Het leed dat blessure heet De Kok heeft abonnement op overwinning in Ladiesrun SPORT 37 KUSTMARATHON Diana Schuit speakert twee dagen tijdens de Kustmarathon. Op vrijdag bij de Ladiesrun en op zondag tijdens de Wandelmarathon. ARNEMUIDEN - Op school was Dia na Schuit al nooit zenuwachtig als ze een spreekbeurt moest houden. Vrijdag en zondag moet de Arne- muidse twee dagen lang voor een groot publiek spreken, maar van spanning heeft ze vooralsnog wei nig last. „Deze spreekbeurten du ren alleen wel wat langer dan vroe ger op school", zegt ze lachend. Schuit is speaker bij de Ladiesrun én Wandelmarathon tijdens het Kustmarathonweekend. Twee jaar lang is Schuit inmiddels de vaste stem bij de Ladiesrun. En elk jaar probeert ze een thema te verzinnen om de sfeer erin te hou den en de duizenden toeschou wers te vermaken in de Langstraat in Zoutelande. Omdat de loop voor vrouwen dit jaar op Dieren dag valt, was voor de Arnemuidse al snel duidelijk dat dat onder werp verweven moet worden met de Ladiesrun. „Wat ik precies ga doen? Dat ga ik natuurlijk niet ver klappen, het moet wel een verras sing blijven." Voor stiltes hoeven de ruim zes tienhonderd 'Ladiesrunners' niet bang te zijn. Geef Schuit een mi crofoon in handen en ze improvi seert er op los. Ze leest geen voor gekookte teksten op van een pa piertje. „Ik krijg een vrije rol van de organisatie, dat vind ik wel lek ker. Wel bereid ik me natuurlijk voor. Ik volg alles op Twitter en Facebook en heb een boekje bij me met allerlei dingen van vorige edities. Maar ik ben toch vooral een type dat het van het moment zelf moet hebben." De Arnemuidse, zelf ook een fer vent hardloopster, kwam bij toe val in contact met de organisatie. „Ik was pas begonnen met hardlo pen in 2010 toen ik samen met een vriendin in een groepje train de met Willy de Nooijer en Lenie Lievense. Ik had het met die vrien din over omroepen bij evenemen- ten en dat hoorde Lenie. Ze vroeg toen of ik er iets voor voelde om een jaar later de Ladiesrun te spea- keren. Daar hoefde ik niet lang over na te denken." In Arnemuiden, waar de Ladies run erg populair is, ging het al snel als een lopend vuurtje dat Schuit gevraagd was als speaker. „Hier op het dorp weten ze wat ik kan. Ik ben al jarenlang omroep- ster bij de voetbal, doe de sinter klaasintochten en ook mode shows. Ik sta graag voor een groep en voel absoluut geen druk. Vroe ger op school vond ik een spreek beurt ook nooit eng." Schuit, die zelf twee keer de Kust- marathon uitliep, heeft inmiddels een speciale band met de Ladies run. „Alles wordt georganiseerd door vrouwen en het zijn natuur lijk ook alleen maar vrouwen die meedoen. Er komt geen man aan te pas en dat is best speciaal. Ik denk ook dat een vrouw beter aan voelt hoe een vrouw zich voelt tij dens zo'n wedstrijd. Vijf kilome ter hardlopen lijkt weinig, maar voor heel veel dames is dat een he le prestatie. Ik kan me, denk ik, daar goed in verplaatsen. De saam horigheid is enorm en ik denk dat zo'n Ladiesrun een bepaalde drem pel weghaalt." Aanvankelijk wilde Schuit zater dag ook zelf weer meedoen aan de hele marathon, maar door allerlei omstandigheden kwam het er niet van om te trainen. „Dan doe ik de Wandelmarathon mee, had ik toen besloten. Totdat Lein bel de. Hij vroeg of ik het zag zitten om ook bij de Wandelmarathon te helpen met speakeren. 'Bij de fi nish kun je genoeg wandelen', zei hij om me over te halen. Omdat de vrienden met wie ik zou lopen het geen probleem vonden, ben ik overstag gegaan. Ze hadden één voorwaarde. Als ze niet op tijd bij de eindstreep zijn, moet ik de fi nish wat langer openhouden", zegt Schuit lachend.' Op zondag neemt ze de microfoon over van Sjaak Sinke, die jarenlang de wan delaars binnenhaalde. Het interviewen zit Schuit in het bloed. Ze zal niet snel in paniek ra ken of zich uit het veld laten slaan als ze een raar antwoord krijgt van iemand die over de finish komt. „Wanneer het weekend voor mij geslaagd is? Als ik zondag naar huis rijd en van Zoutelande tot Arnemuiden een smile op m'n gezicht heb." Stiekem is ze ook al een beetje met volgend jaar bezig. „Dan wil ik voor de triple gaan: vrijdag pre senteren, zaterdag de marathon lo pen en zondag weer speakeren. Maar eerst dit weekend maar eens tot een goed einde brengen." NIEUWE SPEAKERS Bij HARDLOOPMARATHON MIDDELBURG - Marianne de Kok is vrijdagavond opnieuw de grote fa voriete om de Ladiesrun te win nen. De atlete uit Lewedorp heeft bijna een abonnement op de zege in Zoutelande, want van de vijf keer dat de ladiesrun werd gehou den, kwam De Kok drie keer als eerste over de eindstreep. Vorig jaar liet ze al weten dat ze de Ladiesrun een van de leukste wedstrijden van het jaar vindt. Op de website join2train.org ver gelijkt ze de Kustmarathon met de Elfstedentocht. „In Friesland heeft men Elfstedenkoorts. In Zee land hebben wij Kustmarathon- koorts. Is in Friesland de vraag 'hoe is het ijs?', in Zeeland vragen wij ons af'hoe is het strand?'", schrijft ze. Een dag na de Ladiesrun is De Kok eveneens in Zoutelande te vinden. Ze moedigt dan steevast alle lopers aan bij het 40 kilome- terpunt. Op de startlijst staat verder nog een aantal snelle vrouwen, onder wie Frédérique Versluijs. De Zeeuws-Vlaamse liep zondag nog een Zeeuws record bij de vrou wen 40 op de tien kilometer tij dens de Singelloop in Utrecht. Er zijn vrijdag twee afstanden: 5 en 10 kilometer. Er doen zo'n 1600 vrouwen mee. Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, blijkt uit verschillende verhalen op de hardloopblog van deze krant. Carina Slingerland kon een paar weken geleden een streep door de Kustmarathon ha len. „Ik zat lekker op schema. Maar twee maanden geleden kreeg ik last van een overbelaste peesplaat in de voet en ik kan dus helaas niet de wedstrijd gaan lopen. Het zou voor mij de vierde keer wor den. Ik heb nu maar besloten om zondag te gaan wandelen", meldt ze. Voor Dennis Plessius uit Goes is het nog wranger. Begin deze week postte hij een foto van zijn been op Facebook. Niet om te la ten zien dat hij er klaar voor is. Nee, zijn been zat in het verband. Gestruikeld tijdens een van zijn laatste rondjes over een boom stronk. Hij is vier tot zes weken uit de roulatie door gescheurde enkelbanden en een scheurtje in het botgewricht. Het leverde hem tientallen steunbetuigingen op. Op de weblog van deze krant liet hij weten flink te balen. „Kon ik de tijd maar terugdraaien, had ik maar niet dat laatste rondje ge traind en net zoals alle voorgaan de marathons tien dagen rust ge houden." Ook voor John Guequièrre komt het evenement te vroeg. De Mid delburger liep alle Kustmara- thons uit en staat achttiende in het klassement van 'alle uutlo- pers', maar heeft nu een scheur in zijn achillespees. Op de website van de Kustmara thon staan 1850 hardlopers inge schreven, maar velen van hen zul len zaterdag om 12.00 uur niet aan de start verschijnen. Meestal valt zo'n tien procent al af voor dat er ook maar één meter is gelo pen. DONDERDAG 3 OKTOBER 2013 Spreekbeurt in volle Langstraat Diana Schuit uit Arnemuiden krijgt een druk weekend. Ze is voor de derde keer speaker bij de Ladiesrun. „Als ik zondag naar huis rijd en van Zoutelande tot Arnemuiden een smile op m'n gezicht heb, dan is de Kustmarathon voor mij geslaagd." foto Edu Karelse door Maurice Steketee Het karakteristieke stemgeluid van Fred Rabout zal zaterdag niet in de Langstraat te horen zijn. De Zeeuws-Vlaamse speaker, die vanaf de allereerste editie van de Kustmarathon ervoor zorgde dat elke finisher een heldenontvangst kreeg, heeft het stokje overgege ven aan zijn zoon Theo en aan Matthieu Warrens. Theo Rabout ondersteunde zijn va der de laatste jaren al. Warrens is bekend als speaker tijdens de Ma rathon van Zeeuws-Vlaanderen. Wie het laatste nieuws over de Kustmarathon wil volgen kan terecht op het liveblog dat de PZC en Omroep Zeeland bijhou den. Het is te vinden op de site www.pzc.nl/kustmarathon2013 door Maurice Steketee door Maurice Steketee MIDDELBURG - Het is de nacht merrie van elke loper: vlak voor de Kustmarathon geblesseerd raken of ziek worden. Er zijn verschillen de deelnemers die in de laatste we ken aan de vitaminepillen zitten om de ziektekiemen buiten de deur te houden. Maar tegen een blessure is niets te beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37