Nog even wachten op bewegwijzering De iPhone 4s voor een superlage prijs! r Artikel 12-status valt eigenlijk best mee Mallard Wandeltocht herdenkt bevrijders hollands nieuwe. 22 BEVELANDEN en THOLEN De KNRM Hansweert krijgt een nieuw bemanningsverblijf. Over een halfjaar moet het pand klaar zijn. Voor maar HANSWEERT - De bemanning van de KNRM in Hansweert trekt in bij de waterpolitie. Hun nieuwe verblijf wordt het pand bij de slui zen. Zaterdag kregen de redders de sleutel overhandigd van burge meester Jan Huisman. „We zijn er heel tevreden mee"„ zegt Jan de Vries, de woordvoerder van de post Hansweert. „We zaten in het bedieningsgebouw van de slui zen, een pand van Rijkswater staat. Het nieuwe pand was ook in gebruik door Rijkswaterstaat, maar het staat al weer een tijdje gedeeltelijk leeg. Het andere deel wordt door de politie gebruikt, de KLPD. We zijn een jaar of twee in onderhandeling geweest met de dienst Domeinen Onroerende za ken en hebben nu een huurcon tract." Het pand moet nog wel worden verbouwd: het deed voorheen dienst als kantoor en de werkne mers van Rijkswaterstaat gingen bij de waterpolitie naar het toilet. Die doorgang is inmiddels dicht en toiletten zijn er dus niet. Er komt een vergaderzaal in en een trainingsruimte, waar bijvoor beeld ehbo-cursussen gegeven kunnen worden. „Dat is handig, dan hoeven we niet meer op zoek naar een externe locatie", zegt De Vries. Het hoofdkantoor van de KNRM in IJmuiden is bereid om mee te betalen aan de verbouwing. Die moet over een half jaar klaar zijn. „We moeten alles zelf opnieuw in richten, maar we hebben een club je dat enorm handig is. We heb ben tegelzetters, loodgieters en bouwvakkers in de ploeg. Eigen lijk hebben we alleen materiaal kosten." In de ruimte komt een installatie om de natte overlevingspakken van de bemanning te drogen. „Nu hangen we ze nog in een contai ner", zegt De Vries. „Als de be manning terugkomt van een ac tie, is het prettig als ze ergens kunnen opwarmen, een douche kunnen nemen of naar het toilet kunnen gaan. Want we hebben geen wc's aan boord van de red dingsboot." Het nieuwe verblijf ligt gunstig ten opzicht van de ligplaats: die is er honderdvijftig meter vandaan. Het oude verblijf staat aan de an dere kant van, de sluis, op onge veer 750 meter afstand: een heel gesjouw met zware pakken en ma teriaal. „Als je aan de wal komt, moet je ergens terecht kunnen." De reddingsbrigade is dit jaar zes tien keer uitgevaren voor een ac tie. „Daarnaast trainen we twee keer in de week, op zaterdagmor gen en dinsdagavond." De post Hansweert is nu voor het vierde jaar operationeel en werkt uitslui tend met vijwilligers. „Het houdt eigenlijk nooit op", zegt De Vries. „Net als bij de vrijwillige brand weer. En inderdaad: dan verdien je ook een goed onderkomen." Wolphaartsdijk klaagt al jaren over (recreatie)verkeer. Aanpassin gen in de bewegwijzering moe ten het gebruik van de 'rondweg' bevorderen. Eerder was aangekon digd dat de provincie begin dit jaar de definitieve bebording op de Deltaweg zou plaatsen, maar daar is het tot op heden niet van gekomen. De provincie heeft nu aangekondigd dat tegelijk met het verlengen van de rechtsaf-strook vanaf de A256 naar Goes te doen. Dat gebeurt deze maand, het werk staat (afhankelijk van de weersomstandigheden gepland in de periode van 7 tot en met 18 ok tober. Die verlenging stond al lan ger op de rol, maar is al diverse ke ren uitgesteld. Hoewel de roep om aanpassing van de bebording dus al langer klinkt, heeft het Goese college van burgemeester en wethouders ook al vaker gewezen op de groep bestuurders die gebruik maakt van verouderde software in navi gatiesystemen of automobilisten die bewust door het dorp rijden. Want dat is nu eenmaal de kort ste route. Bij fabrikanten van navi- gatieapparatuur is ook al eens aan gedrongen op het aanpassen van de route, maar dat blijkt een lastig verhaal. Overigens is er afgelopen zomer al eens provisorische bewegwijze ring geplaatst om automobilisten te bewegen de route 'buitenom' te nemen. Voordeel voor lezers van de PZC per maand De iPhone 4s Bestel nu: hollandsnieuwe.nl/pzc Loppersum, qua inwoneraantal net zo groot als Souburg, kreeg in 2010 de artikel 12-status. Burge meester Albert Rodenboog legt uit hoe dat zo heeft kunnen ge beuren: „Een paar dingen. Onze gemeente is bij de gemeentelijke herindeling van 1990 ontstaan uit vier gemeenten die arm en blut waren. Alle voorzieningen in die plaatsen moesten wel op peil blij ven, niks mocht dicht. En we heb ben er 11.000 hectare vol wegen, bruggen en gemeentelijk groen om te onderhouden. Alles wat no dig was om de begroting sluitend te krijgen, werd telkens van het onderhoudspotje af gesnoept. Nie mand die er ooit iets van zei." Tot het gemeentebestuur in 2007 wakker werd. „De provincie liet het ministerie een begrotingsscan maken. De conclusie was te veel voorzieningen, te veel groen. We kwamen onder curatele. De over heid gaf geld, voor noodzakelijk achterstallig onderhoud. Roden boog: „Maar wie denkt dat de zil vervloot komt binnen varen: ver geet het maar. Het kwam vooral aan op onszelf, de gemeente en haar inwoners. We moesten an derhalf miljoen ombuigen. Moei lijke vergaderingen waren dat, met tribunes vol boze mensen. Toch zijn die niets kwijtgeraakt omdat ze het heft in eigen hand namen door - verenigingsgebou wen over te nemen en zelf op te knappen bijvoorbeeld. Dat bracht bovendien verbroedering. En nog een voordeel: onze hele organisa tie is opgeschoond." In Vlissingen gaat het om heel wat meer dan een paar miljoen, maar daar zijn nog wel wat reser ves. De problemen zijn ontstaan omdat grote bouwprojecten maar niet van de grond willen komen, terwijl er wel geld voor is ge leend. Deelnemers jonger dan twaalf jaar worden 's ochtends, door een colonne van ongeveer dertig histo rische voertuigen vervoerd naar de Sloedam. Bij de monumenten aan de Sloedam wordt om 10.30 uur een sobere, maar plechtige herdenking gehouden. Na de her denking lopen de jongeren een tocht van 6,0 kilometer terug naar het Bevrijdingsmuseum. Naast deze tocht zijn er nog drie verschillende afstanden die gelo pen kunnen worden: 13,0 kilome ter, 26,5 kilometer en 35,5 kilome ter. Mallard was de codenaam voor de operatie om het bruggen hoofd op Walcheren te verster ken. Tijdens deze operatie zijn tientallen bevrijders omgekomen. Om ervoor te zorgen dat alle deel nemers iets mee krijgen over de achtergrond van de wandeltocht, zijn er op de routekaarten punten aangegeven die nog vanuit de oor logsjaren te herkennen zijn. In schrijven: www.mallardmars.nl. Nieuwe reddingspost Hansweert door Nadia Berkelder 16 keer zijn de redders van KNRM-post Hansweert dit jaar uitgerukt voor een actie. De post is nu voor het vierde jaar operationeel. Daarvoor had Hans weert geen KNRM-post. door Luc Oggel WOLPHAARTSDIJK - Inwoners van Wolphaartsdijk moeten nog even geduld hebben voordat de beweg wijzering naar het Veerse Meer en het dorp wordt aangepast. sw Atifpmiij 'm- en iedere maand: 275 belminuten, sms'jes of MB Optioneel: 500 MB €5.- Optioneel: 1000 sms €1,- Pr%swi|Ziginswa zee- en dnAfouten voorbehoeden door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Boornsterhem, Bos koop, Ouderkerk, Millingen aan de Rijn, Gouda en Schoonhoven kre gen allemaal een artikel 12-status. En ook Loppersum, in noordoost Groningen. Burgemeester Roden boog kan het iedereen aanraden. Er gaan stemmen op om ook Vlis- singen maar in de artikel 12-schuldsanering te doen. NIEUWDORP - Het wandeltochtcomi té van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp houdt op zaterdag 26 oktober de vierde editie van de Mallard Wandeltocht. De tocht wordt gehouden ter nagedachtenis aan de bevrijding van Zuid-Beve land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52