'De overheid zal hard moeten ingrijpen' 'We zijn trots op wat er is bereikt' SCEZ slaat collectie oude stadhuis Veere op WALCHEREN 21 Man vernielt eigen ruiten en wordt opgepakt vlissingen - Eén van degene die steevast waarschuwt voor een arti kel 12-status, is stichting Belvos, fi nanciële klokkenluider van Vlis singen. „De status zit er steeds meer aan te komen", zegt voorzit ter Co Paap. „Doordat de begro ting al jaren wordt gebaseerd op valse prognoses, op huizen die niet worden gebouwd, betalen we elk jaar renteverlies. Vier miljoen alleen al voor het Scheldekwar tier, elk jaar weer. Ze hadden ze ven jaar geleden moeten begin nen met bouwen. Toen hadden we de mensen nog in de stad. Nu loopt het bevolkingsaantal dras tisch terug, en de OZB dus ook. Kijk, ze zeggen wel dat Middel burg ook hoge schulden heeft en dat is ook zo, misschien nog wel meer dan Vlissingen, maar daar wonen meer mensen om dat te betalen." Intussen geeft Vlissingen te veel geld uit, vindt Belvos. „De stad hangt met paradepaardjes aan el kaar. Het schoolzwemmen wordt afgeschaft, maar we trekken wel tonnen uit om een herdenkings park aan te leggen. Omdat er sub sidie voor te krijgen valt: eender de, waar de gemeente dan twee derde bij moet leggen. Geld dat ze niet heeft. Dan weer een jachtha ven. Terwijl de hele volkshuisves ting in elkaar is gekletterd. Vlissin gen denkt veel te groot, wil altijd alles hebben en zijn. Kleine plaat sen die klein zijn gebleven, heb ben geen grote problemen. Vlis singen wel." Een artikel 12-status is geen oplos sing, weet Paap. „Alleen een tijde lijke. Ik ben bang dat de proble men niet structureel op te lossen zijn. Zodra de rente gaat lopen, en dat gaat vandaag of morgen gebeu ren, dan worden de problemen al leen maar groter. De lasten voor de burger worden steeds hoger en voor die burger is steeds minder werk. Het is niet meer op te brengen, noch voor de stad noch voor haar inwoners. De overheid zal hard moeten ingrijpen." VLISSINGEN - Boornsterhem, Bos koop, Ouderkerk, Millingen aan de Rijn, Gouda en Schoonhoven kregen een artikel 12-status. En ook Loppersum, in noordoost- Groningen. Burgemeester Roden boog is er achteraf blij mee. Loppersum, qua inwoneraantal zo groot als Souburg, kreeg in 2010 de artikel 12-status. Burge meester Albert Rodenboog legt uit hoe het zo heeft kunnen ko men. „Een paar dingen. Onze ge meente is in 1990 ontstaan uit vier gemeenten die arm en blut waren. Alle voorzieningen in die plaatsen moesten op peil blijven, niks mocht dicht. En we hebben 11.000 hectare vol wegen, brug gen en groen om te onderhouden. Wat nodig was om de begroting sluitend te krijgen, werd van het onderhoudspotje af gesnoept. Nie mand die er iets van zei." Tot het gemeentebestuur in 2007 wakker schudde. „Het ging niet meer. De provincie liet het minis terie een begrotingsscan maken. Conclusie: te veel voorzieningen, veel groen. We kwamen onder cu ratele. We mochten geen investe ringen boven de begroting meer doen. Maar ja, we hadden toch al geen cent te makken." De overheid gaf geld, voor achter stallig onderhoud. „Wie denkt dat de zilvervloot komt binnen va ren: vergeet het maar. Het kwam vooral aan op onszelf, de gemeen te en haar inwoners. We moesten anderhalf miljoen ombuigen. Moeilijke vergaderingen waren dat, met tribunes vol boze men sen. Toch zijn die niets kwijtge raakt. Omdat ze het heft in eigen hand hebben genomen, door vere nigingsgebouwen over te nemen en zelf op te knappen. Dat bracht verbroedering. En nog een voor deel: onze hele organisatie is opge schoond. We zijn nu bijna van de status af. We schamen ons al lang niet meer. We zijn trots op wat we hebben bereikt." De gemeente Veere beëindigt, zoals gemeld, de exploitatieover eenkomst met Stichting Delta Cultureel voor de Vierschaar. De gemeente schrapt de museale functie van het stadhuis en wil gebouw straks het hele jaar door gratis openstellen voor het pu bliek. De Stichting gaf afgelopen week haar exploitatieopdracht voor museum De Schotse Huizen terug aan het Rijk. Zij ziét door het Veerse museumbeleid en de hoge huur voor de panden, eigen dom van het Rijk, zelf geen toe komst in het museum. Wethouder Chris Maas geeft don derdag om 13.30 uur het startsein voor de restauratie van het stad huis. De gevels, het leistenen dak en het houtwerk worden aange pakt en hersteld. Het opknappen van het carillon en de zeven stad- huisbeelden horen ook bij het werk, dat zo'n 1,5 miljoen kost. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl ptï'B .V' 1.. 1 OOST-SOUBURG - Agenten hielden zondagavond een man (59) aan voor het vernielen van een aantal ruiten in een woning aan de Zee wijksingel in Oost-Souburg. Hij had, aldus de politie, duidelijk te veel gedronken en zijn vriendin liet hem niet hun woning binnen. Daarop werd de man zo kwaad dat hij aan de voor- en achterzijde van hun woning enkele ruiten ver nielde. De gewaarschuwde politie, arresteerde hem en hij werd voor verhoor meegenomen naar Toren- tijd. Na verhoor is hij in verzeke ring gesteld. De politie: „Het is niet de eerste maal dat hij, na drinken, zich heeft misdragen." DINSDAG 1 OKTOBER 2013 de schuldsanering Het Scheldekwartier is de grote financiële molensteen om de nek van de gemeente.foto Lex de Meester door Wendy Wagenmakers door Annemarie Zevenbergen VEERE - De (kunst)collectie uit het oude stadhuis aan de Veerse Markt wordt voorlopig opgeslagen bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De deuren van het stadhuis en museum De Vierschaar zijn van af vandaag gesloten voor de restau ratie van het monumentale pand. IDONDERDAGI VRIJDAG I ZATERDAG 3 OKTOBER I 4 OKTOBER I 5 OKTOBER GRATIS pRssehordeur bij aankoop j GRATIS terrasheater Somty Jiei raszonwering/veranda-nggMBn aankoop jjt;''.vanLuxafloK'Outdboi^^jJSfveranda/terrasoverkapping! 5p§|f§f| PAC Zonweringen M Jf 11VV horren rolluiken garagedeuren overkappingen-veranda* 1 GRATIS dimbareLED verlichting bij aankoop Veranda/terr asoverkapping Marie Curieweg IS, 4389 WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21