Kat lei naar ontwerp Geen toekomst Onderzoek naar positie van havenbedrijf ZEELAND 19 commentaar ROVZ wijst op gevaar van glad wegdek door slik ii Zeeland Seaports en Verbrugge spreken nog wel degelijk met elkaar i~< t v ",v>'v' ,Ms 'ijM ,'r VLISSINGEN-OOST - Zijn kat Ted wees hem de weg toen hij op een dood spoor was beland. Kun stenaar William Verstraeten uit Middelburg kreeg de opdracht van de Covra om het ontwerp van de bunker aan te passen. Hij bedacht enkele ontwerpen, waar onder een trap met 100 treden om aan te geven dat het hoogra- dioactieve afval dat in de Covra opgeslagen ligt 100 jaar 'veilig op- geboren ligt'. „Want je kunt er zelfs 'op lopen'." Maar toen ge sproken werd over de aanleg van een tweede kerncentrale in Zee land, ging dat niet door. „Die ruimte zou nodig zijn voor meer opslag van kernafval", zei hij. De tweede centrale werd afgebla zen, maar hij had toen al de ont moeting met Ted gehad. De kat schurkte tegen een maquette van de Covra, die in zijn tuin stond. „Ted wees met zijn neus naar een plek in het midden. Daar ben ik mee verder gegaan. De schaduw van het bestaande gebouw verdeelde het nieuwe muurvlak in twee driehoeken." Hij zocht verder en berekende dat er jaarlijks twee data zijn waarop de toekomstige muur in twee gelijke driehoeken verdeeld zou zijn. „De zon schijnt dan op een speciale manier in of langs het gebouw en er ontstaat een il lusoir effect, zoals bij Stonehen- ge en bij Maya-tempels." Als langjarige, maar tij delijke opslag van ra dioactief afval heeft de Covra in Vlissin- gen-Oost haar nut inmiddels ruim bewezen. De eerste tien jaar zijn een succesverhaal. Vriend en vijand vinden deze berging de minst slechte oplos sing. Over de methode zijn geen twijfels. De Covra levert gedegen werk. Bovendien wordt het levensgevaarlijke goedje kunstig ingepakt. Sinds de keuze voor de tijdelij ke bovengrondse opslag is het aanbod van radioactief afval ge groeid. Vooral door de verleng de levensduur van de kerncen trale Borssele. Dus breidt de Covra uit. Maar hoe hoger de berg gevaarlijk afval, hoe drin gender de wens zicht te krij gen op een aanvaardbare defini tieve berging of op een andere oplossing. Dat zicht ontbreekt nog steeds. Bij het jubileum en de uitbreiding van de Covra horen dus grote zorgen over de (verre) toekomst. Daar is echter weinig van te merken. MIDDELBURG - Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) is begonnen met de cam pagne 'Slik op de weg. Gas los!' Het is nu oogsttijd en als het re gent kunnen wegen gevaarlijk glad worden. Jaarlijks raken daar door tientallen weggebruikers in Zeeland gewond. Modder op de weg moet door degene die de oogst binnenhaalt worden gemar keerd met een slikbord. De politie vraagt weggebruikers via telefoon nummer 0900-8844 te melden als een slikbord ontbreekt. Met spot jes in de bioscoop en flyers bij rij scholen en in het voortgezet onder wijs wijst het ROVZ bestuurders op de gevaren. Verder is er een kor tingsactie bij veertien wasstraten. Aanleiding is de overstap van Ver- brugge Terminals. Het Terneuzen- se overslagbedrijf maakte vorige maand bekend de geplande inves tering van 21,5 miljoen euro in de aanleg van een diepzeecontainer- kade niet in Vlissingen maar in Zeebrugge te zullen doen. Direc teur Martin Verbrugge liet weten onvoldoende medewerking van het Zeeuwse havenbedrijf te erva ren en dat hij het wachten beu was. Ook had hij kritiek op de 'exorbitant hoge erfpacht' in Vlis singen. Volgens Gedeputeerde Sta ten is er geen reden voor zorg en wordt wel degelijk nog steeds ge sproken met Verbrugge over zijn plannen voor Vlissingen. Gedepu teerde Carla Schönknecht (VVD) herhaalde die boodschap maan dag nog eens in de commissie eco nomie en mobiliteit. „We vragen ons nog steeds af wat er nu werkelijk aan de hand is", wees Jitske Verkerk (CU) op de vermeende 'niet coöperatieve hou ding' van Zeeland Seaports. Het CDA-Statenlid Jeffrey Oudeman wilde uitleg over de ogenschijn lijk luchtige reactie van GS in hun beantwoording van de schrif telijke vragen van CU, Groenlinks en PW. Schönknecht: „Het is niet zo dat Zeeland Seaports en Verbrugge niet meer on speaking terms zouden zijn. Die gesprek ken zijn er wel degelijk. En geloof me, dit wordt zeer serieus geno men door het havenbedrijf en dit college. Ik ga er nog steeds vanuit dat de containerkade in Zeeland er komt. Dat wordt ook bevestigd in de gesprekken." Die stellige uitspraak deed Ad Dorst (SGP) de wenkbrauwen fronsen. „Verbrugge heeft in de krant heel expliciet gezegd dat hij van plan was geld te investeren in het Sloegebied, maar dat te lang werd geaarzeld en hij dat zelfde plan nu in Zeebrugge start." De gedeputeerde sprak tegen dat Zeeland Seaports zich niet coöpe ratief zou opstellen in de gesprek ken met Verbrugge. Het markton derzoek moet uitwijzen of de ta rieven onredelijk zijn. „Het haven bedrijf moet wel zaken kunnen doen", aldus Schönknecht. Haar partijgenoot Hans van Geesber- gen wees nog op de bijkomende faciliteiten die Vlaamse havens bieden. Die moeten ook worden meegewogen, vindt hij. Executieverkoop Belastingdienst DINSDAG 1 OKTOBER 2013 I William Verstraeten. foto's Marcelle Davidse door Marcel Modde MIDDELBURG - Het marktonder zoek naar de concurrentiepositie van de Zeeuwse havens wordt ver sneld uitgevoerd. De provincie wil daarmee een duidelijk antwoord krijgen op de vraag of Zeeland Seaports zich met een (te) hoog erfpachttarief buitenspel zet. Gedeputeerde Carla Schönknecht BIJ NADER Ü1ÜN De Stichting Lekker Regionaal Product houdt zaterdag 12 oktober het Zeeuws Smakenbuffet in restaurant Land en Zee zicht in Kamperland. Eerder is abusieve lijk gemeld dat dit buffet op 5 oktober zou zijn. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeunvaarder.nl Zie tevens www.domeinenrz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57