Visfraude VVD en D66 willen helderheid over tunnel vwsz0ee"wse Commmissie huiverig over avontuur januari een feit Delta met afvalverwerker Attero ZEELAND 23 commentaar De arrestatie van vier Zeeuwen op verden king van visfraude doet denken aan de woelige jaren tachtig van de vo rige eeuw. Toen liepen de con frontaties tussen vissers en jus titie zo hoog op, dat de Mobiele Eenheid de orde moest herstel len. Nu zet het Openbaar Minis terie weer tamelijk zwaar in. Dit duidt erop dat de betrok ken vissers opnieuw op ram koers liggen met de overheid. Als dat zo is - de kwestie is on der de rechter - doet het de sec tor geen goed. De visserij is nog maar net be komen van de schrik over de Europese aanlandingsplicht. In een tere samenwerking met staatssecretaris Sharon Dijks- ma proberen de vissers de scherpe kantjes van deze regel af te halen. Daarom komt deze fraudezaak heel slecht uit. Elk voorbeeld van vissers die zich aan de wet onttrekken, kan zo wel in Den Haag als in Brussel worden aangegrepen om nog strenger te worden. Daar lijdt dan de hele sector onder. De commissie bestuur en financi ën staat sympathiek tegenover het voorstel de toltarieven de ko mende twee jaar te bevriezen op het huidige niveau. In 2016 en 2017 stijgt de tol dan met twee procent. De één procent extra kor ting voor veelgebruikers vervalt. Meevallers in het onderhoudspro- gramma aan de tunnel maken het mogelijk de toltermijn met zo'n vier jaar te verkorten tot 2029. Ge deputeerde Kees van Beveren (CDA) wil zich pas na 2017 aan dat scenario verbinden. Eerst wil hij de zekerheid dat de bouw van de Sluiskiltunnel en het achterlig gende wegennet financieel goed uitpakt. SGP en CU lieten weten meer belang te hechten aan een zo laag mogelijk tarief nu dan aan de winst van een paar jaar eerder tolvrij. „Dat gaat om een stukje lo yaliteit naar alle generaties, ook de gebruikers van nu", aldus Ar jan Beekman (CU). Ook de PvZ zit op het spoor van een lager ta rief. Volgens Johan Robesin zou dat wel eens meer passanten kun nen opleveren, daarmee per saldo meer inkomsten en dus extra mar ge voor afschaffing van de tol. MIDDELBURG - De VW's in Zee land en het samenwerkingsver band Promotie Zeeland Delta fu seren op 1 januari 2014. De nieu we organisatie telt 54 banen. Er gaan geen banen verloren. De fusie was aangekondigd in april bij ondertekening van de in tentieverklaring. De afgelopen maanden is gewerkt aan een geza menlijk plan. De fusie heeft geen gevolgen voor lokale VW-vesti- gingen. Patrick Pollie (32) is be noemd tot beoogd-directeur, sinds 2007 werkzaam bij Promo tie Zeeland Delta. De toekomstvi sie staat op www.promotiezee- landdelta.nl/toekomstvisie Ze zijn huiverig voor een teruglo pend aanbod voor de verbran dingsovens. D66, SP, CU, SGP, Na tuurlijk Zeeland, PW en Groen links wezen vrijdag in de commis sie bestuur en financiën op de noodzaak van een duidelijk risico profiel. Volgens de fracties wordt daarmee in het huidige voorstel onvoldoende rekening gehouden. Afvalbedrijf Indaver is voor 75 pro cent eigendom van Delta. Een de bacle rond de aankoop van de Gel derse onderneming zou recht streeks z'n weerslag hebben op de bedrijfszekerheid van Delta. Hoeveel Indaver wil betalen voor Attero, wordt niet bekend ge maakt. Vast staat wel dat dit meer is dan 55 miljoen euro. Delta moet bij investeringen boven dat bedrag toestemming vragen aan de aandeelhouders (provincie en gemeenten). Volgens adviesbu reau Emendo Capital heeft Attero een 'voorspelbaar inkomstenpro- fieP op basis van de afvalstromen de komende jaren. Maar voor de langere termijn is die inschatting lastiger, erkende de externe advi seur in de commissie. „Eigenlijk hoor ik u zeggen, ga akkoord, maar daarna moet je zo snel moge lijk cashen", aldus Alex Hijgen- aars (D66). Ruud Muste (Natuur lijk Zeeland): „Attero is een 'koop je' omdat het niet rendabel is. Dat willen ze bereiken door meer vuil te importeren naar Zeeland. Dat moeten we gewoon niet doen." De Staten hakken 1 november de knoop door. Dan valt ook het be sluit over nader onderzoek naar de gewenste toekomst van Delta. Daarbij draait het om behoud van werkgelegenheid, financieel ren dement en risicobeheersing. milie ook. Daar zullen ze allemaal bovenop moeten komen. „Maar de ene Arnemuidenaar zal er om huilen, een andere niet. Het is niet zo dat Arnemuiden een hecht blok is tegen instanties, of- zo. Dat was vroeger. Arnemuiden is een dorp als veel andere." „Want", zeggen de vier van De Buuzen: „Als je twintig Arnemui- denaren hebt, dan zullen er tien zeggen, dat deze fraude niet zo erg is en dat de regering rare frat sen uithaalt. Ze laten Volkert van der G. vrij en een pedofiel mag ook zo weer aan de slag in een zwembad. En die andere tien Ar- nemuidenaren gniffelen een beet je. Die vinden het goed dat de vis sers die 'uit de hoogte doen en met geld zwaaien', eens gepakt worden." Voor die 'bespottelijke actie van dertig, veertig agenten en ME'ers die met kogelwerende vesten de woningen binnenvie len', hebben ze geen goed woord over. „Ik dacht echt even dat het oorlog was. Twee agenten zou ge noeg zijn geweest. Alsof ze bang voor de vissers zijn." Arnemuiden heeft last van voor oordelen, alsof het er in het dorp altijd heet aan toegaat en het erg traditioneel is. „Arnemuiden is een rustig dorp waar iedereen die mee wil doen, mee kan doen." De telefoon van een van de vier gaat. Hij grapt: „Ze willen weten of ik nog vis heb." En die vaas? „Die wordt gelijmd en gaat weer te water tot hij barst. Nu praten we er volop over, maar morgen hebben we voetbalpetjes op. Dan winnen we van Oostkapelle." ZATERDAG 5 OKTOBER 2013 MIDDELBURG - De Statenfracties van WD en D66 vinden dat de pro vincie nu al 'de wenselijkheid moet uitspreken' over het vervroegd tol vrij maken van de Westerschelde- tunnel. „Waarom zouden we daar tot 2017 mee wachten", vindt WD-fractievoorzitter Kees Bie- rens. door Marcel Modde MIDDELBURG - Verschillende fracties in Provinciale Staten deinzen terug voor een overname van afvalbedrijf Attero door Deltadochter Indaver. beulen wel De visfraude was het gesprek van de dag in Arnemuiden. „Maar zaterdag hebben we weer een andere pet op, dan zijn we voetbalsupporteren willen we winnen van Oostkapelle." foto Lex de Meester De gezamenlijke actie in Arnemui den van speciale eenheden als poli tie, ME, douane en Fiod. foto's Rolf de Feijter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101