UIT 9 BE WÊÊÊÊÊÊÊmmmÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^mÊmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÈmmm len van den Berg weeft knap en speels Voor de tentoonstelling 'Scal- dis, een ode aan een oogver blindende rivier' in de Kunstuit leen Terneuzen lieten vier kun stenaars uit Zeeland zich inspi reren door de Schelde. Wij zijn op zoek naar beleving. Momenten van intens ervaren die je bijblijven. Veel mensen denken dat beleving synoniem is met ver, groot of ge vaarlijk. Pinguïns spotten op Antarctica, de Mount Everest beklimmen of iets dichter bij huis: bungeejumpen in Scheveningen. Anderen weten dat beleving ook in de stil te kan liggen van waaruit je een innerlijke diepte ervaart. En dan is er ook nog de kunst. Een aparte categorie van beleven. Van alle kunstvor men zijn (klassieke) beeldende kunst en li teratuur de meest 'stil'. Het werk spreekt via het oog geruisloos tot de geest. En kan zo een ervaring bieden op drie niveaus. Dat van het kunstwerk, dat van de werke lijkheid waarnaar het kunstwerk verwijst en dat van je eigen herinnering waaraan het werk appelleert. Wat brengt mij tot deze kleine beschou wing? De tentoonstelling Scaldis, een ode aan een oogverblindende rivier in de Kunstuit leen Terneuzen. Vier kunstenaars uit Zee land lieten zich inspireren door de Schelde. Hun beleving kreeg vorm in gouaches, gra fiek, sieraden, keramiek en foto's. Die op zich het bekijken waard zijn, mijn oog rich ten op aspecten van wat zich op of rond die rivier afspeelt en mij prikkelen tot het stilstaan bij persoonlijke ervaringen. Laat ik beginnen met de gouaches en pren ten van Jorien Brugmans. In een licht gesti leerde vormentaal richt zij mijn blik zowel op de met containers geladen schepen die de Schelde bevaren als op de schorren, slik ken en luchten. Het zien is voor haar een feest, of het nu om natuur, cultuur of tech niek gaat. Vorm, kleur en ritme krijgen een verbeelding die dat feest oproept. Dat doet zij door intensivering van het waargeno men beeld. Zij maakt het sterker, helderder en kleuriger. In twee op groot formaat uit geschreven gedichten vertelt Brugmans over de kracht en het ritme van het water. Betsy de Jonge weet in haar beelden en ob jecten van klei uiteenlopende ervaringen op te roepen. De kwetsbaarheid van de na tuur bijvoorbeeld, maakt zij zichtbaar in te re, in lichte tinten geglazuurde komvor- men. Het komende verdwijnen van de Hedwigepolder geeft zij vorm door twee geabstraheerde vrouwenhoofden. Het ene is wit en deels bedekt met een sluier van water, het andere blauw. Uit de sluier springen visjes tevoorschijn. Mooi qua idee, vorm- en materiaalgebruik. Je zou het ooit - wanneer het water de polder heeft bedekt - als monument kunnen plaatsen. Een idee voor de actievoerders? Is eens wat anders dan papier verbranden. In 28 foto's zoomt Robert Schilder in op de tails en vergankelijkheid. Waar bij Brug mans de schepen als statige kastelen de ri vier domineren, toont Schilder hun aange taste huid en namen en nummers die eer der zullen zijn verdwenen dat het zilte wa ter dat hen doet wegroesten. Daarnaast ver werkt hij nevelige vergezichten in zijn com positie. Een prachtig ensemble! Marleen Burger maakt sieraden en houdt het simpel: een ketting van rubber met een enkel ornament van zilver of een collier van 'kralen' uit klei, zilver, hout, vulkaan steen en parelmoer. Materialen die ze ge vonden zou kunnen hebben aan de oevers. Het zijn sieraden die iets stoers hebben en daarom goed passen bij de krachtige uit straling van de rivier. De expositie is smaakvol en bij het onder werp passend ingericht. De objecten liggen op zand of op een bed van oesterschelpen en ook de vloer kreeg accenten van zand en schelpen. Het kwartet "is er wat mij be treft goed in geslaagd mijn beleving van de Schefde te evenaren en aan te vullen. DONDERDAG 3 OKTOBER 2013 Een nieuwe subcultuur: de Youngsters Anne Dijkhorst ontdekte na de dood van haar oma dat zij eigenlijk een 'heel tof mens' was. Zo ontdekte zij een nieuwe subcultuur: de Young sters. Een nieuwe generatie ouderen, levendig en hip. In portretten, een boek en een documentaire geeft Dijk horst een beeld van wie zij zijn en hoe zij leven. Ter Reede toont de film en 12 portretten. Laatste dagen! T/m 9/10. Ter Reede, Vredehoflaan 370, Vlissingen. Dagelijks 9-21 uur. Dave Meijers subtiele schilderverrassingen Hoewel de waarneming van alledag hem kan inspireren heeft Dave Meijer aan kleur, vorm en verhouding genoeg om puur schilderkunstig steeds opnieuw balans te zoeken en te vinden. Net als bij Mondriaan kun je dat streven zien als een metafoor voor het leven zelf. Dubbelexpositie met Ton van Kints, die zijn 'schilde rijen' steevast verzaagt. T/m 12/10. Galerie vd Berge, Westwal 45, Goes. Do. t/m za. 12-17 uur. len van den Berg weeft al decennia, maar blijft composities maken waar het plezier vanaf spat. Inventief com bineert zij abstracte en figuratieve elementen. Het huis als de plek waar je geborgen voelt speelt in haar oeuvre een grote rol. Daarnaast ver wijst zij naar taal en lezen als middel tot kennen van de werkelijkheid. Hoofdexposant op groepsexpo. T/m 19/10. De Osseberg, Singelw. 11, Grijpskerke. Do. t/m zo. 14-17 uur. Een inspirerende blik op het verleden Ronnie Krepel schildert met oude fo to's als startpunt mensen die leven op en met het water. Zijn zwart-wit- taferelen zijn heerlijk sappig geschil derd. De bronzen beelden van Hans Blank nemen ook mee naar het wa ter, naar de tijd van Vikingen en Kel ten. Met ingehouden expressie ver bindt hij de mythen van toen met het heden. Opening 6/10 14.00 uur. T/m 30/11Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Do. t/m za. 12-17 uur. Spannende ensembles in Antwerpen Het M-HKA brengt 20 ensembles die representatief zijn voor de heden daagse kunst. Werk van prominente Vlamingen zoals Colson, Fabre, Tuy- mans en Panamarenko. Daarnaast en sembles met o.a. James Lee Byars, Jimmie Durham, C.K. Rajan en kunste naars uit Sovjet-Unie, India, China en Noord-Afrika. Laatste weekend. T/m 6/10. M-HKA, Leuvenstraat 32, Antwerpen. Di, wo, vr zo. 11 -18 uur; do. 11-21 uur. Kunstwerk over Hedwigepolder van Betsy de Jonge. Werk van Jorien Brugmans. Ode aan oogverblindende rivier Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. T/m 25/10. Kunstuitleen Terneuzen, Bel- lamystraat 28, Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00-17.00 uur, za. 10.00-14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49