiten." In Tranen op het land van Erik Dries$en lezen we de aangrijpen de verhalen van Zeeuwen en West-Brabanders, die na de Ramp naar de Noordoostpolder De PZC-publieksprijs is gelieerd aan de Zeeuwse Boekenprijs. Bei de worden zaterdag 9 november in Middelburg uitgereikt. Voor de Zeeuwse Boekenprijs heeft een vakjury inmiddels uit de 82 inge zonden boeken een longlist van tien titels samengesteld. (NOP) uitweken. Vaak zijn het mensen, die traumatische herin neringen aan de watersnood heb ben overgehouden. Zoals Adrie van Dongen. Hij was al in 1952 naar de NOP verhuisd, maar was in de rampnacht op bezoek bij een kameraad in Nieuwerkerk: „Er dreef een baal stro voorbij die tegen de stroming in kantelde. Toen zag ik dat een klein meisje van een jaar of zeven zich met haar klauwtjes vasthield aan het stro. Terwijl ze me aankeek gleed ze langzaam weg en nam het wa ter haar mee." Na zestig jaar wordt het ook tijd om te kijken, hoe de Ramp van 1953 voor het nageslacht is vastge legd. Socioloog Herman Vuijsje hield in De Ramp getekend kinder en jeugdboeken over de overstro ming tegen het licht. Aanvanke lijk waren het vooral protestantse uitgeverijen die boeken publiceer den waarin de watersnood als een straf van God werd gepresen teerd. Heldenrollen waren alleen voor jongens vastgelegd. Vuijsje besteedt veel aandacht aan de il lustraties in de boeken. Die vertel len een eigen verhaal over de ver werking van nauwelijks te bevat ten leed. MIDDELBURG - In de eerste week is er al massaal gestemd voor de PZC-publieksprijs. Gistermiddag om 16.00 uur waren al bijna 2700 stemmen geteld. De top-10 zag er op dat moment als volgt uit: Stemmen op een van de in totaal 82 ingezonden boeken kan nog- tot vrijdag 8 november 18.00 uur via www.pzc.nl/publieksprijs of door een (brief)kaart met uw favo riete titel te sturen naar PZC-pu blieksprijs, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. De tussenstand wordt elke dins dag en donderdag op www.pzc.nl bekendgemaakt en elke zaterdag op deze pagina. iek, pa, in die I f bocht is Mollema naebie gevalle', I zei onze zeune, mee gevoel vö het drama "van de mislukte tiedrit van 'onze' Bauke, die het begin van 't einde wier van de oop op een podiumplekke vö Nederland in de Tour de France van van de zeumer. Ik ao 't tuus gezie op TV da Mollema tegen de drangekkens was gekomme. Een weke laeter ebb'ik die tiedrit nog een keer mo- he rieë, in d'n auto! Ik herkende niks mi op de noe stille wegge tjes. Duzende mensen aode d'r gestae. Noe stoeng er nog 25 keer achter mekaore 'Valverde' en op een kru- sing een opgetuugde racefiets. In de beruchte 'Mollema-bocht' leek niks mi te verwiezen nè de man, die 'de doöd of de gladiolen' ree. Di bin langs aolerlei wegen kleine monumentjes, die an vee erreger dingen doen dienke, mè ik vond het toch jammer da me van deze bocht hin 'herinneringsbocht' ge- maekt ebbe. Ik ao een oopje hrint mee moete neme of mee een oran je verve 'BMX' moete schrieve (Bauke Mollema, zet mè een kruus (X) deu z'n naeme..). Mis schien lag er nog bloed of zö..! Noe bluuft die bocht naemloös, _eên van de vele. En bochten waere d'r, je zou nae bie misselijk ore in d'n auto. Noe begreep ik ook da ze het over een 'technisch parcours' aode; onein- dig vee rotbochtjes. Je kon hin ogenblik verslappe mee j'n aandacht, laet stae rondkieke. Nooit kon je geniete as renner van dat prachtige landschap, die vergezichten en dat azuurblauwe meer. Wat miste die renners toch vee...! En juust in die tiedrit krege de twi 'Oranje-joengers' klop. Wan ook 'Lau' van het duo 'Bau en Lau' viel onderwehe. Toeval....?? Nou, ik bin, nae onderzoek, tot de ondekking gekomme, da ier ohere machten inhehrepen ebbe. As de leeshraoge Bauke 's aevens het verhaal over dat meer, wi d'n langs moest rieë, es goed ao deu- genome, dan ao d'n 't gewete. Dat prachtige meer is een kunstmae- tig meer. Di is vee vö gerinneweerd, wan di moest een hröte stuwdam kom- me. Durpen bin compleet mee de grond hliek gemaekt, twintig me ter oog waeter ei een riviertje tot een meer gemaekt. Vuuftig jaer gelee verdween aoles onder wae ter. Een soort Hedwigepolder, mè dan vee hröter. Eên kerktoren bleef er nog boven 't waeter uutsteke! (Lac Ser re-Ponton, zoek 't mè es op! En eên man, een zekere Amadê, ei z'n eihen di tot het vö im bitte re einde tegen verzet. Ellepe dee 't nie, a bleef 'n tot het leste toe in z'n uus. De dag vödat het waeter kwam, is Amadé verdwene. Niemand ei t'n ooit nog gezie! Mè z'n geêst waert nog aoltied rond om wraak te nemen op men sen, die dienke het waeter te kun ne temmen! Z'n geêst in de vurm van een man mee een rugzak en een hröten oed op! En ik wete, da in eêl Europa de mensen de Ne derlanders kampioenen vinde op het gebied van waeterbeheersing ('Einsame Spitze', zei ooit een Duitser tegen me!). Amadé is dus vréselijk tegen Ne derlanders. luidere begriepe 't noe wè. De geêst van Amadé ei 'Bau en Lau' uutgezocht om wraak te nemen op iedereên, die uut het land komt wi ze onder de zeêspiegel weune, Deltaplannen maeke en polders trug wille geve an de zeê en de natuur! Di moeste ze noe aolebei vö 'bloeé' en waere ze een illusie aermer. Toen me de bocht vöbie gereeë waere, zonder ies te ondernemen, ebb'ik even omgekeke. Di stoeng, docht ik, een ouwe vent mee een rugzak en een hoed in die bocht..! En ie zwaaide... mee een gele trui" ZATERDAG 5 OKTOBER 2013 De Ramp spreekt aan la ^oowytfa./w d# wüj-vX">rf'0«' ^kerzee/Scharendijke in 1953, originele beelden en persoonlijke verhalen door Jan van Damme 1. Tinka Leena: Het Zeeuwse Knop Bak boek (439 stemmen) 2. Petra de Boevere: Durf te doen (317) 3. Samantha Eising: Adembenemend (233) 4. Sven Remijnsen: De beste Tour aller tij den (202) 5. Eugène de Kok: Racoon, Alles voor het liedje (183) 6. Ludo Haers: ffmeermoetaniezijn (146) 7. Josie Kneepkens: Ik vertrek nog niet (133) 8. Freek de Jonge e.a.: Zondig in Zee land 116) 9. Albert de Bruijn: Davied (108)' 10. Mirjam van Beijsterveldt: De avontu ren van de Huunkvogel (100) Mal Knop Z'CTCZ ftokboel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 119