Zeven ton subsidie voor visserijgebieden Z>eb"^s Brandweermanager Goes mag défilé niet afnemen door onhandige tweet Moppermama 18 ZEELAND MEER KERNAFVAL De Centrale Organisatie voor Radioactief AfVal (Covra) breidt uit onder andere omdat de kerncentrale langer openblijft. 'Je zoekt een ziel in organisatie' 'Zoveel ontzag voor de natuur' 'Aanpassing door spel van de zon' dinsdag Ik zat te mopperen op me neer B. in aanwezigheid van de buurman. Ook in aanwezigheid van meneer B., want ik doe wel aan moppe ren maar niet aan achterklap. Een mooi oud woord vind ik dat, achterklap. Het gaat al zo'n 700 jaar mee in onze taal. Daar uit mag afgeleid worden dat het fenomeen voorlopig nog niet is uitgeroeid. De klap in de achterklap is afgeleid van klap pen, praten. Een woord dat on ze Vlaamse buren nog steeds gebruiken. Achter iemands rug praten, wordt het daarmee. Maar ik was aan het mopperen. De buurman vond het vermake lijk en herkenbaar. Het ging om kleine ergernisjes en verschil lende gewoontes tussen part ners. De een staat graag vroeg op en wil dan meteen van alles en de ander wil uitvoerig krant en koffie. De een maakt een bootje van het stuk kaas, zodat de ander de kaasschaaf, zijn of haar lievelingsinstrument, niet meer kan gebruiken. De één scheurt een broodzak open, ter wijl de ander daar een hartver scheurende hekel aan heeft De één is altijd zijn sleutels kwijt. De ander kan nooit iets vinden, behalve zijn sleutels (voor al tijd en eeuwig op de vaste plek, namelijk). Behalve in het ene uitzonderlijke geval als ze ge bruikt zijn door de sleutelzoek- maker. De vasteplek-fetisjist ontsteekt in toorn en begint een litanie over het kwaad van de ongeorganiseerdheid. Om vervolgens een half uur later te vragen wat het password van zijn computer ook al weer was. Kortom: het gewone leven in een relatie tussen twee men sen met al hun onhandighe den, tekortkomingen en incon sequenties. Toch denk ik achteraf, dat jk lie ver had moeten zijn. Meneer is namelijk onlangs naar de Boule geweest, zoals de Vlissingers hun Boulevard volgens mij lief kozend noemen. Hij zei dat het er zo leuk en zo bijzonder was en dat er hele leuke huisjes en appartementen waren voor niet veel geld. Mijn ogen wer den groot en ik slikte: Vlissin- gen??? Ik heb me heilig voorge nomen om niet meer te moppe ren op meneer B. En overigens heb ik zijn t-tag verstopt MIDDELBURG - Het Europees Visse rijfonds en de provincie stellen in totaal 720.000 euro subsidie be schikbaar voor voor versterking van de lokale visserijgemeen schappen in Zeeland. Het gaat om initiatieven op het gebied van werkgelegenheid, versterking van de concurrentiekracht en de so ciaal-culturele identiteit van de vissersdorpen. Voorwaarde is dat projecten moe ten passen binnen één van de cri teria: innovatie, economische di versificatie of samenwerking. VLISSINGEN-OOST - De bunker van de Covra loopt gestaag vol met hoog radioactief afval. De Covra moet uitbreiden om al het kernaf val jarenlang veilig te kunnen op slaan. Dat maakte Covra-direc- teur Hans Codée gisteren bekend bij de viering van het 10-jarige be staan van de Covra. De bunker zal gevuld worden met afval van de kerncentrale Borssele en de onderzoeksreacto ren in Delft en Petten. De uitbreiding verrijst achter het bestaande gebouw en zal als een lade uitgeschoven kunnen wor den. „We hebben in 2003 de Covra geopend met het idee dat de kerncentrale in Borssele in 2015 zou sluiten. Dat gebeurt niet. Borssele blijft nog open tot 2034", zegt Codée. Er wordt dan ook meer kernafval geproduceerd dan verwacht. „We kunnen straks weer voor 100 jaar kernafval opslaan. Na die tijd kun nen we het teruggeven aan Moe der Natuur. Radioactiviteit ver valt met de tijd. Wij moeten voor het afval zorgen totdat het blij vend onschadelijk is." Op het begin van de bouw van de uitbreiding moet nog even ge wacht worden. Binnenkort dient de Covra een aanvraag voor een bouwvergunning in. In 2015 zal vermoedelijk de eerste spa de grond ingaan. Drie jaar later moet het karwei afgerond zijn. Tien jaar geleden opende konin gin Beatrix het gebouw. De Covra wil nu koning Willem Alexander vragen om de opening te verrich ten. „En wat zou het mooi zijn als dat gebeurt op 21 april (09.05 uur) of 22 augustus (09.08 uur)", zegt Codée. Codée komt daarmee kunstenaar William Verstraeten uit Middel burg tegemoet. Verstraeten, die ook de bedenker van het oranje kleurige gebouw van Covra is waarop met groene verf de na tuurkundige formules E=mc2 van Einstein en E=hv van Planck (van de quantum mechanica) staan ge schreven. Op die data en tijdstip pen wordt het nieuwe muurvlak in twee gelijke driehoeken ver deeld. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om ontwikkeling van nieuwe (duur zame) productiemethoden, de promotie van visserijproducten of toeristische activteiten. Een project komt in aanmerking voor maximaal 300.000 euro over heidssteun. Aanvragers krijgen tot uiterlijk 1 januari 2016 de tijd om hun concept in de praktijk te brengen. De ingediende projecten worden beoordeeld door een Lo kale Visserij Groep Zeeland, on der voorzitterschap van gedepu teerde Kees van Beveren. „Het is wel cool dat een bedrijf op een industrieterrein zoveel tijd steekt in het uiterlijk van een ge bouw", zegt Laura Moens, doch ter van futuroloog Jempi Moens. Beiden spraken over de toekomst kansen van bedrijven als Covra. „De mens zoekt een ziel in een or ganisatie. En ja je werkt met meer plezier in een mooi gebouw. Bij die werkgever wil je horen." Wetenschapper en hoogleraar Vincent Icke gaf in het sympo sium bij de Covra inzicht in de nietigheid van de mens in het heelal. Voor de natuur kun je al leen maar ontzag hebben. Hij be grijpt de angst voor radioactiviteit niet. „Want de mens heeft iets ra dioactiefs in zich. Maar daar hoef je geen betonnen gebouw voor te bouwen." „Waarom zou je geen kunstwerk maken van een gebouw?", vindt Hans Codée van de Covra. „Je kijkt liever naar een mooi vormge geven gebouw dan naar een beton nen blok." De oranje opslagbun ker kleurt in 100 jaar naar wit. Het gebouw zal in de tijd 'afge koeld zijn'. De kleur van de aan bouw doorstaat de tijd door een spel van zonlicht en schaduw. BILBAO, SAN SEBASTIAN, SANTANDER EN BURGO^ ft a m Dat heeft zijn werkgever, de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ), be sloten. Aanleiding is een bericht dat Bos vorige week op Twitter plaatste. In de inmiddels verwij derde tweet suggereerde Vlissin- ger Bos dat het wellicht 'een op lossing' zou zijn om PVV-leider Geert Wilders 'om te leggen'. Dat leidde tot een hoop ophef, onder meer op website GeenStijl. Bos haalde de tweet weg en bood in een nieuw bericht zijn excuses aan, maar dat is niet voldoende. Er loopt een onderzoek en hij mag dus zaterdag niet het défilé afnemen. „Het lijkt beter zo", zegt directeur Gerrie Ruijs van de VRZ. Bos is volgens haar nog niet op de hoogte van het besluit. „We hebben hem nog niet kunnen be reiken, maar ik denk niet dat hij er van zal opkijken." Vandaag vindt er een gesprek plaats. „Daarna acteren we ver der", aldus Ruijs. Hoewel de VRZ een integriteitscode heeft die voor iedereen geldt, is het volgens haar niet te doen om 1500 men sen te controleren. „Dat gebeurt alleen als er reden voor is." Overi gens is Bos, die in afwachting van het gesprek niet wil reageren, zelf ook bedreigd naar aanleiding van zijn tweet. Het défilé zal nu wor den afgenomen door tactisch ma nager Ruud Maljaars en de Goese burgemeester René Verhulst. De Goese WD-fractie noemde de tweet van Bos vorige week tijdens de commissievergadering 'schok kend' en wilde dat het gemeente bestuur daar haar afkeuring over kenbaar zou maken. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De Covra bouwt ruimere bunker door Edith Ramakers Vertrek: 14 oktober NOORD-SPANJE Inclusief: 9x hotelovernachting, 9x ontbijt, 9x diner, begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Comfort Class Touringcar Ontdek de steden als San Sebastian en Bilbao. Ga mee naar het Nationale Park Caberceno waar u kunt genieten van mooie rotsen, meren en een keur aan exotische dieren. Met prachtige kustlijnen, historische steden als Santander en Burgos en een indrukwekkende- natuur is Noord-Spanje een schitterende bestemming. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! »|I Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 C door Luc Oggel Alk fouten voorbehouden. Pryzen zijn vanaf en per perso Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reien- o.b.v boeking van 2 personen, ngikosten per boeking. GOES - Operationeel manager Cor Bos van de brandweer Goes mag zaterdag niet het défilé van zo'n dertig ouderwetse en moderne brandweervoertuigen afnemen tij dens de viering van het 100-jarig juileum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18