'Prettig dat er zoveel toeristen zijn' 'Elke vrijdag drinken we koffie in de cafetaria' Meer grijs Fiets-voetveer kampt met stijgende onderhoudskosten en dure diesel PW en SGP willen ontpoldering stoppen commentaar ZEELAND 27 T an Speelman (8i) zwaait naar I voorbijgangers, terwijl hij op zijn rollator steunt. „Dat is een klasgenoot van mij. Ja, ik vind het wel belangrijk om mensen te ken nen. Ik ben nog maar alleen en muren praten niet terug." Hij is geboren in Burghsluis en verhuisde in de jaren zestig van de vorige eeuw naar Vlaardingen. „Ik ging daar werken bij een stink- fabriek, de ENCK (kunstmestfa- briek). Na een ernstige brand vond ik het mooi geweest. We zijn naar Zeeland teruggekeerd." Hij kon portier van camping de Julianahoeve worden. „Ik kwam veel verschillende mensen tegen en ik kon ze meestal helpen. En nee, ik ben niet op mijn 65e ge stopt, ben doorgegaan tot mijn 72e." Hij woont in Haamstede, vlakbij de kern en heeft alles in de buurt wat hij wenst. Behalve Hij kwam al 25 jaar in cam ping de Duinhoeve in Burgh-Haamstede en zijn grootouders zijn geboren en getogen in Middelburg. „Dat is de band die ik heb met Zeeland en dat was genoeg om vijfjaar gele den met vrouw en dochter vanuit Rotterdam naar Burgh-Haamste de te verhuizen", zegt Wim Sprink (62). „Mijn twee zoons ble ven op zichzelf wonen in de Randstad." Ze vonden een koophuis naar hun zin, comfortabel met een ga rage, binnenplaats, zonneterras en dichtbij het centrum van Burgh-Haamstede. Hij werkt als adviseur van een marketingbu reau en is dan ook veel op pad. „Vanuit Burgh-Haamstede zit je zo in de Randstad of de rest van Nederland. De verbinding is goed." En als hij dan thuis komt, kan hij van de rust van Haamste de en omgeving genieten. Van de Boswachterij, de duingebieden en de zee. „We hebben er geen mo ment spijt van gehad. We wonen in een leuke buurt. Met een groep je buren, die allemaal zo ongeveer van onze leeftijd zijn, gaan we re gelmatig aan tafel. Dan verrassen we elkaar met een etentje. Ik vind het ook prettig dat er zoveel (bui tenlandse) toeristen zijn. Zij brengen levendigheid met zich mee. In de winter is het dan weer vertrouwd en rustig." dan een ziekenhuis. „En naar Goes wil ik niet, dan maar naar het ziekenhuis in Dirksland als het nodig is." Hij gaat er ook weieens op uit, maar alleen als hij opgehaald wordt. Hij is afhankelijk van ande ren. Maar winkels en vermaak zijn dichtbij. „Winkels? Eén winkel is voor mij genoeg en elke vrijdag middag drink ik met zes vrienden een kop koffie in de cafetaria een eindje verderop. Dan praten we er met elkaar over wie er allemaal nog zijn in deze wereld en over dingen die hier gebeuren." Hij begrijpt wel dat er veel 65-plussers in Burgh-Haamstede willen wonen. De schone lucht, het rustige leven en de zee blij ven trekken. „Jongeren van hier vliegen eerst uit, maar komen alle maal terug als ze ouder zijn." Ouderenbonden ma ken zich terecht zor gen over de toe komst van senioren in Zeeland. Het zijn er steeds meer, er zijn weinig jongeren die de benodigde mantelzorg kunnen leveren en door de be zuinigingen komt er steeds minder hulp van de overheid. De toekomst voor vergrijzend Zeeland ziet er dus nogal som ber uit. Gelukkig is de uitgangspositie goed. Nederland staat hoog op de ranglijst van welzijn van ouderen. Die positie kunnen ge meenten zelf verdedigen door prioriteiten te stellen in de be steding van budgetten voor maatschappelijke ondersteu ning. Overigens zal een flink deel van de toekomstige oude ren genoeg geld hebben om zelf zorg in te kopen. Verder is er veel te bereiken als we wat meer aan sociale cohe sie doen. Families zijn daar soms te klein voor of te ver strooid, maar er zijn altijd bu ren of andere omstanders die met weinig moeite veel voor ouderen kunnen betekenen. Armband 75,- www.atelierclarijs.nl Korteweg betwist dat het ver voersbedrijf 1,7 miljoen euro extra heeft gevraagd voor verlenging van de huidige concessie tot 2017. Hoeveel dat dan wel was, wil hij niet zeggen. „Vele tonnen lager. Maar alles is duurder geworden. Het schip is uniek in z'n soort. Dus wanneer een specifiek onder deel moet worden vervangen, moet dat speciaal worden ge maakt. Dat is echt het nadeel van dit schip. En daar hebben we er twee van. Zo lang een contract loopt, is dat bedrijfsrisico. Maar wanneer het moment komt om over een verlenging te praten, is het logisch het daar samen over te hebben. Als dit zo doorgaat, zit ten wij aan de verkeerde kant van de streep. Dat kan ook niet de be doeling zijn. De provincie weet wel dat we een scherpe aanbie ding hebben gedaan." De inkom stenkant is volgens Korteweg re delijk gezond. Waar de provincie in de exploitatie-opzet tien jaar geleden uitging van zo'n 700.000 passagiers op jaarbasis, verwacht Veolia in 2013 uit te komen op zo'n 650.000. In een topjaar zoals- 2010 (veel mooi weer en dagjes mensen), zette het veer 670.000 passagiers over. Bij 630.000 spreekt Veolia van een slecht jaar, maar dat is uitzonderlijk, aldus Korteweg. Ongeveer 60 procent is dagjesmensen. Het aandeel abon nementhouders neemt volgens de concessiemanager iets af. DEN HAAG - De PVV en de SGP in de Tweede Kamer willen dat de procedure om de Hedwigepolder onder water te zetten wordt stop gezet. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Natuur, PvdA) is dat niet van plan. De PVV en de SGP willen stopzet ting omdat uit een recent versche nen rapport blijkt dat de Hedwige polder na ontpoldering veel snel ler opslibt dan het Rijk heeft aan genomen. De polder zou niet één centimeter, maar vijftien tot twin tig centimeter per jaar aanslibben. Daardoor zou niet de natuur ont staan die volgens de Europese re gels nodig is. Het rapport is ge maakt in opdracht van Gery De Cloedt, de eigenaar van de Hedwi gepolder. „Laten we eerst onder zoeken of dat klopt", stelt Kamer lid Dion Graus (PW). Tot die tijd zouden geen onomkeerbare stap pen mogen worden gezet. Maar staatssecretaris Dijksma zet de procedure niet stop. „We nemen het rapport serieus en nemen het als zienswijze mee in de procedu re. Dus het is onnodig om die stop te zetten." In de Kamer zal volgende week dinsdag geen meerderheid voor de motie van PW en SGP stemmen. WOENSDAG 2 OKTOBER 2013 I Wim Sprink woont in Burgh-Haamstede en werkt in heel Nederland. webshop: kerklaan 1 heinkenszand telefoon 0113563535 door Marcel Modde MIDDELBURG - Het toenemend on derhoud aan de tien jaar oude veer boten en de stijgende brandstofprij zen maken een grotere exploitatie bijdrage van de provincie noodza kelijk. „We willen wel verder, maar dan op een gezonde basis", rea geert concessiemanager Jan-Kees Korteweg van Veolia op het aflo pende contract voor het fiets-voet veer tussen Breskens en Vlissingen. door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59