ou maal De lange weg van de lelie 16 BUITEN HET ZEEUWSE LANDKHAP bellenjacht was. Langs de waterkant vlogen veel paardenbijters en de rei ger deed keer op keer een uitval naar zo'n passerende libel. Met succes; ik zag minstens drie paardenbijters die in de reigermaag verdwenen. Nadat ze uit de lucht geplukt werden bracht de reiger ze met de snavel on der water, zodat de dieren verdron ken. Daarna werden ze opgegeten. Het verdrinken van een prooi is voor een blauwe reiger een heel gebruike lijke methode. Hoe zou de vogel an ders een spartelend konijntje of een agressieve bruine rat moeten over meesteren? Regelmatig zie je ook dat reigers een mol in de bek hebben. Op merkelijk, want mollen vertonen zich maar zelden boven de grond. Maar dat is voor een reiger ook hele maal niet nodig. Ze zien aan de bewe gingen van het maaiveld waar een mol bezig is zich ondergronds te ver plaatsen en dan slaan ze met feilloze precisie toe. Ook zo'n mol wordt mee genomen naar de waterkant om hem daar te verdrinken. Om gevangen vissen in bedwang te houden is verdrinken natuurlijk geen optie. Zowel een aalgladde paling als reusachtige karpers of brasems wor den regelmatig gevangen en dat vergt natuurlijk andere aanpassingen. Om te beginnen heeft de blauwe reiger aan de snavelranden kleine weerhaak- jes die helpen om een prooi vast te houden. Daarnaast heeft de vogel op vallende buikveren die een soort talk- poederachtige substantie afscheiden. Die doet dienst om het vissenslijm te neutraliseren. Hoewel de intensieve vervolging van vroeger eeuwen voltooid verleden tijd is, is er in de verhouding met mensen nog minstens één pijnpunt je overgebleven. Reigers kunnen heel hardnekkig de tuinvijver bezoeken om de laatste goudvis of koikarper te bemachtigen. Vanuit het oogpunt van de reiger volstrekt logisch. Zo'n felgekleurde vis is bijna een levende advertentie voor een altijd hongerige reiger. Door het gemis van de natuur lijke schutkleuren zijn het makkelij ke prooien. Maar vijverbezitters zien de reigers liever gaan dan komen. Een beeld zegt soms meer dan 1000 woorden. Zo is er het overbekende beeld van een visser die temidden van het drukke stadsgewoel naar zijn dobber zit te staren. Vlak naast hem staat een blauwe reiger die even inge spannen mee tuurt, in de hoop dat een eventuele vangst voor hem zal zijn. Dit plaatje vertelt het verhaal van een ooit schuwe moerasvogel die door de vissers als concurrent werd gezien, en daarom fel vervolgd werd. In de loop van de vorige eeuw ontpopte de reiger zich tot een cul tuurvolger die van mensen helemaal niks te vrezen heeft, maar juist af en toe mee mag eten. door Chiel Jacobusse Bijna even bekend is het reigerplaatje dat op inter net circuleert van een reiger met een net ge vangen halfwas konijn in de snavel. Dit beeld valt (behalve door de zie ligheid van de prooi) vooral op om dat het ons verwachtingspatroon doorbreekt. Een reiger die een konijn vangt? Toch is dat bij nader inzien niet zo vreemd. Want de blauwe reiger eet een veelheid aan prooien. Muizen, woelratten, en andere kleine zoogdie ren, maar ook kuikens van andere vo gels zoals eenden en kieviten, wor den heel vaak gevangen. Dat is ook de reden dat je speciaal in deze tijd van het jaar zo vaak blauwe reigers over de stoppelvelden van het gemaai de graan ziet lopen. Ze zijn op jacht naar de vele muizen die proberen een graantje mee te pikken. Dat doen ze heel omzichtig, alsof ze op hun te nen moeten lopen. Dat klopt ook wel want blauwe rei gers moeten het veelal hebben van een verrassingsaanval. Vandaar de omzichtige bewegingen; vandaar het doodstille staren langs de waterkant. Vorige week bij de spuikom van Elle- woutsdijk zag ik zo'n langs de water kant staande blauwe reiger. Maar de vogel keek niet in het water, maar schuin naar boven. Toen ik met de verrekijker inspecteerde wat er aan de hand was zag ik dat de reiger op li- De spijlen van het toegangshek van een historische boerderij in Nieuw en Sint Joosland zijn versierd met grote vergulde le lies. foto Gerard Smallegange Reigers zijn slim: een gevangen mol houden ze onder water Reiger met een net gevangen mol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16