'Mooi werk hier, maar Terneuzen is mij te stil' 'Besluiten gemeente Sluis niet altijd helder' Buren naar Raad van State SMELTKROES DOW 28 ZEEUWS-VLAANDEREN MARITIEM ERFGOED Maritiem themapark met allure moet tienduizenden toeristen trekken Het BPSC in Terneu zen slaagt erin werk nemers, vooral jon geren, uit praktisch de hele wereld aan te trekken. De honger naar werk is groot en het werk bij het Dow-servicecentrum voor Euro pa, het Midden-Oosten en Afrika is ook interessant genoeg, blijkt steeds weer. Julia Kharson zocht als Russische een baan in Nederland, nadat ze haar master openbaar bestuur aan de Universiteit van Twente had ge haald. „Het was absoluut niet gepland, maar ik heb in Enschede mijn vriend ontmoet uit Polen. We hebben er samen over gesproken: 'gaan we terug of niet'. We heb ben besloten te blijven, omdat de mogelijkheden voor internatio nals groter zijn in Nederland." Julia en haar vriend maakten een bewuste keuze, zoals Julia steeds doelgericht te werk gaat. Zo is ze ook in Nederland aan de Universi teit van Twente terecht gekomen. Ze wilde, vertelt ze, 'het conti nent beter leren kennen'. Julia had net haar bachelor politieke wetenschappen aan een universi teit in Moskou gehaald. „Ik wilde in Europa mijn master halen. Ik heb via internet overal naar Engel stalige studies gezocht." Ze koos Enschede, omdat de studie haar daar het interessantst leek en, zegt ze eerlijk, 'het minst duur' was. Dat was in 2010 en Julia is geble ven om in de buurt van haar vriend te zijn, die in Leiden woont. Het was in het begin niet makkelijk werk te vinden. „Om mezelf gaande te houden, ben ik in Enschede nog vier maanden postbezorger geweest." Ze bleef op zoek naar een baan die meer bij haar past en - opnieuw - via internet kwam ze in contact met het BPSC, dat op zoek was naar ie mand die van huis uit Russisch spreekt. In mei 2012 kwam Julia naar Ter neuzen. Ze is inmiddels bij het BPSC aan haar tweede baan bezig is. „Ik ben begonnen als vertaal- ster Engels-Russisch. Ik vertaalde met name veiligheidsdocumen ten. Na elf maanden ben ik ges witcht. Ik heb nu een functie waarin ik direct contact heb met klanten in Rusland waar Dow een verkoopkantoor heeft, nog wel vlakbij mijn vroegere universi teit. Dit ligt me heel goed. In di recte contacten met klanten ligt mijn kracht." Ze levert tijdens het gesprek wel licht ongemerkt het bewijs. Julia praat honderduit in vloeiend En gels en is de openheid zelve, on der meer over haar huidige woon plaats Terneuzen. „Het is mij hier te stil." Wat wil je ook. Julia is de dynamiek van Moskou gewend, een miljoenenstad die nooit slaapt. „Als je om twee uur 's nachts naar een sportschool wil, kan dat. Altijd zijn er wel win kels open. Je kunt overal met het openbaar vervoer komen." Als Julia de kans krijgt, is ze weg uit Terneuzen. „Ik moet dan nog wel mijn rijbewijs halen." Op haar verlanglijstje van 'ideale' woonplaatsen staan Middelburg en Gent bovenaan, want daar is meer te beleven. Ook in Middel burg volgens Julia, omdat er een universiteit is, de University Col lege Roosevelt. „Dat geeft meer ac tie en vanuit Middelburg of Gent is het gemakkelijker vrienden te ontmoeten." Ze doet nog wel een goed woordje voor Terneuzen. „Voor gezinnen met kinderen is het leuk." De commissie, waartoe burgers zich kunnen wenden als ze het niet eens zijn met een gemeente lijk besluit, gaf vorig jaar 76 advie zen aan B en W. In ruim de helft (39) van die adviezen kreeg de kla ger geen gelijk. Zeventien bezwa- TERNEUZEN - Toen eind 1968 het nieuwe sluizencomplex westelijk van Terneuzen in gebruik werd genomen, liet de scheepvaart de stad voortaan links liggen. Terwijl de binnenvaart het stadscentrum jarenlang had gedomineerd. In één klap werden de Oost- en Westkolk en de bruggen overbo dig. De kolken en het Schutters hof werden gedempt, de Brug van Ribbens en de Axelsebrug wer den weggehaald en ook het Schut tershof werd gedempt. Spora disch dook nog een schipper op aan de toog van een café, maar toen ook de schippersbeurs ver dween, was ook dat voorbij. Het Terneuzense raadslid Charles ten Hengel presenteerde gister middag in het Portaal van Vlaan deren een plan voor een maritiem themapark in Terneuzen, dat de band met het water herstelt. Hij pleit voor het plaatsen van histori sche schepen en ander maritiem erfgoed op strategische plaatsen in en om het stadscentrum (bin nenstad, Scheldeboulevard en slui zencomplex). Maar ook aan sche pen en boten als speelobject en zelfs een binnenschip, verbouwd tot café, ergens op het droge in de buurt van het sluizencomplex. Het moet van Terneuzen-aan- het-water een toeristische attrac tie maken. Daarin is een belangrij ke rol voor het Portaal van Vlaan deren weggelegd, maar ook het be drijfsleven en de overheid zouden moeten participeren in een spe ciaal op te richten stichting. Voor de financiering denkt Ten Hengel aan Europese, provinciale en gemeentelijke subsidies én aan sponsoring. De investering be draagt zo'n vier miljoen euro. Ten Hengel gisteren over de opzet Als het themapark er is, zal dat het imago van Terneuzen versterken." van het themapark: „Maak je er iets unieks van, dan zal dat gege- randeerd enkele honderdduizen den mensen trekken, vooral ook uit Vlaanderen. Breng je meer van hetzelfde, dan komen ze niet. Waarom helemaal naar Terneu zen rijden, als je het dichterbij ook kunt vinden." Ten Hengel heeft zijn plan al verschillende ke ren toegelicht aan B en W. Het college is tot nu toe enthousiast, al heeft een enkeling wat kriti sche kanttekeningen. Ten Hengel: „De steun van de gemeente is van doorslaggevend belang. Doet die ren waren gegrond en in twintig gevallen was de commissie het eens met het besluit van de ge meente, maar moest die beslis sing wel beter worden gemoti veerd. Dat laatste is kwalijk, meent de commissie, die conclu deert dat daardoor maar net iets meer dan de helft van de klachten direct 'ongegrond' wordt ver klaard. De gemeente schendt daar bij regelmatig 'de beginselen van behoorlijk bestuur'. CAOZAND-BAD - De bouw van ap partementen op de plek van het Strandhotel en het voormalige res taurant De Branding in Cadzand- Bad kan voorlopig niet beginnen. De Vereniging van Eigenaren (WE) van complex Deurloo, naast De Branding, is naar de Raad van State gestapt. Die moet nu eerst uitspraak doen. Compagnie Het Zoute wil 'op de plek van De Branding 54 apparte menten neerzetten. Ernaast wordt het Strandhotel fors uitge breid (van 38 naar 70 kamers), en worden nog eens 62 appartemen ten gebouwd. Volgens de appartementeigena ren in Deurloo komt hun privacy Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de we reld in het klein. Inmiddels werken er zo'n 450 mensen met 48 verschillende natio naliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Vandaag: Julia Kharson (25), oorspronkelijk uit Moskou, nu (nog) wonend in Terneuzen. door Harmen van der Werf Julia Kharson. foto Mark Neelemans OOSTBURG - De reden voor een ge meentelijk besluit is in Sluis vaak onduidelijk. Dat moet beter, meent de bezwarencommissie van de ge meente in haar jaarverslag. Nieuwe banden door Wout Bareman Charles ten Hengel I Initiatiefnemer Charles ten Hengel licht zijn plannen toe. foto Mark Neelemans I Een oude sleper op een kruispunt bij het kantoor van Zeeland Seaports. foto's Ten Hengel door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68