Geen droombruiloft bij de Grand Canyon BUITENLAND 7 SHUTDOWN De zondebok voor de shutdown van de overheid in de VS is gevonden: Republikein John Boehner. Margraten moet ook op slot www.marrea.nl of bei 057127 44 NEW YORK - Barack Obama uitte zijn boosheid gisteren op zijn ei gen onderkoelde wijze in een speech aan het Amerikaanse volk. „Er is één onderdeel, van één par tij, in één van onze twee kamers van volksvertegenwoordigers, in één onderdeel van onze overheid die de hele overheid wil stil leg gen", aldus de president. „En waarom? Omdat ze op deze ma nier de uitslagen van de afgelo pen verkiezingen willen bestrij den." Hij noemt zijn naam niet, maar ie dereen weet dat Obama het heeft over John Boehner en de manier waarop die Obama's nieuwe wet voor de ziekteverzekeringen - Obamacare - wil tegenhouden. Boehner laat zich daarbij leiden door de conservatieve vleugel van zijn partij, de zogenoemde Tea Party. Die verwijt Obama juist starheid. „De president zegt keer op keer dat hij niet gaat onderhan delen", aldus Boehner. „Het gaat niet om mij. Het gaat niet om mijn fractie, maar het gaat om eer lijkheid voor het Amerikaanse volk." Elke uitbreiding van de overheid is voor de Tea Party taboe. Met de ze insteek ging de Republikeinse partij vorig jaar de verkiezingen in en leed een smadelijke neder laag. Sindsdien wordt er veel ge sproken over een alternatief, min der conservatief, Republikeins programma dat ook meer latino's en zwarte Amerikanen moet aan spreken. Zolang dat alternatief niet is gevonden, werken Boeh ner en zijn meerderheidsfractie in het Huis van Afgevaardigden nog met het oude, mislukte ver kiezingsprogramma. Het levert Boehner inmiddels ook kritiek op van conservatieve partijgenoten. Zoals talloze overheidsdiensten in de Verenigde Staten is ook de Amerikaanse begraafplaats in het Zuid-Limburgse Margraten giste ren gesloten. Dat heeft een woord voerder van het oorlogskerkhof la ten weten. De beheerder heeft op de toegangspoort een bericht van sluiting opgehangen. Hoe lang dat zo blijft, kon de woordvoerder niet zeggen. „Dat hangt af van de Amerikaanse overheid", zei hij. Verder wilde hij niets kwijt. Op de begraafplaatsen liggen de stof felijke resten van 8302 Amerikaan se soldaten, gesneuveld tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het ter rein is door de Nederlandse rege ring in bruikleen afgestaan aan de Amerikaanse overheid. Neem de conservatieve denktank Heritage Foundation, die deze zo mer nog campagne voerde tegen Obamacare. Die liet onlangs we ten dat de laatste pogingen van Boehner om Obama's'programma alsnog af te schieten, erg onver standig waren. De conservatieve commentator Erick Erickson vroeg op Twitter of de Republikei nen de nieuwe budgetvoorstellen alsjeblieft wilden goedkeuren. „Ze hebben zichzelf al genoeg be lachelijk gemaakt." Dat vinden de gematigde Republi keinen ook. Een groot gedeelte van hen stemde afgelopen januari tegen Boehner bij zijn herverkie zing tot voorman van de fractie. Alle kritiek gaat Boehner duide lijk niet in de koude kleren zitten. Hij opende vorige week donder dag een persconferentie over zijn standpunten met de woorden: „Jongens, dit gaat fantastisch wor den..." Die manier waarop hij er bij keek, verraadde zijn frustratie. Hij probeert in al zijn persberich ten en speeches de schuld van de sluiting van de overheidsdiensten neer te leggen bij Obama en zijn opponent in de Senaat, de demo craat Harry Reid. Die boodschap werd gisteren door president Oba ma onderuit gehaald. „Ze probe ren een wet terug te draaien die het belangrijkste onderdeel vorm de van mijn verkiezingscampag ne, die is goedgekeurd door de se naat en het Hooggerechtshof. En dan zou ik niet willen onderhan delen?" AMERIKAANSE OVERHEID DEELS OP SLOT Inspecteurs OPCW beginnen in Syrië Inspecteurs van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) die in Syrië gaan toezien op vernietiging van de chemische wapens, zijn in het land aangekomen. Een konvooi van zo'n twintig VN-voertuigen met inspec teurs, materieel en beveiligings personeel op weg naar Damas cus stak gisteren de grens met Libanon over. De experts van de OPCW in Den Haag moeten tal van locaties in Syrië bezoe ken om het land van zijn che mische arsenaal te ontdoen. Daarbij moeten ook gebieden worden bezocht waar nu nog gevochten wordt en die onder controle zijn van rebellen. Het is de eerste keer dat de OPCW is gevraagd het arsenaal chemi sche wapens van een land te vernietigen tijdens een oorlog. NEW YORK - Het zou zo mooi wor den. Na een maandenlange voor bereiding gingen Genevieve Jeuck en Michael Sallemi elkaar eindelijk het ja-woord geven; en wel op een van de mooiste plek ken van de VS: de Grand Canyon. Vanwege de sluiting van delen van de federale overheid gaat het feest nu misschien niet door. Het nationale park van de Grand Ca nyon is gesloten en hun hotel waarschijnlijk dicht. Sallemi: „Het is zo oneerlijk." Gisteren zijn ambtenaren met on betaald verlof gestuurd en gingen nationale monumenten als het Vrijheidsbeeld in New York en de beroemde nationale parken Yose- mite, Yellowstone en Grand Can yon op slot. Een enorme domper voor Sallemi die al op de luchtha ven klaarstaat om naar de kloof te vliegen. „We hebben alles al be taald", zegt hij. „En nu wordt het ons afgenomen." Zijn aanstaande valt hem bij: „Al onze gasten zou den bij ons in het hotel verblij ven. Daar moeten we nu andere slaapplekken voor zoeken. We we ten nog niet precies waar we nu gaan trouwen. Ergens vlakbij de Grand Canyon, denken we." Toch werpt alle tegenslag geen scha duw over hun huwelijk. „Dit maakt ons alleen maar sterker." Jeuck en Sallemi zijn niet de eni gen. Voor de poorten van Yosemi- te National Park staat de Ameri kaanse toeriste Laura Clark Moo re met haar man en kinderen. „Het is natuurlijk treurig dat wij hier niet naar binnen mogen om dat de overheid zijn zaakjes niet op orde heeft", zegt ze voor de ca.- mera. „Voor ons levert het een ver peste vakantie op. Maar het is nog veel erger voor al die ambtenaren die naar huis zijn gestuurd." (VERLIEFD OP BRUGGE! Prijs 2-daags: 64,50 p.p. Prijs 3-daags: 99,00 pp WOENSDAG 2 OKTOBER 2013 goederentrein met nieuwe auto's op een stilstaande trein klapte bij het Belgische dorpje Remersdaal, net on der Zuid-Limburg. Er vielen geen doden of gewonden, foto Diana Scheilen 'Ze hebben zichzelf belachelijk gemaakt' door onze correspondent Mathijs Rotteveel Door de politieke verdeeldheid in de VS zit de federale overheid zonder geld en blijven veel overheidsdiensten gesloten. Overheidspersoneel VS (totaal aantal werknemers per departement) Veteranen-zaken (332.000) Nasa - (18.000) Milieuzaken (16.000), 94% Economische Zaken (46.000) Arbeid (16.000), 82% Bin. Zaken (72.000) Financiën (112.000) Energie (13.000) Volksgezondheid (78.000) Binnenlandse Veiligheid (231.000) Justitie (114.000) Soc. Zaken (62.000) Transport (55.000) NB: deeltotalen afgerond Defensie (800.000) Aan het werk Blijft thuis infographic ANP bron New York Times, NTB DAMASCUS door onze correspondent Mathijs Rotteveel Kom de najaarssfeer in Brugge proeven! En vanaf 24 november is de kerstmarkt open. Shop in de feestelijk verlichte winkelstraten met knusse kerstkraampjes en ontspan daarna in Hotel Velotel waar u overnacht. Het arrangement: 1 of 2 x overnachting in een Classic Twin Kamer inclusief ontbijtbuffet 1 x 3-gangendiner Gratis parking Stadsplattegrond Brugge Kortingskaart Brugse musea bezienswaardigheden e Gebruik van WIFI in het hotel Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer. Toeslag bij verblijf op vrijdag- en zaterdagnacht 10,00 per kamer per nacht. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n Reservermgskosten: 9,95 per boeking. Dit arrangement is geldig t/m 31 maart 2014, m.u.v. feestdagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7