GEZOND 7 Mensen met een dwangstoornis voelen zich gedwongen bijna de hele dag dezelfde handeling uit te voeren. Door een bepaald deel van de hersenen continu elektrisch te prikkelen, worden zelfs zeer ernstige dwangstoornissen behandelbaar. Psychiater/onderzoeker Martijn Figee toont aan hoe dat werkt. Als voorbeeld vertelt Martijn Figee het verhaal van me vrouw D. „Zij klopte ruim vijf jaar geleden bij ons aan vanwege haar ernstige dwangstoornis. De toen 47-jarige vrouw voelde al 26 jaar de voortdurende dwang om schoon te maken. Zij had al diverse behandelingen ondergaan - medicijnen, gedragstherapie - maar niets hielp. Per dag stond ze 22 uur in huis te poetsen. „Aan slapen kwam ze amper toe, laat staan aan een baan of een normaal sociaal leven. Ze werd geopereerd waarbij de neurochi- rurg twee elektroden aanbracht in een her- sengebied dat we de nucleus accumbens noe men. Via onderhuidse draden ontvingen de elektroden continu minuscule stroom- stootjes uit een batterij onder de huid bij het sleutelbeen. Drie weken later gaf me vrouw D. aan dat ze nog wel voortdurend poetste, maar dat het gevoel van moeten veel minder was geworden. Ze begon met gedragstherapie en vijf maanden later poet ste ze minder dan één uur per dag. Ze be sloot weer een baan te zoeken en vond die als schoonmaakster! Daar was ze immers goed in. In de vijf jaar die volgden, voelde ze nog maar een paar keer de onbedwing bare dwang te poetsen. Telkens bleek dan dat de batterij bijna leeg was." Nederland telt naar schatting 200.000 tot 300.000 mensen zoals mevrouw D. Zij heb ben - zij het niet altijd zo ernstig - een dwangstoornis, in vaktaal een obsessieve compulsieve stoornis. „Bij een obsessieve compulsieve stoornis voelen mensen voort durend een innerlijke dwang een bepaalde handeling uit te voeren. Bijvoorbeeld schoonmaken, handen wassen, iets contro leren. Patiënten geven aan dat ze best we ten dat de voortdurende herhaling van die handelingen zinloos is, maar ze worden zeer angstig of onrustig als ze er niet aan toe geven. Vaak groeit de ernst van zo'n dwangstoornis geleidelijk." De behandeling bestaat tot nu toe uit het geven van medicijnen in combinatie met gedragstherapie. „Patiënten worden dan blootgesteld aan datgene wat bij hun de angst en het uitvoeren van de handeling oproept. Mensen die dwangmatig hun han den wassen vanwege angst anders allerlei infecties op te lopen en door te geven aan anderen, nemen we bijvoorbeeld mee naar het bacteriologisch laboratorium in het zie kenhuis. Daar leren ze te ervaren dat de angst besmet te worden na enige tijd zakt ofschoon ze de dwanghandelingen niet hebben uitgevoerd." Bij mensen als mevrouw D., mensen met een zeer ernstige dwangstoornis, helpt dit niet. Dat maakte mevrouw D. geschikt voor de nieuwe, experimentele behande ling met elektrische prikkels. Figee: „Die behandeling - diepe hersenstimulatie - komt voort uit ons idee dat bij patiënten met een obsessieve compulsieve stoornis iets misgaat in specifieke hersencircuits, waaronder het zogeheten beloningscircuit. Dat bestaat uit een netwerk van samenwer kende hersengebieden dat ons handelen koppelt aan een gevoel van beloning. Activiteit in dit circuit zorgt er normaliter voor dat we in het dagelijkse leven onbe wust altijd overgaan tot de meest belonen de actie. Van het oppakken van een kopje koffie, wat ons beloont met de smaak van koffie, tot het zoeken van een passende baan waarvoor we geld en voldoening krij gen. Ons onderzoek toont aan dat patiën ten met een obsessieve compulsieve stoor nis dit beloningssysteem niet op de norma le wijze kunnen activeren. Het lijkt erop dat de patiënt zich gedwongen voelt de dwanghandeling steeds vaker uit te voeren om een beloning te ervaren en dat andere, normale activiteiten geen beloning meer veroorzaken. Elektrische prikkeling van de hersenen kan de normale functie van het beloningssysteem herstellen. De patiënt er vaart daardoor dat de dwanghandeling niet per se uitgevoerd hoeft te worden en kan zich weer gaan richten op gezonde hande lingen." Een handeling die niet meer tot een belo ning leidt waardoor je de handeling steeds vaker gaat uitvoeren, dat lijkt verdacht veel We moeten psychiatrische ziekten misschien anders gaan bekijken op wat er gebeurt bij mensen die verslaafd raken aan alcohol, drugs, gokken, eten of wat dan ook. „Dat klopt", beaamt Figee. „Sterker nog, we zien dat de behandeling met elektrische pulsen ook effect heeft op mensen met een obsessieve compulsieve stoornis die een verslaving hebben. Me vrouw D., bijvoorbeeld, rookte ook stevig en had ernstig overgewicht door overmatig eten. Zij had al vele malen geprobeerd te stoppen met roken, wilde gezonder gaan eten en meer bewegen. Zonder succes. Tot na de start van de diepe hersenstimulatie.* Zeven maanden na het begin hiervan stop te ze zonder veel moeite met roken. En even later startte ze ook succesvol met af vallen. Ook andere patiënten met een ob sessieve compulsieve stoornis melden ons dat de diepe hersenstimulatie meer doet dan alleen hun dwangstoornis verminde ren. Ze zeggen dat ze meer controle krijgen over hun doen en laten. Dat past in het idee dat het beloningscircuit een belangrij-_ ke rol speelt in allerlei aspecten van ons ge-" drag. Het wijst ons er ook op dat we psy chiatrische ziekten misschien op een ande re manier moeten gaan bekijken. Volgens de huidige indeling van psychiatrische ziek ten zijn een obsessieve compulsieve stoor nis, een eetstoornis en een tabaksversla ving verschillende aandoeningen die elk een eigen aanpak vergen. Misschien moe ten we bij het indelen van ziekten niet al leen kijken naar de afwijkende gedragsui-"* tingen, maar meer naar de onderliggende hersensystemen die erbij betrokken zijn." DINSDAG 1 OKTOBER 2013 Dwang met elektrische prikkel te lijf MARTIJN FIGEE (1970) Opleiding: geneeskunde/psychiatrie (AMC/Universiteit van Amsterdam). Huidige functie: psychiater en onderzoeker AMC. Opdrachtgever: ZonMw (Veni-beurs). Mede-onderzoeker(s): prof dr. Damiaan Denys, dr. Guido van Wingen. door Marten Dooper beeld Mark Reijntjens Martijn Figee reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39