Ibn Ghaldoun wordt 'christelijke' school Activisten Greenpeace beschuldigt van piraterij y rmrm h BINNENLAND 7 Aykut K. negeert uitreisverbod 'Aantal rokers daalt naar 25 procent' Justitie wil verdachte Syrië- gangers héél graag veroordeeld krijgen. Vooral ook om een voorbeeld te stellen. ii Voor zover we kunnen zien is de juridische weg nog de enige mogelijkheid ROTTERDAM - Wordt het relatief nieuwe wetsartikel 134a - dat niet alleen concrete acties, maar ook voorbereidingshandelingen voor terreur strafbaar stelt - misbruikt om maatschappelijk onwelgevalli ge ideologieën van iets te stoer pratende moslims te bestraffen? De 22-jarige Amsterdammer Omar H., die gisteren in Rotter dam terecht stond als Nederlands Aykut K., de man uit Doesburg die ervan wordt verdacht dat hij samen met twee andere moslims naar Syrië wilde reizen om zich in de gewapende strijd te storten, verblijft ondanks een uitreisver-' bod in Turkije. Dat zegt het OM. Afgelopen februari kwam K. op borgtocht vrij, op voorwaarde dat hij zich dagelijks bij justitie zou melden. Advocaat Ronald Zwiers weet niet of zijn cliënt K. in Tur kije is. „Ik heb geen idee waar hij is, ik ben zijn bewaker niet. We hebben anderhalve week geleden nog contact gehad. Toen verbleef hij op zijn huisadres en heeft hij nog papieren ondertekend." tweede 'artikel i34a-verdachte' ooit, meent van wel. Dat bij hem thuis begin 2012 een meterslange ontstekingslont, een kilo alumini- umpoeder en tien dvd's met jiha- distische propaganda werden ge vonden, wil volgens hem hele maal niet zeggen dat hij een terro rist is. Zijn aankondiging op Twit ter dat hij zich aangetrokken voelt tot de gewapende strijd in Syrië, moet vooral als uiting van zijn ge voelens worden gezien. En de in lichtingen die hij inwon over rei zen naar onder meer Afghanistan, Jemen en Saoedi-Arabië? H. claimt dat dat komt door zijn am bitie om daar tot schriftgeleerde of imam te worden opgeleid. De terreurverdachte liet het in de rechtbank allemaal door zijn advo caat Patricia Lemmers verwoor den. Zelf zweeg hij in alle talen. „Want hij merkt dat als je als mos lim een beetje assertief bent, je ge lijk in de hoek van agressieve ter roristen geduwd wordt." Lem mers leverde forse lgitiek op de re latief zware eis van tweeënhalve jaar celstraf die het OM bij Omar H. neerlegde. Volgens Lemmers heeft het er alle schijn van dat het OM de zaak van haar cliënt er 'met de haren bijsleept' om een voorbeeld te stellen. „Het wordt enorm opgeblazen. Deze jongen werd gearresteerd voor de hype die begin dit jaar ontstond over polderjihadisten in Syrië. Hij mocht na zijn eerste aanhouding een jaar vrij rondlopen. Het OM had toen helemaal geen haast." H. zit sinds enkele maanden weer vast. Hij werd uit een Duitse trein geplukt, op weg naar Istanbul. Het OM erkent ruiterlijk dat deze zaak, maar ook die tegen de ontoe rekeningsvatbaar verklaarde arti kel i34a-verdachte Mohammed G., een precedent schept voor an dere zaken tegen geradicaliseerde jongeren met mogelijke terreur- plannen. Over drie weken doet de rechter uitspraak. Door deze constructie kan het is lamitisch onderwijs in Rotterdam met een schone lei beginnen. De schuld van ruim 1,3 miljoen euro wordt namelijk door het faillisse ment kwijtgescholden. Ook kan al het personeel worden ontsla gen. Voor het overgrote deel wor den nieuwe leraren aangetrokken. Gisteren maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het extra geld uittrekt voor de scholie ren. Bovenop hun reguliere bekos tiging ontvangt de school die zich over hen ontfermt, 1500 euro extra per leerling, voor extra on dersteuning en lesuren om onder wijsachterstanden weg te werken, zo liet staatssecretaris Sander Dek ker weten. Dekker stelde vorige maand nog de bekostiging van Ibn Ghaldoun per 1 november stop te zetten, omdat hij er geen toekomst meer in zag. De situatie is nu echter weer anders, schrijft Dekker aan de Tweede Kamer. Dat heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren laten weten. Het ministerie noemde eerder de mogelijkheid van een zaak bij het Internationaal Zee rechttribunaal. Greenpeace had met het schip de Arctic Sunrise geprotesteerd bij een boorplat- form van het Russische bedrijf Ga zprom. De dertig activisten hoor den gisteren officieel dat ze zijn aangeklaagd voor piraterij. Daarop staat in Rusland maximaal vijf tien jaar celstraf. Onder de ver dachten zijn twee Nederlanders: campagneleider Faiza Oulahsen uit Amsterdam en chef machine kamer Mannes Ubels uit het Gro ningse Oudeschip.Nederland heeft dinsdag van Rusland meer informatie gekregen over de aan klacht en over de reden waarom Rusland de Arctic Sunrise enter de. Het schip vaart onder Neder landse vlag. Wat Rusland heeft ge zegd, wil het ministerie niet naar buiten brengen. „We bekijken de ze informatie nu en werken de ju ridische vervolgstap uit. Dit luis tert nauw." Minister Frans Timmermans (Bui tenlandse Zaken) zei eerder dat Rusland bemanning en schip zo snel mogelijk moet vrijlaten.Een woordvoerster van Greenpeace zei dat 'het goed is als dit bete kent dat er juridische stappen worden ondernomen'. „We heb ben inmiddels geen vertrouwen meer in het diplomatieke proces. Voor zover we kunnen bezien, is de juridische weg nog de enige mogelijkheid." De milieuorganisa tie hoopt wel dat Nederland blijft praten met de Russen om de actie voerders op borgtocht vrij te krij gen. DEN HAAC - De verwachting is dat dit jaar een kwart van de Neder landers ouder dan 15 jaar zal ro ken. Mogelijk komt het percenta ge zelfs net iets lager uit. Dat zei staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) woensdag tij dens een debat over roken in de Tweede Kamer. In 2012 rookte nog 26 procent van de Nederland se bevolking. Dat waren in totaal bijna 3,6 miljoen mensen. De afna me is procentueel gezien maar klein, maar in absolute aantallen betekent het toch aardig wat stop pers. Van Rijn benadrukte dat er sprake is van voorlopige cijfers, maar toonde zich optimistisch. ZONDAG SLECHTS €26 300 BELMINUTEN 1000 SMS IES 1000MB DATA SLECHTS €20.50 120 BELMINUTEN 1000 SMS JES 500MB DATA SAMSUNG GALAXY S4 Incl. onbeperkt bellen! Incl. onbeperkt sms en Incl. 2000MB datategoed 0 m f DONDERDAG 3 OKTOBER 2013 'Zaak rond jihadisten opgeblazen' door Niki van der Naald en Cyril Rosman ROTTERDAM - De 630 leerlingen van de Ibn Ghaldounschool in Rot terdam hebben duidelijkheid. Hun school vraagt faillissement aan en zij worden ondergebracht bij de christelijke scholengemeenschap Melanchton. Voorlopig krijgen ze gewoon nog les in de oude Ibn Ghaldoungebouwen. DEN HAAC - Nederland besluit deze week of er stappen worden onder nomen tegen Rusland vanwege de aanklacht tegen Greenpeace-activis- ten, en zo ja welke stappen. Woordvoerster Greenpeace LAATSTE GELDIG T/M 6 OKTOBER 5.0 megapixel camera 3,5 inch touchscreen iOS besturing 8.0 megapixel camera 4 3 inch touchscreen Android besturing Gehele contractsperiode l.c.m. 2-jarig Vodafone Red D verlenging (onbeperkt min/sms 2GB data) Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Opsterhout Arendshof S l Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuren Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Delft Hulst Spijkenisse 0ud-8eijerland Naaldwijk Pijnacker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7