Amnesty in aanval op "Rirkse politie staan als sympathisant Keniaanse journalist vecht arrestatiebevel strafhof aan Exclusief bij Stip: éxtra introductiekorting p.p.! Dubai, Abu Dhabi Oman VI BUITENLAND 9 66 Je kunt het Amerikaplein tegenwoordig beter Afrikaplein noemen 66 Ik moest ervoor zorgen dat ze haar verhaal tegen mij zou bevestigen nog nóóit vertoonde prijzen! stipreizen.nl/crcae Brochureprijs 1498, actieprijs 1098... w Dat heeft Amnesty International gisteren gemeld in Istanbul, waar het een rapport presenteerde over de massale en wekenlange demon straties. Die verspreidden zich over bijna alle 8i provincies van Thrkije.De politie greep veel te hard in, oordeelt Amnesty, dat de acties in Istanbul en Ankara op de voet volgde. Ook ondervroeg de organisatie mensen uit vier ande re steden. De politie schoot met plastic ko gels op hoofden en bovenlicha men van actievoerders en vuurde massaal traangasgranaten op de menigte af. Soms kwamen die te recht in woningen en medische instellingen. Er zijn aanwijzingen dat in waterkanonnen een che misch goedje was toegevoegd waardoor mensen brandwonden opliepen. Meer dan 8ooo mensen raakten door het geweld gewond en vijf mensen kwamen om. Drie van hen zouden gestorven zijn als gevolg van het politiegeweld, stelt Amnesty. Meer dan 5000 mensen werden vastgezet. Velen van hen werden geslagen terwijl vrouwen sek sueel werden belaagd of mis bruikt door functionarissen. Vol gens Amnesty kan dit gebeuren als de politie opdracht krijgt om geweld te gebruiken, maar tege lijk slecht opgeleid is en er onvol doende toezicht op is. „De tactiek bestond uit geweld, bedreiging, belediging en vervolging", aldus Andrew Garner van Amnesty. genaar van het café, zich op voor hand in. Net als veel anderen zegt hij het terecht te vinden dat Gou den Dageraad een kopje kleiner wordt gemaakt. Niemand hier wil erom bekend staan sympathie voor de extreem-rechtse partij te hebben, laat staan aanhanger te zijn. Toch volgt een 'maar'. „De re gering doet helemaal niets voor ons. Mijn pensioen wordt steeds verder gekort; het is nog maar 425 euro per maand. Ik heb kinderen, kleinkinderen, familieleden verlie zen hun baan... hoe moet ik hier van leven? De regering dwingt ge wone Grieken rare dingen te doen." Hij beklaagt zich over de verpaupering en criminaliteit in dit deel van de stad. Patission, de verkeersader waaraan het plein ligt, was in opkomst voor de crisis uitbrak. Luxe winkels openden hun deuren. Die zijn allemaal weg. Sommige panden zijn over genomen door kioskachtige win keltjes die zich vooral op migran ten richten; in de rest is het don ker en leeg achter de etalagerui ten. „Het heet hier Amerikaplein, maar je kunt het tegenwoordig be ter Afrikaplein noemen. En de re gering doet helemaal niets", zegt Sotiris. Even verderop laat juriste Elena haar hond uit. Ook zij is blij met de aanpak van die 'verschrikkelij ke partij'. Dat mensen in deze buurt verarmen en zich onveilig voelen, ziet ze echter ook. Gou den Dageraad biedt bescherming en deelt gratis voedsel uit. „De meeste aanhangers zijn geen na zi's, maar wanhopige Grieken die geen uitweg meer zien", zegt Ele na. Begin december 2012 werd de Ke niaanse journalist Walter Barasa (nu 41) naar eigen zeggen gebeld door iemand die zich uitgaf voor onderzoeker van het Internatio naal Strafhof (ICC) in Den Haag. Zijn naam: Paul Irani. Hij wilde Barasa, werkzaam in El- doret in West-Kenia, snel in Nai robi ontmoeten en zei voor de taxi te zullen betalen. Het ging om een zeer urgente zaak, aldus Barasa. Ze riepen Barasa's hulp in omtrent een mevrouw in Kiam- baa. In deze plaats aan de rand van El- doret werd in januari 2008 - toen op diverse plekken in Kenia ver- kiezingsgeweld was losgebarsten - een volle kerk in brand gesto ken. Zeker 35 mensen kwamen om het leven. William Ruto, de huidige vice-president, staat op dit moment onder meer hiervoor terecht bij het ICC. Barasa: „Irani zei dat ik ervoor moest zorgen dat de vrouw tegen mij zou bevestigen wat ze eerder tegen hem aan de telefoon had ge zegd. Zelf kon hij niet naar Eldo- ret omdat het vijandig gebied was." Hij moest ook een paspoort voor de vrouw regelen zodat ze naar Oeganda kon, waar het ICC haar verklaring zou optekenen. „De vrouw zei dat de onderzoe kers haar hadden opgedragen te verklaren dat ze kok was en jonge ren bij Ruto thuis eten had geser veerd terwijl ze de aanval op de kerk in Kiambaa voorbereidden", aldus Barasa. Tegen de journalist zei de vrouw dat dit niet klopte. Ze had wel bij de bewuste politi cus gewerkt, maar vijf jaar eerder en slechts af en toe, in de tuin, waar ze boompjes had geplant en maïs geoogst. Barasa zegt haar te hebben gewaarschuwd dat ze voor deze leugens zelf kon wor den aangeklaagd. De vrouw vertrok met haar fami lie naar Oeganda. Ze belde meer dere keren met Barasa om te kla gen dat de situatie ondraaglijk was, dat ze zich als getuige wilde terugtrekken en naar Kenia wilde terugkeren. Barasa informeerde Irani hier diverse malen over. Ook zegt hij kritiek te hebben geuit op 'het leunstoel-onderzoek van de aanklagers; vanuit een hotel in Nairobi afgaan op verklaringen van bekende golddiggers in de straten van Eldoret'. Ze vroegen hem andere getuigen te regelen, maar de namen waarmee ze op de proppen kwamen, deed Barasa af als onbetrouwbaar. Op 13 september jongstleden bel de Irani Barasa met de waarschu wing dat zijn leven in gevaar was en dat hij hem onmiddellijk moest ontmoeten. Dat gebeurde op 15 september in Nairobi, waar Barasa ervan beschuldigd werd sa men te spannen met Ruto om ge tuigen te beïnvloeden. Irani raad de hem aan dat hij beter met het ICC kon samenwerken en diezelf de avond met hem naar Neder land kon vliegen. Andere optie: een arrestatiebevel. Toen Barasa boos werd en zei dat hij Ruto al maanden niet gesproken had, dreigde Irani hem onmiddellijk te arresteren. „Dat was het laatste contact met hem." Tot zover de le zing van de journalist. Het ICC beval gisteren Barasa's ar restatie omdat hij tot wel 12.000 euro geboden zou hebben aan ge tuigen tegen Ruto om af te zien van hun verhaal. Het ICC spreekt over een 'netwerk van sabotage' tegen haar zaak waarbij getuigen zouden zijn bedreigd door hand langers van de verdachten. 8- en 9-daagse cruise per Costa neoRiviera**** -17% Costa Actieprijzen slechts 2 weken geldig! boek online of bel met 020 - 66 22 222 DONDERDAG 3 OKTOBER 2013 De politie vuurde massaal traangasgranaten af die soms in woningen en ziekenhuizen kwamen ISTANBUL - De Turkse autoriteiten hebben op grote schaal de rechten van mensen geschonden toen zij de protesten neersloegen die wa ren ontstaan rond het Gezipark in Istanbul. Sotiris, oud-café-eigenaar door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Het ICC beschuldigt een Keniaanse journalist van het beïn vloeden van getuigen. De journalist ontkent. Walter Barasa, journalist nu met c 300 per afvaart! Slechts ao hutten 798 Emirates I IncL vliegreis per Emirates, transfers en cruise per 4-sterren Costa ngnffiui.r.i Exclusief tM| Stip Rezen en tegen nog noOÜ vertoonde prijzen? En... nu tijdelijk met 300 éxtra introductiekorting p.p! Cruise mee met de nieuwste aanwinst van de Costa doof; oe Costa neoRMera naar de mooiste bestemmingen van de Emiraten en Oman. Omdat h«sö>ip iang in de haven blijft liggen, heeft u «top de tijd om «uscat, fl&u Dhabi en Dubai urtgetxeid te ontdekken' En u diegt ook nog eet» pet topaitfine Emirates (indusief 30 kg bagage per persoon, maaitij den. drankjes en entertarhrnentsy«eer-ijLaat deze unieke kans -met en boek nu voordat deze cruise vogeboetó s. 8 en 9 dagen per Costa neoRiviera**** 24 november actieprijs 199^ nu v.a. 798 1-7-14 december actieprijs 199# nu v.a. 798 4-11-18-25 januari actieprijs nu v.a. 859 1 februari actieprijs 175^ nu v.a. 859

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9