Bijval voor garantie-eis zoet water op Tholen Aboutaleb: Rotterdam wil offers brengen om kazerne te behouden I i I I Goed doel 22 ZEELAND gsn NATIONALE DONORWEEK Het zit Albert Gunst flink tegen. Maar niet genoeg om niet samen met zijn broer in actie te schieten. d donderdag ÉB ou doei", zei het jon getje. Hij liep haastig het tuinpad af en sloeg het tuinhek met een klap achter zich dicht. Even tevoren had hij bij ons aangebeld en hield hij me iets voor wat op een collectebus moest lijken; een gebutste be schuitbus, in het deksel had hij een sleuf gefabriekt. „Heeft u iets over voor het goe de doel?", blikte het joch - een jaar of negen - me trouwhartig aan. „Wat voor goed doel?", infor meerde ik. „Nou eh, voor de blinden", sprak het ventje aar zelend. „En wat gaan die blin den met het geld doen?", hield ik aan. „Ehhh, dat weet ik eigen lijk niet", keek het jongetje be trapt. „Weten je vader en moe der wel dat je met een beschuit bus langs de deuren gaat om geld op te halen?", vroeg ik. „Nee meneer", zei het jongetje. Hij draaide zich om en verliet het tuinpad; „Nou doei." „Ho, wacht even", riep ik hem na en ik drukte hem een euro in de hand. „Koop er maar een Mars voor." Op een huppeldrafje verdween hij om de hoek van de straat. Ik weet het zeker: dat jongetje gaat een gouden toekomst als directeur van een fondsenwer vingsorganisatie tegemoet. Onlangs ontstond grote com motie toen bleek dat de oprich ter van Alpe d'HuZes een forse duit bij zijn eigen stichting had gedeclareerd. Groot was ook de verontwaardi ging toen NRC Handelsblad meldde dat het Koningin Wil- helmina Fonds veel minder geld aan wetenschappelijk on derzoek besteedt dan het KWF beweerde. Deze week suggereerde de PZC dat de duizenden deelnemers aan de liefdadigheidsevenemen ten Colours by the Sea (Vlissin- gen) en Colour Your Day (Ter- neuzen) zich zo'n beetje voor Ian met de Korte Achternaam het schompes hebben gelopen. Ik geef geen stuiver meer aan goede doelen. Ik trek alleen nog de portemonnee als dat jon getje met die nepcollectebus bij me aanbelt. Dan weet ik ten minste zeker dat mijn euro wordt besteed aan het doel waarvoor hij bestemd is: een Marsreep. Vertegenwoordigers van de pro vincie Zeeland, de gemeente Tho len, waterschap Scheldestromen en landbouworganisatie ZLTO kregen tot hun aangename verras sing bijval van voorzitter Han We ber van de stuurgroep Zuidweste lijke Delta toen ze hun zorgen uit spraken over de het uitblijven van duidelijkheid over de manier waarop de zoetwatervoorziening voor het noordoosten van Zee land zal worden veiliggesteld. Op een werkconferentie van de Zuid westelijke Delta brachten ze hun onvrede onder woorden over het feit dat zoet water voor Tholen en Sint-Philipsland in de discussie over een zout Volkerak-Zoom meer slechts als een bijzaak lijkt te worden beschouwd. Weber meende dat het veiligstellen van de zoetwatervoorziening als voor waarde voor de verzilting van het randmeer nadrukkelijker onder de aandacht moet worden ge bracht. Peter de Koeijer van de ZLTO in Zeeland: „De discussie speelt al langer, maar de onzekerheid blijft. Over de vraag wie uiteinde lijk de kosten betaalt van een zoet waterleiding door het zoute Vol- Een zoetwaterleiding is pure infrastructuur. Daar moet het rijk voor zorgen. kerak-Zoommeer, worden steeds omtrekkende bewegingen ge maakt. Het is een hete aardappel die alsmaar wordt doorgescho ven." Voor De Koeijer is de zaak duidelijk. „Een zoetwaterleiding voor Tholen en Sint-Philipsland is pure economische infrastruc tuur. En daar is het rijk in eerste instantie verantwoordelijk voor. De baten ervan vloeien uiteinde lijk via belastingen weer terug in de rijkskas." Dat was op zichzelf geen nieuw geluid, oordeelt dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Schel destromen. „Het is wel een goed signaal dat de voorzitter van de stuurgroep - en met hem de hele stuurgroep - onderstreept dat er geen sprake kan zijn van een zout Volkerak-Zoommeer zolang de zoetwatervoorziening in de lucht blijft hangen. Zo'n voorzitter praat immers regelmatig met de minister." Het zoete water voor Tholen en Sint-Philipsland moet uit West-Brabant komen, via een aan passing van de Rode Vaart bij Ze venbergen. Hoewel die losstaat van de aan te leggen pijpleiding door het Volkerak-Zoommeer, wil de provincie Zeeland ander half miljoen euro aan deze aanpas sing bijdragen. WEMELDINGE - De nieren van Al- bert Gunst willen niet meer deu gen. Twee keer genezen van kan ker ging niet zonder schade. Ope raties en chemotherapie maakten dat zijn nierfunctie sterk achter uit ging en vijfjaar geleden kreeg hij een nier van zijn moeder. „Normaal gesproken doe je wel twintig jaar met een donornier van een levende donor, maar bij mij is ie er helaas zachtjesaan mee aan het ophouden; afstotings verschijnselen." „Geen nood", riep zijn twee jaar oudere broer Martin., „ik heb er ook nog eentje voor je." „Ik had gezien hoe prima mijn moeder functioneerde met maar een nier en als je het vergelijkt met wat Albert al allemaal heeft doorgemaakt, is zo'n operatie een fluitje van een cent. Daar gingen we dus met z'n tweeën naar Rot terdam en het bleek helemaal ide aal. Met een nier van mij zou Al- bert heel goed verder kunnen. Het wachten was op een afspraak voor de operatie." „Maar toen kreeg ik trombose", gaat Albert verder. „Door al die chemo bleek ook een belangrijke ader die naar de nier toeloopt, vêel te zwak. Ik moet dus, als ik een nieuwe nier krijg, ook dat bloedvat krijgen en dat kan Mar tin dus niet missen. Het enige wat er op zit, is een nier van een overleden donor, waarbij meteen die vaten kunnen worden getrans planteerd." Niet alleen voor Albert, maar ook 'Normaal doe je twintig jaar met een donornier, bij mij vertoont die al na vijfjaar af stotingsverschijnselen' voor Martin was dat een enorme tegenvaller. Ik was er helemaal op ingesteld. Mensen vragen wei eens of ik niet blij ben dat ik nu niet onder het mes hoef. Nou nee, helemaal niet. Met mijn nier zou ik een hoop ellende kunnen voor komen. Ellende die we nog tege moet gaan en die ik weet niet hoe lang kan gaan duren." Er zijn wel cijfers die aangeven hoe lang een nierpatiënt gemid deld moet wachten op een donor orgaan, maar Albert kan eigenlijk nog niet eens met wachten begin nen. „Ie wordt pas op de wachtlijst ge zet als je dialyse krijgt, dus zoveel keer per week naar het ziekenhuis gaat om het vergif uit je bloed te halen. Vanwege die slechte ade ren in mijn buik, zit een buikspoe ling, die je zelf thuis kunt doen, er voor mij niet in. Dialyseren moet je natuurlijk toch zo lang mogelijk uitstellen, maar een ake lig bijverschijnsel is dus dat je niet op die lijst komt. Ik kan daar overigens wel alle begrip voor op brengen, want er zijn veel meer wachtenden dan donororganen." Precies om dat te helpen verande ren organisereri de broers de actie Wemeldinge zegt Ja. „Het is natuurlijk allemaal bloed serieus, maar we willen het wel een beetje feestelijk houden. Het doel is om zoveel mogelijk men sen ertoe te bewegen zich als do nor te laten registreren want nog niet de helft van de Nederlanders heeft zich ingeschreven in het do- norregister." Als Martin eerlijk is, geeft hij toe 'Je mag pas op de wachtlijst voor een donornier als je dialyseert. Maar dat moet je zo lang mogelijk uitstellen' dat hij zich ook pas liet inschrij ven nadat de eerste niertransplan tatie zich bij zijn broer aandiende. Albert: „De meeste mensen den ken, ach dat zal ik ook eens doen, en vervolgens vergeten ze het. Het is geen aangename gedachte, zeker voor jonge mensen niet. Je bent gedwongen je te realiseren dat er aan je leven ook een einde komt. Maar het doet helemaal geen zeer om daar eens bij stil te staan en dan liefst meteen naar de computer lopen voor de registra tie. Als je overigens per se niet wilt dat je organen gebruikt wor den, moet je dat op dezelfde plek laten vastleggen." Om een zo groot mogelijk pu bliek te kunnen bereiken, worden tijdens de Nationale Donorweek een diner en een feest gehouden, allebei in het bedrijf van Martin: Partycentrum Schoudee in We meldinge. „Wij denken dat daar verschillende soorten publiek op afkomen", zegt Martin. „We vra gen iedereen zich te registreren en vooral om familie en kennis sen ook aan te sporen dat te doen." Voor het diner op 15 oktober heeft Martin, die lid is van het Koksgilde, negen collega's gevon den die pro deo komen koken. „Het voltallige personeel werkt mee en er komen mooie meiden, helpen serveren. Ook de inkoop wordt gesponsord. Alle verdien sten komen ten goede aan de Ne derlandse Transplantatiestich ting, die de Donorweek organi seert." Op het feest, schatten de broers in, zullen op 19 oktober weer heel andere mensen verschijnen met weer heel andere netwerken. Al bert: „Het wordt heel feestelijk. De steelband van Apollo uit Wis- senkerke opent de show en dan volgt de feestband Villa Groove. Iedereen komt tegen een onkos tenvergoeding." 'We vragen iedereen zich te registreren en familie en kennissen te porren om dat ook te doen' Burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam wond er woens dag geen doekjes om in de Twee de Kamer. Tijdens een hoorzit ting over de toekomstplannen voor de krijgsmacht, haalde hij voormalig defensie-minister Hans Hillen aan. Die heeft in april 2012 nog verzekerd dat de Van Ghent kazerne open blijft. „Het komt rauw op mijn dak dat er nooit met mij is gesproken over sluiting of over de vraag waarom de mari ne niet in Rotterdam kan worden geconcentreerd. Ruimte zat." Even was er hoop. Vlak voor de zo mervakantie heeft de defensietop aan Rotterdam gevraagd of grond rond de kazerne gereserveerd kan worden. Dat kan, was het ant woord. Maar de keuze viel op slui ten en verplaatsen naar Vlissin- gen. Terwijl Rotterdam de band tussen mariniers en haven wil ver sterken, met name met het oog op de veiligheid. De mariniers heb- ben, anders dan de marechaussee op Schiphol, geen formele rol in de haven, gaf Aboutaleb toe. „Maar die rol hadden ze in de oor log ook niet. Ik wil met de minis ter over die rol spreken. Die onder handelingen voer ik niet in het openbaar." Volgens Aboutaleb zijn de mariniers onmisbaar bij een ramp. Ook wonen in de ha venstad de vele jonge mensen waarnaar de krijgsmacht zoekt. „De haven verplaatst zich richting zee en we hebben 600 hectare grond ter beschikking. Met alle respect voor .Zeeland, maar het is raar om daar nieuw te bouwen en bestaande locaties te verlaten." Willem van Dam Levende donor N Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Volkerak-Zoom- meer kan pas opnieuw zout wor den gemaakt (met een beperkte getijbeweging) nadat de zoetwater voorziening voor de landbouw op Tholen en Sint-Philipsland is gere geld. Zonder garanties daarover werkt Zeeland niet mee. Peter de Koeijer, ZLTO door Mieke van der Jagt door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Rotterdam wil 'offers brengen' om de Van Ghentkazerne te behouden en uit te breiden. „Al le rekensommen kunnen kloppen, maar het is onverteerbaar om de historische band tussen stad en ma riniers te verbreken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22