Beoordeling 4 UIT Geitenkeutels en Sancerre Nadia Berkelder tuur op. En dan zwaait er ineens een bord op tafel met een grote schol. Zeg maar gerust een me- gaschol: de vis bedekt het hele bord. Hij is nét iets te gaar naar mijn smaak, maar verder is hij prima: zonder veel poespas, goed bruin. Dat er erwtenpuree en gewokte spinazie bij zit, vind ik lekker. De aardappelpuree is prima. Raar is de aardappelkro ket, geperst in de vorm van een brusselse wafeltje. Mijn tafelgenoot eet een -dia manthaas, een soort biefstuk. Het vlees is mooi rosé in plakjes gesneden en wordt geflankeerd door halve gegrilde aardappelen, weer die erwtenpuree en do perwtfes. Erbij liggen stukken van bosuitjes die in een deegjas je zijn gefrituurd. Allemaal pri ma. De salade die we erbij krij gen bestaat uit echte slablaadjes (gelukkig!), komkommer en croutons. De gebakken aardap peltjes zijn een verademing ver geleken bij de eeuwige friet die je bij andere restaurants krijgt. We houden niet op met eten. Het lijkt wel of de kok alle creati viteit bewaard heeft voor de na gerechten. Het zijn allebei plaat jes: coupe aardbei blijkt een strook op een langwerpig bord met afwisselend aardbei, choco lademousse, citroensorbetijs en blokjes vruchtengelei. En een glas 'bouillon van aardbei', sap dus. Mijn Zeeuwse zwartebes- sendessert bestaat uit supersor- betijs van zwarte bes, zalige war me madeleines, frisse hangop en zoete bessengelei. Alles is even lekker. En alles is zelfgemaakt, zal eigenaar Flemming Bleijen- bergh ons later verklappen. En dat proeven we wel. Solskin ken ik zelf van familiefeestjes. Ik herinner me een formeel interieur, een aquarium met kreeften erin en een klassieke keuken. Het is ramvol vanavond: het is de laatste avond van het filmfes tival, dat om de hoek wordt ge houden. Bovendien is het lekker weer; ook op het terras is het druk. Op het eerste gezicht lijkt er niet veel veranderd. We zitten aan het raam, met uitzicht op het overdekte terras en verderop de Westerschelde ('Wat varen die schepen hier dichtbij langs', roept mijn niet-Zeeuwse gezel schap verbaasd). Het interieur is zoals ik me het herinner: er ligt crèmekleurig linnen op de tafels, we zitten op houten stoelen, aan de wand hangen maritieme schilderijen en een groot houten stuurwiel dient als kamerscherm. De bak met kreeften staat er nog, mid den in de zaak. En de familie feestjes zijn er ook nog: naast ons viert een groot gezelschap het vijftigjarig huwelijk van va der en moeder, de stoelen ver sierd met ballonnen. Op elke ta fel staat een lampje in de vorm van een vuurtoren, naast een ver se roos. En om het beeld com pleet te maken, loopt het perso neel in traditioneel zwart-wit. Het eten heeft duidelijk Zeeuw se wortels: de klassiekers van Solskin staan apart op de kaart: mosselen, zeetong, oester en kreeft. Verder staat er veel vis op het menu, maar ook varkenshaas of tournedos voor de vleeseters. Er is één vegetarisch hoofdge recht. We aarzelen over kreeft, maar zien ervan af: gegratineerd met kruidenboter lijkt ons niet zo geslaagd. De bouillabaisse van mijn gezel schap is een combinatie van bouillon waarin we schaaldieren menen te proeven, en stukjes ge grilde vis: een witvis, tonijn en zalm en mossels. Los erbij krij gen we croutons en rouille, die zacht van smaak is. Al met al veel kariger dan wat ze in Zuid-Frankrijk zouden serveren, maar het is wél lekkere soep. Dat je als je tartaar bestelt iets rauws kunt verwachten, had ik natuurlijk kunnen weten. Toch ben ik - positief - verrast als ik rauwe makreel krijg als voorge recht, opgediend als schilderijtje met plakjes radijs, bolletjes kom kommer, dotjes scherpe (wasa- bi?) mayonaise, een pluk Japanse zeewiersalade, viseitjes, paarse bloemetjes van komkommer- kruid en een klein knapperig stuk kroepoek. Bovenop ligt een bolletje bevroren citroen dat het gerecht verfrist. Een erg goed voorgerecht. Na dat voorgerecht volgt een lan ge pauze: dat is logisch, want het is druk: buiten eten mensen in middels onder de terrasverwar ming, binnen loopt de tempera- Sancerre, dat is toch wel even een naam. Heerlijk frisse, witte wijnen komen hier vandaan en slecht doordringbaar. Nu heeft de wijndruif daar geen last van. Er wordt gezegd: hoe moeilijker de grond, des te beter de druif. De stok moet ongelofe lijk zijn best doen om diep in de bodem water te zoeken. Daarbij treft hij kalkrijke resten aan, die hem die uitgesproken droog, mi- neralige smaak geven, die type rend is voor Saneer re-wijnen. Vroeger groeiden er, net als in de oostelijker gelegen Bourgogne, vrijwel alleen Chardonnay- en Pi- not Noir-drulven. Maar aan het eind van de negentiende eeuw voltrok zich een ramp: er brak Phylloxera (druifluis) uit, vrijwel de hele aanplant in het gebied leg de het loodje. Ervoor in de plaats kwam de polulaire knisperffisse Sauvignon Blanc-druif, die min der vatbaar bleek voor ziekten. Veel berooide boertjes hadden geen geld voor nieuwe aanplant. Ze gingen op hun moeilijke grond geiten houden, ook wel armelui's koeien genoemd. Die vreten alles, tot distels aan toe. De boerinnen legden zich toe op de geitenkaas makerij, als bijverdienste. Vooral in de streek rond Chauvignol, dat snel kon uitgroeien tot wereldbe roemd geitenkaasdorp, omdat net in die tijd een snelle spoorverbin ding met Parijs totstandkwam. Solskin is inmiddels zo'n vertrouwde naam in Vlis singen dat bijna nie mand meer weet dat de naam zonneschijn bete kent. In het Deens. Het restaurant heeft ook Deense roots - de moe der van de eigenaar kwam uit Denemarken - maar is inmiddels stevig ingeburgerd. vignol, zijn wereldberoemd, on danks hun onaantrekkelijke naam: crotte betekent keutel of drol in het Frans. Ik verheug me vooral op de ontmoeting tussen die twee, die in alle gastronomi sche naslagwerken de hemel in wordt geprezen. Waarom? Dat willen we nu ontdekken. Je kunt het je haast niet voorstel len, maar de zee kwam tijdens de ijstijden tot hier, in het hart van Frankrijk! Hij liet kalkrijke lagen met schelpen en zeewier achter, die nu nog steeds, versteend, in de bodem zitten. Aardverschuivin gen en -breuken duwden de la gen door en over elkaar, er ont stonden heuvels en gigantische rotspartijen. Door de eeuwen heen kwam er een laag keien, vuursteen en bladafval overheen, maar de grond bleef arm, kalkrijk KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Op de mooiste nazo merdag van het jaar rijden we rich ting Sancerre. Als een enorme puist steekt de middeleeuwse burchtstad uit het landschap van de Loire-vallei. De onlangs nog zo fleurige zonnebloemvel den drogen doods op; duizen den zwarte douchekoppen in het gelid, wachtend om te wor den gekapt en tot olie geperst. Daarboven een diepblauwe lucht met onschuldige schapenwolkjes. Vincent van Gogh ontmoet Dali. De verwachtingen zijn hoogge spannen, want Sancerre... dat is toch wel even een naam. Heerlijk frisse, witte wijnen komen hier vandaan. En de geitenkaasjes uit het gebied, Crottins de Chau- Hotel-Restaurant Solskin, Boulevard Bankert 58, 4382 AC Vlissingen. tele foon: 0118-417350. www.solskin.nl. Keuken dagelijks open van 12.00 tot 21.00 uur. Restaurant Solskin is ge schikt voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. Prijs-kwaliteit Ambachtelijk, maar ik vind Solskin net iets té behoudend. Goed geprijsd: we betaalden ruim negentig euro voor twee personen. Entourage De Boulevard is natuurlijk de mooiste plek van Vlissingen; het interieur is wel heel erg gedateerd. Bediening Adequaat, maar we zagen wel vier ver schillende personen aan tafel. Het per soneel had bovendien druktestress. Conclusie: Een klassieker in alle opzichten. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Het interieur van restaurant Solskip. fot^.Lqx,de^Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44