1 'Behoud voorzieningen in kernen wordt al een hele moeilijke opgave' Bolwerk houdt Mauritsactiviteiten ii We gebruiken voor de bouw van het viaduct de langste palen van heel Nederland." 26 ZEEUWS-VLAANDEREN Film Jos de Putter bij Vaneighenst in De Haile Axel Er worden letterlijk bergen verzet voor de aanleg van het oostelijke wegtracé van de Sluiskiltunnel. Met de organisatie van deze avond gaven de gezamenlijke dorps- en wijkraden de aftrap voor de verkiezingsstrijd, in aan loop naar de gemeenteraadsver kiezingen in maart. 'Wat gaat uw partij de komende raadsperiode doen om de leefbaarheid te bevor deren?', was het voorzetje van avondvoorzitter Otto Vosveld. Maar de meeste partijen schoten de bal terug: 'Wat leeft er in de dorpen en wijken, zodat we dat kunnen meenemen bij het schrij ven van onze verkiezingsprogram ma's?' Tijdens de bijeenkomst ble ken met name bouwmogelijkhe den en tegengaan van verpaupe ring hoog te scoren. Dat kunnen de politici alvast meenemen. Die bleven redelijk vriendelijk voor elkaar, maar af en toe moest voorzitter Vosveld toch ingrijpen om de gemoederen niet al te erg te laten oplaaien. Zoals toen Frans de Vries (Progressief Hulst) en Jos van Eek (eigen'lijst) betoogden dat er best geld te vinden is, door niet met vier maar met drie wet houders te regeren. Dat levert de gemeentekas meteen een ton. „Het is leuk om dat steeds te roe pen", reageerde Adri Totté (CDA), 'maar waar het om gaat is: kunnen we met een aantal par tijen een coalitie vormen? Uitein delijk bepaalt de kiezer wat er ge beurt." Alle fracties vinden het behoud van de gemeenschapscentra als ontmoetingsplaats voor bewoners belangrijk. En ook behoud van de basisscholen, zolang dat niet ten koste gaat van de kwaliteit. De eensgezindheid ontlokte Clen de Kraker (WD) de uitsmijter: „Het zou mooi zijn als we met acht wethouders verder konden." De activiteiten beginnen in het museum zelf. Vanaf 13.00 uur kun nen belangstellenden er terecht. Ze komen - met behulp van film en gids - alles over de schansen, forten en (linie)aijken in Zeeuws-Vlaanderen te weten. Een half uurtje later zorgen Rini Fenijn en harmonie Geduld Over wint voor sfeer op de Markt. Van af 14.30 uur vertelt Prins Maurits in de Nederlands Hervormde Kerk. Saint Davids Minstrels en twee jonge harpisten ondersteu nen het prinselijk verhaal muzi kaal. Anita Bekers en leerlingen geven vanaf 15.30 uur een kleine dans voorstelling op de hoek Koninginnestraat/Schuttersstraat. Weer een uur later, vanaf 16.30 uur, is de Cadzandse klederdracht- groep in Uitspanning Cadsandria te bewonderen. Mensen kunnen alle evenemen ten bezoeken of een keus maken. Inwoners van IJzendijke, Biervliet en Schoondijke zijn huis aan huis op de hoogte gebracht. Anderen kunnen meer informatie vinden op: www.staatsspaanselinies.eu De hoorspecialist Op het moment dat, eind januari, tunnelboormachine Boorbara aan de slag ging, begon ook de aan voer van zand en klei voor de aan leg van het viaduct, de twee roton des en de verkeerslussen voor de ontsluiting van de Sluiskiltunnel op de oostelijke kanaaloever. De contouren van dat nieuwe ver keersknooppunt en de toeleiden- de wegen zijn inmiddels duidelijk zichtbaar in het landschap, inclu sief de terpen voor het viaduct. Fred Lindenberg, projectleider we gen en kunstwerken bij opdracht gever Kanaalkruising Sluiskil BV: „Het grondwerk is voor driekwart afgerond. Overal is extra grond - de zogenaamde overhoogte of voorbelasting - aangebracht om de ondergrond van de weg goed en snel te laten inklinken. Binnen kort ronden we dat deel van het werk af. Het inklinken vergt een halfjaar; daar gebruiken we de winterperiode voor." Het grootste deel van het zand en de klei, die de scheidingsinstalla tie op het bouwterrein uitbraakt, wordt gebruikt voor de wegenaan leg op de oostelijke kanaaloever. Er komt bij het boren van de twee tunnelbuizen ruim 100.000 kubieke meter vrij en die is inmid dels grotendeels verwerkt. Die enorme hoeveelheid (15.000 RECIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DONDERDAC 3 OKTOBER vrachtwagens) wordt nog eens aangevuld met eenzelfde hoeveel heid zand uit de Westerschelde. Lindenberg: „De wegen aan de westkant van het kanaal hebben we bijna helemaal aangelegd met dat Westerscheldezand en zee zand van de Noordzee, in totaal zo'n 200.000 kuub. Dat is sneller bruikbaar. Weet je, de Wester schelde is eigenlijk de beste schei dingsinstallatie, die er is. De in stallatie hier op het bouwterrein, die ons zand en klei levert is, voor dat begonnen werd met het boren van de zuidbuis, aangepast. De klei wordt nu beter gescheiden en via een extra loopband afge voerd." De eerste week van november wordt begonnen met de bouw van het viaduct bij de Tractaat- weg. Daarvoor worden vijftig hei palen van 38 meter lang de grond ingejast. Lindenberg: „Het is pas de tweede keer dat dergelijke lan ge palen bij een project in Neder land worden gebruikt." Het via duct is in april klaar. In het voor jaar wordt ook de voorbelasting op het tracé weggehaald en de wegfundering en het asfalt aange bracht. In het najaar wordt de tun nelweg aangesloten op de Guido Gezellestraat en de Tractaatweg. AXEL - Op de Axelse Bonte Avond Vaneighenst 3je wordt zaterdaga vond als extraatje de korte film Passanten van cineast en Axelaar Jos de Putter vertoond. Vaneighenst 3je begint om 20.00 uur, met artiesten uit Axel en om geving. In de film Passanten zijn verwaaide gesprekken in Zeeuw se bushokjes vastgelegd. Het pro gramma van de Bonte Avond be staat verder uit live-muziek, dans, zang, sketch en vooral ook sfeer. Frank Deij licht alvast een tipje van de sluier op van zijn boek Axelaars dat 30 november offic» eel gepresenteerd wordt. Toeg; Bonte Avond: 7,50 euro. door Eugène Verstraeten KLOOSTERZANDE - Het behoud van de huidige voorzieningen in dor pen en wijken staat voorop bij alle partijen die vertegenwoordigd zijn in de Hulster gemeenteraad. En dat zal al moeilijk genoeg zijn, hielden ze hun gehoor voor tijdens het poli tiek café in Hotel van Leuven in Kloosterzande. ijzen Dij KE - Museum Het Bolwerk in IJzendijke wil zich nog meer in het stadje en omgeving laten zien. De museummedewerkers én de dorpsraad hebben zondagmiddag een aantal Mauritsactiviteiten op poten gezet. www.beterhoren.nl Bij veel mooie momenten in het leven speelt geluid een belangrijke rol. Het fluiten van vogels bij het ontwaken, de vrolijke stemmen van de kleinkinderen tijdens het pannenkoeken bakken of de prachtige klanken van een pianoconcert. Met geluid beleeft u alles intenser. Om optimaal van deze momenten te blijven genieten is het goed om regelmatig uw gehoor te laten controleren. Want uw gehoor kan langzaam, en zonder dat u het zelf merkt, achteruit gaan. Beter Horen heeft als enige hoorspecialist in Nederland contracten met alle zorgverzekeraars voor alle categorieën. Dit betekent dat altijd minimaal 75% van de kosten van uw hoortoestel wordt vergoed. U betaalt tussen de O en 370 per hoortoestel afhankelijk van uw aanvullende verzekering. Houd hierbij wel rekening met eventueel nog openstaand eigen risico. Daarnaast kunt u bij ons gedurende de gehele levensduur van uw hoortoestel vertrouwen op gratis service en onderhoud. Wilt u ook weten of u wel 100% van alle geluiden ■geniet? Kom dan langs voor een gratis hoortest bij een Beter Horen winkel bij u in de buurt. Onze deskundige audiciens meten binnen 20 minuten hoe goed u hoort en geven u graag een persoonlijk hooradvies. Maak een afspraak via www.beterhoren.nl of bel gratis 0800 - 0200159. De wegen klinken in door Wout Bareman SLUISKIL - De omwonenden spre ken, wijzend op de grote bergen zand en klei in de Koegorspolder, gekscherend van de 'Koeischorre Mountains'. Wegenbouwers heb ben bergen werk verzet, het afgelo pen halfjaar. AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten; CRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten (bieden); HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 15.00 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Reynaertcollege Gildenstraat, 19.00 uur: Bewegen (ex) hartpatiënten; De Lieve, 19.00 uur: Line dance; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 14.00 uur: Zangers van Toen; Hotel van Leuven, 13.30 uur: Bridge voor beginners; LAMSWAARDE - Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Computeren; 19.30 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Veste, 9.30 uur: Wandel groep Terneuzen. Fred Lindenberg, projectleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70