Jarig PvZ verkent de vrije politiek Waarom fraude? De zee is dik van vis Van Heukelom maakt zich zorgen over toekomst jeugdzorg Zeeland Kleutertoets 22 ZEELAND Onbegrepen door de raad van de kinderbescherming? VISSERIJFRAUDE Dure brandstof en lage visprijs wer ken fraude in de hand. Arnemuiden heeft begrip voor zijn vissers. zaterdag Op het schoolplein van m'n kinderen ging het van de week over de rappor tage van Brandpunt van afgelo pen zondag over de citotoets voor kleuters. Sinds een aantal jaren moeten basisscholen van de Onderwijsinspectie deze toets bij vier- en vijfjarigen af nemen. En Iaat ik nou net twee kinderen in die leeftijdscatego rie hebben. De meeste ouders vinden het belachelijk dat kin deren al zo jong met een toets te maken krijgen. Laat ze toch nog gewoon kind zijn, is een vaak gehoorde reactie. Op school hoor je altijd dat ze het verplicht zijn. In de reportage van Brandpunt brachten twee professoren naar voren wat de meeste ouders al denken: je moet het juist niet doen. Je kan kinderen die zo jong zijn nog helemaal geen toets afnemen. Hun ontwikkeling verloopt in die fase ronduit chaotisch. De ene week kunnen ze nog niet tellen, de andere week tellen ze tot twintig. Zo'n toets zegt dus helemaal niets, het is een mo mentopname, zonder dat geme ten kan worden wat een kind in zijn mars heeft. De gevolgen kunnen niettemin groot zijn, want als geconstateerd wordt dat een kind achterstand heeft, krijgt het meteen een etiket en moet het bijvoorbeeld de klas uit voor extra les. Ik heb zelf van dichtbij gezien wat dat kan betekenen. Het kind voelt zich anders, minderwaardig en krijgt minder zelfvertrouwen. Het kan voor jaren in een neer waartse spiraal terechtkomen. De wetenschap raadt de cito toets voor kleuters dan ook af. Gewoonweg omdat het schade lijk kan zijn. Waarom is het dan verplicht, zou je zeggen. En dat is het hem nu net, Stichting Kind en Onderwijs liet na het programma direct weten dat de wettelijke basis voor het voor schrijven door de Onderwijsin spectie van de citotoets voor kleuters ontbreekt. Scholen hoeven het niet te doen, ze moeten zich niet zo laten ringe loren, was de strekking van de boodschap.. Als scholen het niet hoeven te doen, dan hoeft mijn kind het dus ook niet. Dan weet ik al wat ik ga zeggen bij de volgen de ouderavond. Vrije politiek heeft de toekomst, betoogde feestredenaar Leo Broers die in zijn gemeente Hel mond bij de raadsverkiezingen van volgend jaar het aloude poli tieke systeem met door achterban nen vastgestelde kieslijsten, met lijsttrekkers en met coalitiepro gramma's wil doorbreken. In zijn opzet gaan kandidaten voor de gemeenteraad hun eigen ideeën aan de kiezers presenteren en niet die van een partij. Dat leidt tot wisselende coalities en minder voorspelbaarheid. Broers, die eerst in D66 actief was, meent dat op die manier meer jongeren bij de politiek kunnen worden be trokken. De leden van de PvZ namen met beleefde belangstelling kennis van Broers' denkbeelden. De PvZ, die zich in vijftien jaar tijd van een anti-ontpolderpartij heeft ontwikkeld tot een groepering met standpunten die veel breder reiken en een kennisnetwerk voor lokale politiek wil zijn, is vol gens de definitie van Broers geen vrije politiek. Ongebondenheid binnen een partij. Ook in de boe zem van een overtuigd PvZ-aan- hanger wringt dat soms. ARNEMUIDEN - Haar ogen spuwen vuur: dat ze maar echte crimine len gaan vangen en geen hardwer kende vissers. Belachelijk. En weg is de Arnemuidse. „Ze is familie van de vissers hoor", vergoelijkt een dorpsgenote. Arnemuiden is deze vrijdagmid dag opgewonden over de inval bij Arnemuidse vissers die vermoede lijk hebben gefraudeerd met vis. „Ze hebben pech gehad", vindt een van de mannen van De Buuzen, een ideale hangplek voor vooral ouderen. „De kruik gaat te water totdat hij breekt", zegt hij cryptisch. „Als je jarenlang vis buiten de administratie om houdt, dan kan je een keer tegen de lamp lopen. Dat doet en weet iedereen. De economie draait op het grijze circuit. Misschien dat sommigen wel iets te gretig wor den, maar het is een spel." Een spel? De man van De Buuzen denkt na. „Nee, het is wel serieus. Voor sommige vissers zal het nu toch een kwestie van overleven zijn. Zeker de bemanning van gro te schepen als de Arm 15. Die beta len gigantisch veel geld aan brand stof. Ik heb gehoord dat ze per reis zo'n 30 tot 40.000 liter nodig hebben en dan krijgen ze ook nog eens een lage prijs voor tong. Dan wil er weieens een zwart visje tus sendoor schieten. Maar die man nen beulen wel en staan dag eri nacht op hun poten." De vissers zijn nu gepakt, hun fa- ARNEMUIDEN - Controles horen er bij, beseft Foort Lokerse, direc teur van de Zeeuwse Visveilingen in Vlissingen en Breskens. Maar het 'machtsvertoon' waarmee vier mannen donderdagavond zijn opgepakt op verdenking van fraude, vindt hij 'belachelijk'. „Tientallen mensen met helmen on kogelvrije vesten. Het wordt meteen in de criminele sfeer ge trokken. Het gaat maar om een paar mensen. Misschien verkopen ze eens een kistje vis. Maar dat doen boeren ook wel eens met aardappelen. En een schilder werkt ook wel eens zwart." De visquota kunnen geen reden zijn voor fraude, zeggen Lokerse en Jaap Hennekeij, voorzitter van producentenorganisatie VisNed. „Aan het eind van het jaar zijn er nog quota over", voorspelt Loker se. Volgens Hennekeij wordt bin nen VisNed ook onderling ge ruild of verkocht als de ene visser te kort komt en de andere nog over heeft. „De zee is dik van vis. Dit jaar zijn er geen problemen." De visserij moet fors investeren in verduurzaming. Ook de hoge brandstofkosten zijn een pro bleem. Maar om daarvoor vis zwart te verkopen, dat is geen op lossing, benadrukken Lokerse en Hennekeij. „Investeringen kun je niet betalen van zwart geld, die lo pen via rekeningen. Van zwart geld betaal je hooguit de werkster of een vakantie." De verdachten zijn lid van Vis Ned. Deze producentenorganisa tie kan optreden tegen leden als die de belangen van andere leden schaden, zegt Hennekeij. Fraude waardoor het imago van de visse rij als geheel wordt geschaad, kan reden zijn voor een sanctie. „We kunnen boetes opleggen of in het uiterste geval iemand royeren. Maar zolang het strafrechtelijk on derzoek loopt eji niks is bewezen, doen wij niks." Lokerse en Hennekeij omschrij ven de verdachten als 'hardwer kende vissers'. „Maar dat zeg ik van al mijn leden", voegt Henne keij daaraan toe. „Anderzijds, in de tien jaar dat ik voorzitter ben van VisNed zijn zij nooit onder werp van discussie geweest." De gemeenten presenteerden vrij dag afspraken voor de overdracht. Een ervan is dat de gemeenten al het geld dat ze vanaf 2015 van het rijk voor de jeugdzorg ontvangen, volledig aan deze sector zullen be steden. Dat lijkt voor de hand lig gend, maar buiten 'Zeeland is het niet overal vanzelfsprekend dat dit gebeurt. In Zeeland wel, maar dat neemt de zorgen van Van Heukelom maar gedeeltelijk weg. Hij is be ducht dat de gespecialiseerde jeugdzorg van instellingen als Ju- vent, Ithaka en De Vliethove, in de knel gaan komen. De jeugd zorg moet goedkoper, omdat het rijk er de komende jaren minder' geld voor heeft. De gemeenten denken dat op te vangen door de sector goedkoper en vernieuwend te laten werkep. Van Heukelom, wiens betrokken heid bij en inzet voor de jeugd zorg buiten kijf staat, vindt het op zich goed de gemeenten meer ver antwoordelijk voor de jeugdzorg te geven. „Zij hebben contacten met wijkagenten, de GGD, wo ningbouwverenigingen en derge lijke. Maar als alle gemeenten af zonderlijk afspraken gaan maken met instellingen voor hooggespe cialiseerde jeugdzorg, vrees ik het ergste. Dat leidt tot onzekerheid bij die instellingen over hun bud getten en uiteindelijk tot vertrek van hun specialisten." Een aanbod van Van Heukelom de verantwoordelijkheden op het gebied van de jeugdzorg in 2014 geleidelijk over te dragen, is door de gemeenten afgewezen. Maikel Harte FP Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen GOES - De Partij voor Zeeland durft wel. Ter gelegenheid van haar der de lustrum had de PvZ vrijdag avond een spreker uitgenodigd die het bestaan van de partij en haar streven ook in gemeenteraden ver tegenwoordigd te zijn, in feite ver oordeelde. Stuur uw verhaal naar: Ministerie van Veiligheid en Justitie Directoraat-Generaal Jeugd en Sanctietoepassing Directie Control, Bedrijfsvoering en Juridische Zaken Afdeling Juridische en Internationale Zaken Postbus 20301 2500 EN Den Haag Zij willen graag weten wat er bij de mensen speelt! 'Gepakte vissers door Edith Ramakers door Maurits Sep door Ben Jansen MIDDELBURG - Provinciaal bestuur der George van Heukelom vreest versnippering en bureaucratie in de jeugdzorg. Hij heeft weinig ver trouwen in de manier waarop de gemeenten deze taak van de pro vincie willen overnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 112