'Schrap plannen voor wonen op Ramsburg' Jordy Conté nieuwe dj Glazen huis Oostkapelle I I I I Rampfoto's met live muziek 20 WALCHEREN ARTIKEL 12 Is Vlissingen rijp voor een artikel 12-status? Zou het echt zo erg zijn? De SP denkt van niet. Zelfs partijgenoot Jannie Sandee hield hem voor dat woningbouw daar niet meer mogelijk moet zijn. Het voordeel van een dergelij ke keuze is dat dat gebied volop ontwikkeld kan worden als bedrij vengebied zonder al te veel beper kingen voor ondernemingen die daar wat willen beginnen. En, zo voegde ze er aan toe. „Dan hoe ven we misschien het nieuwe be drijventerrein bij de Trekdijk niet te ontwikkelen." In oude plannen werd nog reke ning gehouden met de bouw van vele honderden woningen op Ramsburg. In de nieuwe gaat het alleen nog om beperkte woning bouw in de Dampoorthof. En wet houder Aalberts benadrukte ook dat het alleen om een reserveloca tie gaat voor de verdere toekomst. Adrie van 't Westeinde (Groen- Links) vond het wel opmerkelijk dat nog maar een paar jaar gele den het college volop achter de plannen stond voor grootschalige woningbouw op Ramsburg. „En nu, een drietal jaren verder, wordt dat hele plan verlaten." Hij zei dat hij als raadslid wat nijdig wordt door dat zwalkende beleid. Aalberts zei dat de plannen zoals die nu op papier staan, 'het ook niet worden'. Omdat door voort schrijdend inzicht en veranderen de omstandigheden plannen nu eenmaal bijgesteld moeten wor den. Verschillende raadsleden lieten ook weten dat ze er van overtuigd zijn dat Delta nooit zal verhuizen naar Ramsburg. Piet Kraan (LPM): „Voor ons is dat meer dan duidelijk." De wethouder ant woordde dat de gemeente nog steeds vasthoudt aan een locatie voor Delta omdat het nutsbedrijf op enig moment zal moeten ver huizen. Het bedrijf heeft flink wat kantoren gesloten en het per soneel vooral geconcentreerd in het hoofdkantoor in Middelburg. Aalberts: „Dat gebouw voldoet niet meer aan de eisen." vlissingen - Telkens wanneer de financiële situatie van Vlissingen ter sprake komt, zwaait wel ie mand met de waarschuwing van een artikel 12-status. Op het stad huis buigen ambtenaren zich over de vraag of Vlissingen in aanmer king komt voor curatele door het Rijk. Een schuldenlast die gaat richting een kwart miljard, torenhoge ren te voor een bouwproject dat maar niet van de grond komt... Het gaat Vlissingen financieel niet voor de wind. In het bedrijfsleven zou men vrezen voor faillissement, maar een gemeente kan niet zo maar failliet ga^n. Wel kan ze on der curatele gesteld worden van het Rijk, in een zogenaamde arti kel 12-status: de gemeente krijgt extra geld, in ruil voor streng fi nancieel toezicht. Voor grote uit gaven moet dan eerst toestem ming worden gevraagd. Dat nooit, roepen raadsleden om de haverklap. Maar is het wel zo rampzalig? De SP vroeg in juni het college te onderzoeken, wat nou eigenlijk de voorwaarden zijn en of Vlissingen daar aan vol doet. Nog voor andere fracties konden tegensputteren, nam wet houder Marin de Zwarte de motie over. Hij vond het wel een goed idee, eigenlijk. „Omdat je beter kunt discussiëren op basis van fei ten dan op basis van emoties," zei hij toen. Het onderzoek loopt, de resulta ten worden bekendgemaakt tij dens behandeling van de kaderno ta in november. Intussen beeft de SP zelf ook niet stilgezeten. Frac tievoorzitter Sem Stroosnijder heeft veel gelezen over artikel 12. „Dan ontdek je dat het allemaal wel meevalt, met hoe erg het is. Extra geld om financieel weer ge zond te worden, daar kan nie mand iets tegen hebben. En je kunt niet meer met geld smijten, nee. Zo'n verlengde Aagje Deken straat, dat de stad miljoenen kost, dat kan dan misschien niet meer. Dure festivals, dure fietspaden, dure renovatieprojecten, dat wordt dan allemaal tegen het licht gehouden. Ons lijkt dat zo gek nog niet." Ook in ander opzicht niet. „Als de financiën tijdelijk uit handen wor den genomen, dan kan het stads bestuur zich eindelijk richten op haar kerntaak: het besturen van de stad." Iemand uit dat stadsbestuur heeft Stroosnijder verklapt dat tijdens het onderzoek op een verrassing is gestuit. „Met een artikel 12-sta- tus mogen gemeente de lasten, zo als OZB en rioolrechten, voor de burger verhogen naar 120 procent van het gemiddelde. Maar Vlissin gen schijnt daar al ver boven te zitten. Het getal van 140 procent werd zelfs genoemd." Of Vlissingen ooit de artikel 12-status zal krijgen, durft Stroosnijder niet te voorspellen. „Maar er komt een punt dat we de begroting niet meer rond krij gen. De spaarpot raakt leeg, de ga ten in de begroting worden ge dekt met plannen zonder inhoud en de gemeente krijgt er alleen maar kostbare taken bij. Ze kan het niet meer aan. Dat ligt overi gens niet alleen aan het college. Ook de raad doet dingen ver keerd. We doen het samen. We bezuinigen wel, maar we tonen geen inzicht. We strepen zaken af, maar we maken geen keuzes. De visie ontbreekt." Keuzes, ja, praat De Zwarte er niet van. „Die zullen nu toch echt gemaakt moeten worden, wil de begroting van 2014 sluitend zijn. Als ze gemaakt zijn, dan is die be groting gewoon sluitend. De meerjarenbegroting van 2015 tot 2018 ook." Dat zou betekenen dat een struc tureel niet sluitende begroting als voorwaarde voor een artikel 12-sta tus al vervalt. Dat doet volgens De Zwarte ook de voorwaarde 'van onvoldoende reserve. „Onze spaarpot is niet leeg. In de algeme ne reserve zit nog elf miljoen. We kunnen allemaal wel beweren dat we er zo slecht voor staan, en dat is misschien ook wel zo, maar la ten we eerst de feiten verzame len. Financiën zijn op zich zo inge wikkeld niet; het is gewoon een kwestie van sommen maken. Arti kel 12 is geen keuze, het is een ge volg van keuzes. Keuzes die de raad moet maken." En die lasten voor de burger? „We zitten vrij hoog, dat klopt. Maar ik ga nu niet op de feiten vooruitlo pen. Ook niet die van de artikel 12-status. Anders heb je wéér die emotie. Dat doen we al genoeg in Vlissingen." WAT IS DAT, EEN ARTIKEL 12-STATUS? designed tor welking LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 De laatste twee bemanden vorig jaar het eerste Glazen huis tijdens de Oostkapelse Serious Re- quest-actie. Oostkapelle had vorig jaar de primeur met een eigen Gla zen Huis. Dat bleek een groot suc ces, de actieweek leverde ruim 118.000 euro op. Jordy Conté (37) is een bekende naam in Westkapelle. Hij is de nieuwe kapitein van de gaaischie ters en één van de organisatoren van het benefietevenement Oe looier oe mooier in Het Kasteel van Batavia in Westkapelle. Via een keur aan ludieke acties wordt geld ingezameld voor een goed doel, dit jaar de Hartstichting. Het eve nement wordt zaterdag 19 okto ber gehouden in het Kasteel. Con té is verder trainer/coach van het tweede team van w De Noorman nen en vrijwilliger bij de KNRM. Maar wat moet een Westkappel aar straks in een Oostkapels bol werk? Conté lachend: „Dat weet ik nu nog niet. Ik laat me straks ge woon leiden door Hans en Jeroen Burgs. Dat zijn de ervaringsdes kundigen. De organisatie van Se rious Request Oostkapelle wil de actie breder trekken over de ge meente Veere en verder. Daar voor zijn ze ook op zoek gegaan naar een dj uit een ander Veers dorp. Ze kwamen toen via-via bij mij uit. M'n reputatie is me zeker vooruitgesneld..." „Ik sta achter iedere actie waarbij vrijwilligers zich inzetten voor een goed doel. Ik draag dat een warm hart toe, Serious Request dus ook. Belangrijk voor mij is daarbij de saamhorig. Het is heel goed om met z'n allen stil te staan bij zo'n doel. Of dat nu het Rode Kruis is met kindersterfte bij Serious Request of de Hart stichting waar Oe tooier oe mooier straks voor inzamelt. Samen be zig zijn, staat voorop. En natuur lijk de vrijgevigheid." „Het lijkt me leuk dat ik dan ook m'n eigen muziek kan draaien. Daar is tijd genoeg voor, zeker 's nachts denk ik. Daar kom ik vaak niet aan toe als ik ergens draai. Ik heb een brede muzieksmaak. Zo'n beetje alles vanaf de jar^n zestig tot heden. Ik verzamel ook veel muziek." En al die zeven dagen niet eten? „Da's voor mij een win-winsitua- tie", zegt Jordy grinnikend. „Ik weet niet precies hoeveel ik weeg, maar ik vind wel dat ik iets te zwaar ben." Het Oostkapelse Glazen Huis, van 18 tot en met 24 december, is op nieuw te vinden bij eetcafé de Babbelaar aan de Dorpstraat. r door Emile Calon MIDDELBURG - Schrap de plannen voor woningbouw op Ramsburg, zo luidde gisteren het advies van flink wat Middelburgse raadsfrac ties aan wethouder Johan Aalberts (CDA, economische zaken). OUWERKERK - Foto's van Nederlandse topfotografen die met livemuziek worden gecombineerd. Die combinatie vormt de spil van de kunstmanifesta tie 'Het licht tegen de zee', die 12 en 13 oktober in het Watersnoodmu seum wordt gehouden in het kader van het 6oe herdenkingsjaar. Beide da gen begint het beeldconcert om 14.30 uur. foto Ronald den Dekker Scheldestad in door Wendy Wagenmakers Een gemeente met een artikel 12-status staat onder curatele van het Rijk vanwege een structureel slechte financiële situatie. Het Rijk geeft geld, voor één of meerdere jaren, op voorwaarde dat eigen inkomsten hoog genoeg zijn en dat de gemeente zorgt dat de financiële situatie verbetert. Boornsterhem, Boskoop, Lopper- sum, Ouderkerk en Millingen aan de Rijn hadden van 2009 tot 2012 een artikel 12-status. In 2009 kre gen zij in totaal 25 miljoen euro. Bij veel van deze gemeenten speelt bodemgesteldheid een rol. Zo ook in Gouda. Daar waren de kosten aan wegenonderhoud niet meer te betalen, met als gevolg dat de stad bijna veertig jaar lang onder curatele stond. In 2001 gaf het Rijk nog 80 miljoen euro. door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - De Westkappelaar Jordy Conté gaat de week voor Kerst als één van de drie dj's bivak keren in het Glazen huis in Oostka pelle. Hij vormt een trio samen met vader en zoon Hans en Jeroen Burgs uit Oostkapelle. www.oostkapellesr.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20