Gouden Griffel voor Simon van der Geest VERDIEPING 9 _UL gewone en bijzondere insecten, die hij in zijn kelder bewaart. Hoewel de jury somber was over het totale niveau van de inzendingen, hebben zowel Spinder als Zwarte Zaan een 'zeldzaam hoog niveau'. „Beide schrijvers hebben geen afgesleten paden bewandeld, maar ge zocht naar nieuwe wegen. Zij durven iets nieuws te vertellen, maar vallen bovenal op met originele taal, verrassende beeld spraak en dito composities", zegt juryvoor zitter en directeur van het Kinderboeken museum Aad Meinderts. „Een goed boek gaat een gesprek aan met het kind. Het roept met zijn formuleringen schoonheid en ontroering op. Het leidt tot beter in zicht in wie je zelf bent en wie de ander is. Een goed boek neemt jé mee naar werel den waarvan je het bestaan nog niet kende, laat je avonturen beleven. En dat allemaal door te toveren met 26 letters. Het is een groot geluk voor een kind om dat te ontdek ken." houd. Waarmee volgens de Griffeljury be wezen is dat deze jonge auteur in staat is zichzelf steeds opnieuw uit te vinden. Dat belooft wat. Het was een nipte overwinning, wil de Griffeljury wel bekennen. In een jaar dat niet overliep van de goede boeken, vielen er twee omhoog. Uitzonderlijk sterk werk van schrijvers die.elkaar in jeugdigheid niet veel ontlopen. Zwarte Zwaan van Gide on Samson was lang in de race voor goud. De jury liet voor dit boek zelfs de reglemen ten wijzigen. Het was ingezonden voor de Gouden Lijst, de prijs die nog niet zo lang geleden in het leven is geroepen voor boe ken die geschikt zijn voor kinderen van 12 jaar en ouder. Waarmee het niet meer zou mogen meedingen om een Griffel. Dat hield de spanning er wel even in. De strijd tussen de twee was overigens in 'kin derboekenland' vooraf al beslecht. Vrijwel iedereen had zijn laatste centen ingezet op de winnaar van dit jaar: Simon van der Geest, en kreeg daarmee gelijk. Met Spinder schreef Simon van der Geest een ongemeen spannend jongensboek over een ruzie op leven en dood om een kelder. Een geheim, dat te maken heeft met de dood van de oudste broer van Hidde (bijge naamd Spinder) en Jeppe, jaagt de lezer van pagina naar pagina. Bijzonder is dat Hidde, de 11-jarige verteller van het boek, de mensen om zich heen ontleedt aan de hand van de eigenschappen van de meest En de winnaar is... Spinder1. De Gouden Griffel voor het beste, kinderboek van het afgelopen jaar is deze keer voor Simon van der Geest. Hij schreef het ultieme pestboek en kreeg daarmee de hoogste eer die een kinderboe kenschrijver in Nederland te beurt kan val len. De Gouden Griffel werd gisteravond uitgereikt tijdens het Kinderboekenbal in Amsterdam, de traditionele opening van de Kinderboekenweek die vandaag is be gonnen. Het is de tweede Gouden Griffel voor Si mon van der Geest. Twee jaar geleden kreeg hij die kinderboekenprijs al voor Dis sus, een hertaling van Homerus' Odyssee. Die vertaling was zijn tweede roman. Een totaal ander boek, van vorm, stijl en in- cp WOENSDAG 2 OKTOBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9