M De gehandicapte Emy van Schijndel (30) uit Oost-Souburg vloog zaterdag met het Rode Kruis in één dag heen en weer naar de Spaanse kuststad Valencia. 66 Ik heb veel gereisd in mijn leven, maar zo'n vrolijk gezelschap als dit heb ik nog nooit in een vliegtuig bij elkaar gezien. 32 ZEELAND BIJZONDERE REIS MET HET RODE KRUIS Het is rond de klok van vijf uur als Emy zich door haar taxi chauffeur op Schiphol laat afzet ten. Hoewel ze pas een uur later wordt verwacht, wil de Zeeuw se het zekere voor het onzekere nemen. „M'n wekker stond op half drie", vertelt Emy. „En ik heb de hele nacht niet geslapen. Ia, een beet je spannend is het allemaal wel, hoor." Langzaamaan stromen in gate C16 op Schip hol de rolstoelen, rode hesjes en blauwe pet ten binnen. Zo'n zeventig gasten, onder wie zo'n 45 chronisch zieken en gehandicapten, gaan vandaag genieten van een eendaagse zon vakantie aan de Spaanse Costa. Sponsors van de trip zijn reisorganisatie TUI Nederland en KLM. Het is inmiddels de 43Ste keer dat de bijzondere reis plaatsvindt, zegt Ir- vy Boogaard van het Rode Kruis, bij wie de or ganisatie van de dag in handen is. „Ik heb mensen gesproken die vandaag voor het eerst in hun leven vliegen", aldus de woordvoer ster. „Prachtig dat we hun dit kunnen aanbie den. Voor velen is het gewoon moeilijk om zelf een vakantie te organiseren." Ondanks de economisch turbulente tijden blijft KLM de vakantie financieel steunen, ver trouwt president-directeur Camiel Eurlings voor vertrek toe. Hij is vanmorgen speciaal vroeg uit bed gestapt om het gezelschap uit te zwaaien. „Zeer zeker", bevestigt hij nog eens resoluut. „Kijk toch 'es wat een feestelijke dag", glundert de KLM-baas. „Ik heb veel ge reisd in mijn leven, maar zo'n vrolijk gezel schap als dit heb ik nog nooit in een vliegtuig bij elkaar gezien." Omdat Eurlings vanmiddag moet speechen op een bruiloft van een goede vriendin, kan hij tot zijn spijt niet meevlie gen, vertelt hij even later in de Boeing 737-700. Het kan de pret van Emy niet druk ken. Voorin het vliegtuig geniet ze met volle teugen van het schouwspel dat zich buiten aan haar voltrekt. Hoewel ze al eerder in haar leven het lucht ruim koos, is vliegen allerminst vanzelfspre kend voor de Oost-Souburgse. Ze werd in 1983 in het ziekenhuis in Vlissingen geboren met een open rug en afwijkende voeten. Tiental len operaties volgden. Een jaar of zes geleden kwam daar nog eens een verzakking van haar nekwervels bij. Sindsdien gaat alles wat min der gemakkelijk bij Evy. Waar ze eerst halve dagen werkte, houdt ze dat nu nog maar vier uur per week vol. Vandaag bruist ze evenwel van de energie. Wat haar betreft is deze eendaagse vakantie 'ideaal'. „Als ik langere tijd in een vreemd land ben, raakt m'n lichaam van streek. Een dag als deze is voor mij goed vol te houden." Ze laat zich een uur of twee later, nadat het vliegtuig in Valencia is geland, het eten goed smaken. In restaurant El Coso, pal aan het strand van Valencia, worden in hoog tempo verschillende Spaanse culinaire schotels geser veerd. Het voorgerecht met serranoham en kaas gaat er goed in. De gefrituurde inktvisrin gen in de tweede gang werpen een kleine bar rière op. Emy mag beslist geen frituurvet. „Dus pel ik het velletje er maar af', lacht ze. „Blote calamaris", grapt haar begeleidster Tiny Luiten. Intussen zet een 75-jarige violist op zijn zelfge bouwde instrument achter Evy het Spaanse volkslied in. Er wordt geapplaudisseerd, gela chen, druk gesproken. Na de gang met een ge smolten kaas-gerechtje dient zich de echte Spaanse specialiteit aan: paella. Lang genieten van de lekkernijen zit er echter niet in. Het volgende programmaonderdeel wacht: een bezoek aan Oceanografie, het groot ste aquarium van Europa. In de watertunnel tuurt Emy nieuwsgierig omhoog, op zoek naar haaien. Als er zich eentje aandient, trekt ze 'm direct op de gevoelige plaat. Wanneer even later tijdens de dolfijnenshow een stel grijze joekels zich aan een sierlijke vlucht door het zwerk waagt, klapt Emy ste vig mee op de begeleidende muziek. Ze vond het wel mooi, zegt ze als de voorstelling is af gelopen, „maar op een gegeven moment raak te ik m'n concentratie een beetje kwijt. Dat is een beetje mijn probleem." Op de terugweg naar Amsterdam besluit Emy dat het 'een prachtige dag' was. „Maar," zegt ze, „ik ben vooral heel dankbaar dat zoveel mensen zich vrijwillig hebben ingezet voor mij en een heleboel anderen. Anders was dit allemaal niet mogelijk geweest." .Mè droomvakantie voor Emy tekst en foto's Jasper van den Bovenkamp KLM-baas Camiel Eurlings

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58