De fantasiezakjes van Jonas zijn lekker vol CULTUUR 35 wintervariant Film maakt kans op Gouden Kalf Bij Film by the Sea won 'Er mot helemaal niks', over hospice Het Clarahofje in Goes, de PZC-publieksprijs. De aangrijpende film is zaterdag opnieuw te zien, in het hospice. Het nieuwe evenement, onder deel van het Winterfestival Vlis singen, wordt gehouden van vrij dag 13 tot en met zondag 15 de cember. Het biedt theater op straat en bijzondere lichtobjecten en -projecties door de hele bin nenstad. Festivalhart wordt "het Bellamypark, waar een tent komt te staan met daaromheen kleine theater- en muziekvoorstellingen. Wonderstroom begint vrijdag 13 december met een spectaculaire openingsparade vanaf het Bel lamypark. Op zaterdag en zondag wordt het winkelend publiek ver maakt door straattheateracts. Zon dag wordt het festival afgesloten met een concert. Het programma van Wonderstroom wordt begin november gepresenteerd. WESTKAPELLE - Astrid Bussink is met Achter de toren op het Neder lands Filmfestival in Utrecht geno mineerd voor een Gouden Kalf in de categorie Beste Korte Docu mentaire. De film, die vorige maand bij Film by the Sea een eer volle vermelding kreeg tijdens de PZC-awards, gaat over vier jon gens in Westkapelle. De winnas/s van de Gouden Kalf worden vrij dagavond bekend. AGENDA Het web log Zeelandgeboekt signa leert nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften. Elke week wordt er één item de krant igepubliceerd. Een bijzonder boek, en dat is het. Jonas en de visjes van Kees Poon, een jeugdboek. Bij lezing moest ik steeds aan het liedje 'Het Land van Maas en Waal' van Boudewijn de Groot en Lennaert Nijgh denken. 'Ik reik een meisje mijn koperen hand dan komen er twee Moren met hun slepen in de hand. Dan blaast er de fanfare ter ere van de schaar, die trouwt met de vinger- na 8: „Het wordt nog donkerder op de gracht. Er is nergens on weer, donder of bliksem. Maar toch laat Jonas een bliksemflits uit een wolk springen. Het is een gemene flits met ruige poten en scherpe tanden. Dat is alvast een spannend begin, denkt Jonas. En nu verder!" Jonas' fantasiezakjes zijn goed ge vuld. Hij krijgt een paar euro mee en gaat op weg naar de kraam van Kees Poon. Voor hij op zijn plaats van bestemming aankomt loopt hij langs een heel stel winkels en zaken, die lijken op wat ze verko pen. Illustrator Martijn van der Linden heeft zich helemaal kunnen uitle ven. Zoals op het huis van de tandarts. Pagina 27: „Hij blijft staan voor het huis van tandarts Ivo Witteman. Jonas weet nu h«e je de wereld anders maakt. Er rolt meteen een kieshuis uit een fanta siezakje. Het gebouw krjjgt een hobbeldak en wortelpilaren." De Jonge en Van der Linden maakten een feestelijk boek. Een ode aan de fantasie. Heerlijk. GOES - Het kost even moeite om binnen te stappen. Een hospice, verblijfshuis voor terminale pa tiënten, is nu eenmaal geen plek waar je 'zomaar' langs gaat. „Veel mensen vinden het moeilijk, een beetje eng zelfs", zegt Jacomien Marinussen, coördinator van Het Clarahofje. „Er is hier natuurlijk verdriet, maar er wordt vooral ook geleefd." Eenmaal binnen is de sfeer in het Goese hospice anders dan ver wacht. Ruime vertrekken, veel openheid, warmte, licht dat ro yaal door de grote ramen valt. Die bieden ook volop zicht op de om geving: aan de voorzijde het auto verkeer dat om het Tiendenplein buigt, aan de achterzijde een idyl lische boomgaard. In Het Clarahofje - dat in 2010 ver huisde van Hansweert naar de nieuwbouw in Goes - is sfeer es sentieel, benadrukt Marinussen. „Het zijn belangrijke ingrediën ten om mensen die hier verblij ven zich thuis te laten voelen. Zij wonen nu eenmaal hier; wij zijn bij hen op bezoek." Dat was ook de achterliggende ge dachte om een film te laten ma ken. „Er zijn veel bijeenkomsten waar wij worden gevraagd om te vertellen over het hospice. Dan verzorgen we een Powerpointpre- sentatie. We kunnen veel uitleg gen, maar de sfeer uitdragen van hoe het hier echt is, dat kunnen we niet. Mensen blijven denken dat een hospice eng is, alsof hier de hele dag mensen huilend rond lopen." Uiteindelijk kreeg Joop Menting van Gorba Imagineers in Kortge- ne de opdracht de film te maken. „Zijn visie en manier van werken stonden ons aan. Integriteit is bij dit onderwerp heel belangrijk. Joop was tijdens de opnamen op een prettige manier aanwezig. Al tijd op de achtergrond. Op een ge geven moment hadden .we niet meer in de gaten dat hij er was. Er is ook niets in scène gezet, niets overgedaan." De film concentreert zich op drie bewoners van Het Clarahofje, die allemaal op verschillende wijze met hun naderende levenseinde omgaan, van vechtend tot berus tend. „We hebben daar niet op aangestuurd", zegt Marinussen. „Ieder mens is toch uniek. Als je ze op film wat langer volgt, blij ken ze allemaal hun eigen opvat tingen en uitgangspunten te heb ben." Het hospice is ingenomen met het resultaat. „Het is nog meer ge worden dan we voor ogen had den", aldus Marinussen. „Het is een heel indringende film gewor den, maar er zit zeker ook humor in. Het bijzondere voor ons was ook dat wij ineens toeschouwer waren van ons eigen werk. Daar naast was het een 'cadeautje' dat in de film ook een kind naar vo ren komt. Als je zelf gewoon doet over de dood, kun je een kind ook daarover wat meegeven. Het was mooi dat dat ook in de film zo is ontstaan. Dat zorgt voor een extra dimensie." Bij de première tijdens Film by the Sea, anderhalve week geleden in Vlissingen, maakte Er mot hele maal niks grote indruk op de be zoekers. Die waardeerden de film gemiddeld met 4,73 (op een maxi mum van vijf), ruim voldoende om de PZC-publieksprijs in de wacht te slepen. „Het is vooral mooi en bijzonder voor Joop dat de film deze prijs heeft gekregen. Zijn tomeloze in zet is op deze manier beloond", vindt Marinussen. „Daarnaast is de prijs goed voor de bekendheid van het hospice, zodat mensen weten wat hier gebeurt en uitein- delijk, als ze zeifin zo'n situatie belanden, kunnen kiezen wat bij hen het beste past." Zaterdag opent Het Clarahofje de deuren voor publiek. Een 'soep dag', zoals het hospice het noemt. „Soep verbindt, verwarmt en geeft pit", verklaart Marinussen. Tijdens de open dag wordt de film, die vijftig minuten duurt, vier keer vertoond. De komende tijd zal Er mot hele maal niks - al dan niet in verkorte versie - ook elders te zien zijn. De eerste aanvragen daarvoor zijn al binnen bij Het Clarahofje. Het hospice zal bij vertoningen steeds aanwezig zijn en bijvoorbeeld ook geen losse dvd's gaan versprei den. Op die manier wil het de re gie nadrukkelijk in eigen hand houden, zegt Marinussen „We willen altijd ons verhaal erbij kun nen vertellen." hoed, ze houden van elkaar'. Schrijver Harm de Jonge (1940) heeft de leeftijd om het lied te kennen. De uit Zeeland afkomsti ge illustrator Martijn van der Lin den (1979) heeft het verhaal van prachtige beelden voorzien. Jonas Snuik is de hoofdfiguur. Hij is alleen thuis met z'n vader, z'n moeder is een paar dagen weg. El ke dag laat z'n vader hem een paar visjes bij de kraam van Kees Poon op het Dolfijnplein halen - 'Het liefst knapperig gebakken, geen saus erbij, wel kruiden, hè'. Vader leest, Jonas verveelt zich. Maar dan, opeens weet hij hoe je de saaiheid kunt verdrijven. „Wat niet gebeurt kun je wel beden ken", mompelt hij. „Dan bestaat het alleen in je hoofd, maar lijkt het toch net echt." Jonas zet zijn zonnebril op.Pagi- WOENSDAG 2 OKTOBER 2013 Niet alleen maar verdriet Vlissingen krijgt VLISSINGEN - Het Vlissingse zomer festival Onderstroom krijgt ook een kleinere wintervariant: Won- derstroom. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Martinus de Kam presenteert zijn jeugdboek Nehalennia, het laatste offer, De Drvkkery, 16.30 uur British Pop Invasion: Beste Britse pop muziek uit de Sixties, Schouwburg, 20.00 uur Vlissingen Kinderboekenschrijfster Annemarie Bon met 'Spelen met Haas', Bibliotheek, 14.00-16.00 uur door Jan van Damme Harm de Jonge en Martijn van der Lin den: Jonas en de visjes van Kees Poon - Uitgeverij Hoogland Van Klaveren, 80 pagina's, hardcover, 14,95 euro. Ook verkrijgbaar in een Friese verta ling. door Rolf Bosboom Beeld uit de film Er mot helemaal niks. Open dag hospice Het Clarahofje in Goes ('s-Heer Hendrikskinderendijk 100), met vertoning 'Er mot helemaal niks', zaterdag 11.00-15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35