Flexibele arbeidsmarkt is een grote bedreiging dl Laboratorium ADRZ vanaf volgend jaar naar nieuw op te richten bedrijf Klote MEER 65-PLUSSERS 26 ZEELAND Vrees voor welzijn senioren. Hoe varen ouderen in Burgh-Haamstede, het meest vergrijsde Zeeuwse dorp? woensdag De duivel hale Wouter Klootwijk! Echt waar, als ik zijn gezicht weer in de krant zie, ik krab zijn portret met mijn blote nagels weg. Schrijver/presentator Wouter - Klootwijk, met zijn zacht brom mende stem, altijd neuzelend over Japanse messen, plaatsta len pannen, stokvissen en de jammerlijk vergeten aardpeer. Ja, leuk hoor. Vond ik vroeger ook. We hebben zelfs De Buyer- pannen gekocht op zijn advies. Prima pannen. Plaatstaal inder daad, gaat een leven lang mee. Hartstikke toffe vent die Kloot wijk. Tot we ziek werden. De griep. Allebei tegelijk, erger ziek dan we ons konden herin neren. Ik liep in het ziektepro ces twee dagen voor op mijn vrouw, dus toen ik weer voor het eerst in dagen naast het bed kon staan, vroeg ze me van onder een dikke laag dekens reutelend om een kommetje kippensoep. Maar denk je dat een vrouw die naar Wouter Klootwijk luistert genoegen neemt met een door haar, nog steeds hondszieke man opgewarmd blik? Tuurlijk niet. Iemand uit de Klootwijkkeuken wil niet min der dan soep getrokken uit een door een damastener stalen slachtmes gefileerde poule de Bresse. Met een gebroken stem gaf ze me advies: wat voor kip ik moest halen, wat voor groente en wat voor kruiden. Ze trak teerde me kuthend op een ex posé over de wonderlijke hoest- dempende eigenschappen van kippeneiwit. Ze had al dagen niks gegeten en zou op voedingsgebied al heel wat opschieten met een su persimpel kant-en-klaarsoepje. En ik - kaffer die ik ben - zei dat ook tegen haar. Griep doet gekke dingen met een mens. Ze keek me woedend aan. Wat ze rochelde kon ik niet goed verstaan. En pas na drie steeds bozere pogingen kwam er een typische Klootwijk-volger one liner uit moet dan alles hier van McDonald's zijn of uit een pakje komen? De rest wat ze zei verzandde in een gekuch en gehoest. Ik kon het niet meer verstaan, iets met 'kloot" in elk geval. Voormalig secretaris Erik Bak van de ondernemingsraad van de fail liete aluminiumfabriek Zalco in Vlissingen-Oost zwengelde dit on derwerp als eerste aan. Hij heeft inmiddels elders werk gevonden, maar wel op een tijdelijk arbeids contract. „En dat geldt voor heel veel van mijn ex-collega's. Je komt anders gewoon niet meer aan de bak." Hij was niet de enige met die erva ring in de goed gevulde zaal van podium Porgy Bess. Een mede werker die ontslagen was bij Mor- res Hulst, meldde dat hij op zoek naar werk steevast te horen kreeg dat hij alleen een flexibel contract kon krijgen. Waar hij ook tegenop liep, is dat hij als 40-plusser regel matig het antwoord kreeg: 'U bent te oud'. Een bezoekster haalde op haar beurt het voorbeeld aan van haar zoon. Hij volgt een technische op leiding, had een tijdelijk contract, maar na drie keer werd dat niet verlengd. „En nu zit hij voor zijn afstuderen." Ed D'Hooghe, personeelsmanager bij Dow Benelux, die als forumlid aanwezig was, kon de onrust niet wegnemen. Internationaal wer kende bedrijven als Dow in Ter- neuzen moeten op wereldschaal ook de concurrentie aan kunnen. Dat vraagt om een personeelsbe leid dat daarbij past. „Dat bete kent vaste contracten voor banen die essentieel zijn voor de produc tie en~ losse voor niet-essentiële banen." Het is volgens D'Hooghe ook niet aan bedrijven om iets te doen aan de voor- en nadelen van flexibele contracten, bijvoorbeeld voor het al dan niet krijgen van een hypo theek. „Wij moeten vooral concur rerend zijn." Iets van een omslag zit misschien wel in de lucht. Gijsbrecht Gun- ter, manager bij kunstmestfabriek Yara, zinspeelde daarop. De econo mie zal eens weer aantrekken en los daarvan, de vergrijzing is groot en in de (nabije) toekomst is veel nieuw technisch personeel nodig. Koos de Meij van vakbond FNV Bondgenoten gaf aan dat graag te geloven, maar hij zag een andere bedreiging: de instroom van Po len, Bulgaren en Roemenen. Ook in de metaal zijn zij volgens hem volop actief. „Geloof mij, die wer ken niet allemaal op onze arbeids voorwaarden. Dat drukt op de ar beidsmarkt." 'Als bedrijfsleven moeten we concurrerend zijn, voor- en nadelen flexibel werk staan daar los van' MIDDELBURG - De 'jongere' oude ren - mensen tussen de 65 en 70 - die redden zich over het alge meen prima, zegt Cor de Graauw uit Cadzand, voorzitter van de ANBO Zeeland, een belangenorga nisatie voor ouderen. „Ik ben zelf ook 65. De meeste mensei> van mijn leeftijd hebben een behoor lijk pensioen en kunnen aange naam leven. Ze reizen rond met de camper, gaan golfen of tennis sen. Zo lang ze lichamelijk niets mankeren, hebben ze het redelijk tot zeer goed." Maar De Graauw maakt zich gro te zorgen over mensen die boven de tachtig zijn en kampen met ge zondheidsproblemen. „Als het aantal ouderen groeit, dan groeit ook het aantal ouderen dat iets mankeert. De overheid stelt steeds minder geld beschikbaar voor zorg. Er wordt nu gesproken over een participatiesamenleving: we moeten een handje toesteken om anderen te helpen. Maar er zijn veel mensen die geen hulp krijgen uit eigen kring. Steeds meer ouderen worden eenzaam. Ik ken mensen voor wie de bingo middag van de ANBO het enige uitje van de week is. Ze kijken daar erg naar uit. Ik ken ook men sen die het lidmaatschap - 30 eu ro per jaar - niet kunnen betalen. Als je alleen van AOW moet rond komen, dan is het karig hoor." Piet Clarisse (76) uit Goes, be stuurslid van de Protestants Chris telijke Ouderenbond (PCOB) vreest voor de verzorging van ouderen. „Nu de gemeenten ver antwoordelijk zijn voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning is er minder geld beschikbaar voor zorg, terwijl steeds meer mensen verzorging nodig heb ben. Bovendien zijn gemeenten vrij om het geld aan andere zaken te besteden: misschien gaat het straks wel naar straten of naar de groenvoorziening. Mensen moe ten steeds meer een beroep doen op hun eigen netwerk. Vaak heb ben ze dat niet, omdat hun kinde ren uit de provincie vetrokken zijn." Clarisse voorziet de groot ste problemen in de dorpen, van wege gebrek aan goed openbaar vervoer. „Mensen zijn voor de eer ste levensbehoeften afhankelijk van de naaste omgeving." VERGRIJZING EN KRIMP De Raden van Bestuur van het ADRZ, het Albert Schweitzer zie kenhuis in Dordrecht en het Bea- trixziekenhuis in Gorinchem hak ken volgens ADRZ-woordvoerder Dick Bosscher deze week een knoop door. Ook moet de Onder nemingsraad van het ADRZ nog advies uitbrengen. „De laborato ria gaan onder één nieuwe organi satie met een eigen directie val len", zegt Bosscher. „Deze nieuwe bv kan slagvaardiger werken. Om dat het een grotere organisatie is, kan het bedrijf gunstiger inkopen dan de ziekenhuizen apart." Bosscher benadrukt dat er voor de patiënt niet veel verandert. „Omdat de nieuwe organisatie ef ficiënter werkt, kan een uitslag van een onderzoek eerder bekend zijn." Zo kunnen medewerkers binnen het ADRZ sneller werken, omdat ingewikkelde onderzoeken eerder naar Dordrecht worden uit gevoerd. „Denk aan beenmergon- derzoeken. Doordat die elders worden uitgevoerd, hebben de mensen hier meer tijd om bijvoor beeld onderzoeken voor de spoed eisende hulp uit te voeren*" De drie betrokken ziekenhuizen worden de aandeelhouders van het nieuwe bedrijf. De laboratoria in Goes, Vlissingen, Zierikzee en Middelburg blijven bestaan. Ook zullen verreweg de meeste mede werkers op hun huidige plek blij ven. Volgens Bosscher past de ont wikkeling in een trend waarbij on derdelen worden ondergebracht in aparte bedrijven. Eerder gebeur de dit met de facilitaire dienst. Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Dat nieuwkomers en werkzoekenden op de arbeids markt vrijwel alleen nog flexibele banen kunnen krijgen, is een grote bedreiging, was dinsdag de teneur op een PvdA-debatavond over werkgelegenheid in Zeeland. Zorg om ouderen door Cornelleke Blok en Edith Ramakers I Jan Speelman gaat er elke dag op uit om mensen te zien. foto's Dirk-Jan Gjeltema De bevolking in Zeeland daalt van 381.000 mensen dit jaar naar 372.000 in 2025. De bevolking van Nederland groeit tussen 2012 en 2025 met 650.000 tot 17,4 miljoen mensen. Zeeuws-Vlaanderen, de omgeving Delfzijl en Oost-Groningen zijn de drie regio's die het sterkst krim pen van heel Nederland: tussen de 5 en de 8 procent. Op dit moment is 16 procent van de Nederlandse bevolking 65 jaar of ouder, in 2025 is dit aandeel ge stegen tot 22 procent In 2025 is meer dan een kwart van de Zeeuwen 65 jaar of ouder. Bron: Centraal Bureau voor de Statistiek door Joeri Wisse GOES - Zo'n honderd medewerkers die bij de trombosedienst en het klinisch laboratorium van het Admi raal de Ruyterziekenhuis (ADRZ) werken, worden vanaf 1 januari 2014 ondergebracht bij een nieuw op te richten bedrijf van drie zie kenhuizen in Zuidwest-Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26