Meldpunt voor bedreigd erfgoed O 1 7 I 14 BUITEN Bedreigd erfgoed mdat Zeeland zo rijk is aan cultureel erfgoed is dit voor haar inwoners iets van alledag. Gebouwde en landschappelijke elementen en structuren maken hiervan een be langrijk onderdeel uit. Veel van dit erfgoed is duidelijk zichtbaar, maar veel ook niet. Denk aan de vele historische boerderijen en kerken, de molens en dijken en de verdedigingswerken, maar ook aan de historische stads- en dorps centra. Door snelle ontwikkelin gen van het leven van alledag dreigt vooral klein, maar ook ver geten en onbekend en zelfs onder gewaardeerd cultureel erfgoed ver loren te gaan. Zo zijn kleinere ele menten als grafmonumenten, grenspalen en muurschilderingen maar bij weinig mensen bekend. Bovendien wordt de cultuurhisto rische waarde van dit bijna 'verge ten erfgoed' vaak onderschat. Het wordt pas gemist als het niet meer is. Om te voorkomen dat dit erfgoed stilletjes aan verdwijnt, is het goed dat organisaties, die zich in zetten voor de bescherming er van, op de hoogte zijn van de be dreigingen. Mensen weten vaak meer wat er in hun omgeving aan erfgoed aanwezig is en of daar iets mee gaat gebeuren of juist staat te vergaan. Door dit nu door te geven aan het Meldpunt, kan er tijdig actie worden ondernemen. Maar beseft moet ook worden dat niet alles gered kan worden. Belangrijk is dan wel dat wat moet verdwijnen wel goed cul tuurhistorisch wordt gewaar deerd en wordt vastgelegd. Door het doen van meldingen kan de Viaduct Den Eeck, net buiten Kloosterzande, is de toegangs poort naar de Westerschelde. Wie er onderdoor rijdt richting het water komt echter eerst langs De Eek, een gehucht aan een kronkelige weg. „Willem-Alexander kwam hier altijd jagen net voor Kerst." Het gehucht tz4 Walsoorden Je De Eek j SICNALEMENT DE EEK Sinds het verdwijnen van de veer bootverbinding Kruinin- gen-Perkpolder is De Eek nog meer afgezonderd dan het was. Vroeger was je vanaf de boot bin nen vijf minuten in de buurt schap. Het is jammer dat-ie niet meer vaart, vindt Rudie Geus. Hij woont met zijn gezin in De Eek en voer dagelijks mee om bij zijn werk in Goes te komen. „Dat kostte me een uur aan reistijd, maar door de Westerscheldetunnel duurt het net zo lang." Hij mijmert wat. De boot, dat was een rustmoment. Even bijbabbelen met ie mand of wat drinken. Of een broodje kro ket..." Zijn vrouw helpt hem uit de droom. „Rudie was de laatste die opgepikt werd. Als de boot dan niet ging of ze hadden 'm ge mist, zat het hele gezelschap hier om acht uur 's ochtends aan de keukentafel. Koffie!" De Eek ligt in één van de Mariapolders die Zeeland rijk is. Deze polder ontstond rond 1200 doordat de Cisterciënzer monniken van abdij Ter Duinen op verzoek van de Graaf van Vlaanderen stukken land begonnen in te polderen. Nu zijn er nog twee sporen uit het verleden: het beaufortsluisje en een Vlaamse schuurtje. Het sluisje stamt uit 1761, maar kreeg in 1906 de naam die het nu nog draagt. Destijds overstroomde een ge bied in de omgeving van Kloosterzande, maar het achterland bleef dankzij de sluis droog. Het is toen vernoemd naar J.F. de Beaufort, in die periode lid van de magistra tuur van Hulst en het oude waterschap het Hulster Ambacht. Rudie werkt bij Landschapsbeheer Zeeland en ook daarom is het leuk om in zo'n omge- -Vy. V ving te wonen. Hij legt uit: „Heerlijk. Je leeft hier met de seizoenen mee en ziet van alles op het land. En af en toe komt er een Beken de Nederlander op bezoek: Willem-Alexan- der kwam altijd jagen op het land hier voor. Iedere winter, net voor kerst. Verder zien we regelmatig wandelaars voorbijkomen - het is leuk wandelen naar de Westerscheldedijk met al die binnendijkjes, populieren en be planting." Hoe groot is dan het contrast met dochter Eline, die studeert en woont in Am sterdam. „Ik zie ook wel de voordelen in van het wonen daar", zegt Linda. „Dat is leuk voor een dag. En dan kom je weer lekker te rug thuis, in de rust. Eline wil zelf ook terug in de buurt komen wonen. Dan ga ik wel in Antwerpen voor de klas staan, zegt ze dan." Contrast is juist iets wat Hans en Roos Hen driks nou juist niet hebben ervaren. Zij ver huisden twee jaar geleden vanuit de Achter hoek naar De Eek. „Ik vind het wel prettig dat er niet veel te doen is. We hebben er twintig jaar gewoond maar er zijn niet veel verschillen met de Achterhoek. Daar wonen ook ingetogen mensen, zegt Roos. „Zeeuw en zullen niet zo snel contact zoeken, maar wij doen ons eigen ding dus we hadden geen last van aanpassingsproblemen. Boven dien wonen we hier vrij, dichtbij het water. Dat is belangrijk voor ons." Naast het Vlaam se schuurtje - dat Hans in oude luister her stelt met gebruik van redwood planken - ligt namelijk hun boot, waarmee ze vier jaar lang een wereldreis hebben gemaakt. Haar naam? The wind cries. Jimi Hendrix in De Eek. Met een weids uitzicht op de polder aan de voorkant van hun huis vervolgen Rudie en Linda hun verhaal. Gevraagd naar hun stand punt over de ontpoldering blijft het even stil. Dan neemt Linda het woord. „Ik vind het een lastige kwestie want ik snap beide standpunten. Dankzij Rudie snap ik de kant van de natuur. Doe maar, denk ik dan. Maar als ik dan mijn moeder hoor praten over goe de landbouwgrond snap ik dat standpunt ook." „Opvallend in die hele discussie is dat er vlakbij ook ontpolderd wordt, bij Perkpol- der, maar dat staat niet ter discussie", zegt Rudie. Ze hebben het altijd over de Hedwi- gepolder. Nu komen ze ook nog een hele pol der onze kant op, tot aan de Mariaweel. Je had een kronkelig dijkje tussen de bomen en struiken, dat is platgezaagd en het dijkje wordt afgegraven. Jammer zo'n historisch dijktracé verdwijnt." W" door Tony Veenstra Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Het trafohuisje van Groede vóór de opknapbeurt. Vlaamse schuur, sluisje en een vleugje Jimi Hendrix in De Eek door Michiel Bouwman I^KfJosterzag Gemeente: Hulst Aantal inwoners: circa 20 Aantal huizen: 8 Netwerksignaal: goed Ligging: Iets ten oosten van Kloosterzande, 600 meter van de Westerscheldedijk. Het beaufortsluisje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14