Concert moet voor publiek elke keer een belevenis zijn The Hague Ethospheric Orchestra bindt invloeden uit negen landen r c's: UIT 3 f-ivai CARMINA BURANA I.75 Kaartverkoop 0900 33 een voortzetting van Jeugd Mu ziek, vond mijn idee om die avond terug te roepen gehoor." „Na Vlissingen ging Ginsberg naar Amsterdam en vertolkte 's avonds in De Melkweg een van zijn bekendste zijn gedichten, Sep tember On ]essore Road, met bege leiding door het nog jonge Mon driaan kwartet. Ginsberg had al ja ren eerder een poging gedaan dat met Dylan op muziek te zetten. Dat lukte niet. Het was John Len- norr die de tip gaf voor een aan pak met strijkers te kiezen, zoals The Beatles hadden gedaan op Eleonor Rigby. Pas enkele dagen voor de uitvoering in De Melk weg hoorde Ginsberg dat er een Amsterdamsstrijkkwartet be schikbaar was. Hij gaf Taylor de opdracht daarvoor een partituur te schrijven. In Britannia in Vlis singen stond een piano en daar voltooide Taylor wat hij al op pa pier had uitgewerkt." Het Mondriaan kwartet bestaat na dertig jaar nog steeds als vertol ker van nieuwe muziek. Ze zullen zaterdag het stuk weer spelen met de voordracht van performer Han Buhrs en contrabassist Bert Palinckx en diens broer en gita rist Jacq. Bremmers en de Ameri kaanse dichter/performer Eddie Woods vertolken enkele andere gedichten waaronder het mag num opus Howl. Dit jaar werkt het Festi val van Zeeuwsch- Vlaanderen samen met Pieter Prick. Hij presen teen de concerten van Alia Vien na (6 oktober) en de Carmina Burana (13 oktober). Prick is een man met een jaren lange ervaring in de wereld van de klassieke muziek en de po diumkunsten. Hij programmeer de de radio-orkesten bij de AVRO, werd vooral bekend van de Zondagochtendconcerten in het Concertgebouw in Amster dam en was ook intendant bij het Orkest van het Oosten en hoofd artistieke zaken bij het Rotterdams Philharmonisch Or kest. In 2005 richtte hij Pioneers in Culture op, een internationaal impresariaat voor klassieke mu ziek. Dit levert voor de jubi leumeditie van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen drie pro ducties: het optreden van Spark afgelopen zondag, het program ma in Weense sfeer door Alia Vienna en het spektakel Carmi na Burana. Het idee om Alia Vienna en de Carmina Burana van Orff te pre senteren, ontstond in overleg met Rinus Meesen, de directeur van het festival. „Ik heb op dit gebied een rijke ervaring. Ik put uit mijn AVRO-periode en de tijd van het Orkest van het Oos ten waar ik programma's presen teerde en inleidingen op concer ten verzorgde." Presenteren zit Pieter Prick in het bloed. Hij spreekt meestal zonder hulpmiddelen en houdt rekening met de sfeer in de zaal en de wijze waarop het publiek reageert. „Contact met de zaal is van groot belang om je bood schap te kunnen overbrengen. Ik ondersteun de inleiding van \/an van r de Carmina Burana met enkele dia's en ook enkele geluidsfrag menten te laten horen. Zo kan het verhaal bij de toehoorders optimaal binnenkomen en dat verhoogt het plezier om naar het werk te luisteren." „Bij het concert Alia Vienna be staat de muzikale lijn uit korte, populaire klassieke meesterwer ken die het publiek als het ware zou kunnen meezingen. Dus duidelijk een feest van herken ning. Dat was ook zo in het We nen van de negentiende eeuw het geval. Werken zoals de Weense walsen van Strauss, aria's en liederen uit operettes, de Wilhelm Teil ouverture van Rossini, de Notenkraker van Tsjaikovski en Carmen van Bi- zet behoorden toen tot het uit- gaansrepertoire." Alia Vienna bestaat uit zeven musici van het symfonieorkest uit Lodz in Polen. De samenstel ling is viool, cello, contrabas, pia no, klarinet, fluit en slagwerk. „Ie zou hun optreden het beste kunnen vergelijken met een con cert door Andre Rieu, want het repertoire is min of meer verge lijkbaar. Het is een heerlijk on derhoudend programma, waar in de luisteraar niets moet en ge woon lekker van de muziek kan genieten. Ik probeer op een een voudige manier wat achter grondinformatie te geven om de Weense sfeer te benadrukken. Een concert moet voor het pu bliek elke keer een belevenis zijn, waar men later met plezier aan kan terugdenken." www.pzc.nl/uit The Hague Ethospheric Orchestra, of wel THEO, bestaat uit twaalf muzi kanten uit maar liefst negen landen. Ze hebben gemeenschappelijk dat ze allemaal zijn afgestudeerd aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zondagmid dag treedt het orkest op in Porgy en Bess in Terneuzen. De leden zijn afgestudeerd in de afdeling jazz van het conservatorium. Toch komt het woord 'jazz' niet voor in de naam van het or kest. Dat noemt zichzelf'ethosferisch', wat duidt op een fusie van stijlen. „Wat ons bindt is de improvisatie", zegt drummer Vin cent Planjer. „We zijn géén bigband. Dan ver wacht het publiek alleen maar swing. Wij willen alle invloeden die onze twaalf musici uit al die landen meebrengen, van IJsland tot Griekenland, in onze muziek verwerken. Naast de jazztraditie ook pop, rock en etni sche muziek. We komen uit negen verschil lende landen, we leven allemaal in Den Haag, we zijn musici van één generatie. We willen laten horen wat ons muzikaal bezig houdt." Als speciale gast komt THEO zondag samen met violist Oene van Geel naar Terneuzen. Hij won dit jaar de Boy Edgar Prijs, de belang rijkste jazzprijs van Nederland. Ongetwijfeld neemt Van Geel zijn onlangs afgebouwde vijfsnarige altviool mee. DONDERDAG 3 OKTOBER 2013 'Wat de zee uitbraakt in Vlissingen, zaterdag in Panta Rhei, Vlissingen. Aan vang: 20.00 uur. Het boek van Joep Bremmers ('Ik en mijn plasje') met bijbehorende cd wordt zaterdag gepresenteerd. Het is een uitgave van De Drvkkery. door Jeanette Vergouwen Pieter Prick: „Contact met de zaal is van groot belang om je boodschap te kunnen overbrengen." Zeeuwsch-Vtaanderen £3 Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen: Zaterdag 5 oktober, Sint Baafs- kerk, Aardenburg, 20.00 uur: Aka- mus, Akademie für Alte Musik Ber lin Zondag 6 oktober, Grote Kerk, Terneuzen, 15.00 uur: Alia Vienna Zondag 13 oktober, Scheldethea- ter, Terneuzen. 15.00 uur: Carmina Burana. De 25e editie van het festival duurt nog t/m 19 oktober. Voor overige programma, zie www.festival-zvl.nl The Hague Ethospheric Orchestra, zondag in Por gy en Bess in Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. GROOTS EU SPECTACULAIR ORKEST 4 KOOR 'De Neue Philharmonie Westfalen" o.l.v. chef dirigent Heiko Mathias Förster. Een Orkest met 70 musici, een Koor en Kinderkoor van 100-120 zangers Plus zangsolisten en twee pianosolisten. Zondagmiddag 13 oktober Scheldetheater, Terneuzen, 15:00 uur 32,50 Zoeuvvsdv-Vltaanderen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43