Bloedbad op campus Nigeria MALEISIE I499 Republikeinen tackelen Obamacare door geldkraan dicht te draaien 6 BUITENLAND PUSSY RIOT KRAS NL Gevangen Pussy Riot-lid is al een week in hongerstaking. Ze wordt met de dood bedreigd. Volgens een woordvoerder van de provincie zijn er ook klaslokalen in brand gestoken. Hoeveel stu denten in totaal zijn omgekomen, is nog niet duidelijk. Molima Idi Mato, hoofd van het bestuurscollege van de universi teit, heeft lokale media laten we ten dat er nog meer doden zijn ge vonden in de slaapzalen, klasloka len en bosjes rondom de school. „Ze openden het vuur op onze studenten terwijl die lagen te sla pen", aldus een verbijsterde Idi Mato. Duizend studenten zouden van de campus zijn gevlucht. Ten minste achttien gewonden wer den naar het ziekenhuis vervoerd. Naar verluidt was er geen bewa king bij de school in de deelstaat Yobe. Die zou volgens lokale me dia wel zijn toegezegd. De meeste scholen in de regio waren lange tijd gesloten nadat Boko Haram een school in Yobe in brand had den gestoken. Leerlingen die uit de vuurzee wilden ontsnappen, werden doodgeschoten. Daarbij kwamen 46 leerlingen om. Een woordvoerder van de terreur beweging rechtvaardigde de aan val in een video, waarin werd be nadrukt dat scholen zouden wor den aangevallen 'tot onze laatste adem'. Boko Haram streeft islamistische wetten na. Het veroordeelt 'wes- INCLUSIEF Zéér complete rondreizen naar dé highlights! ters onderwijs' en heeft gezworen alle leraren die dat doceren, te ver moorden. Alleen studie van de ko ran is toegestaan, volgens de extre misten. Boko Haram betekent 'westers on derwijs is zondig'. De groepering zou gelieerd zijn aan al-Qaeda in de Islamitische Magreb (AQIM), wil van Nigeria een islamitische staat maken en heeft naast over heidsgebouwen en kerken ook al meerdere scholen aangevallen. Sa men met het Somalische al-Sha- baab, dat vorige week een winkel centrum in Nairobi aanviel, geldt Boko Haram als een van de gevaar lijkste en wreedste terreurorgani saties. Sinds 2009 zijn meer dan driehonderd klaslokalen in brand gestoken. Recent heeft Boko Ha ram een nieuw offensief ingezet. In juni kwamen zeker 21 scholie ren en studenten om op twee scholen in dezelfde regio als het landbouwcollege. President Goodluck Jonathan had in mei de noodtoestand uitgeroe pen in drie noordoostelijke deel staten, omdat Boko Haram het voortbestaan van Nigeria zou be dreigen. In totaal hebben de rebel len al zo'n tweeduizend mensen vermoord. Vluchtelingen uit het noordoos ten vertellen dat ze worden be dreigd als ze hun kinderen niet naar koranscholen sturen. Boko Haram stuurde al 'gerekruteerde' kinderen op zelfmoordmissies naar kampementen van het Nige- riaanse leger. Daarvan circuleren video's op internet. Volgens het Nigeriaanse leger is Boko Haram-leider Abubakar She- kau vorige maand omgekomen in een vuurgevecht met de strijd krachten. Bewijzen daarvoor zijn er niet. Er staat een Amerikaanse beloning van 5,1 miljoen euro op Shekau's hoofd. REPORTAGE ZOEBOVO-POLJANA - Op het dorps plein ligt een dode hond. Sommi gen rijden er met een boog om heen, maar de taxidienst rijdt er overheen. „Gisteren was-ie ook al dood", zegt de chauffeur. Hij heeft haast. Vanaf vroeg in de morgen rijdt de chauffeur familie leden heen en weer tussen de strafkampen vlak buiten het dorp je, Die beginnen al aan de rand van Zoebovo-Poljana. Al ruim honderd jaar zijn er straf kampen in Mordovië, een afgele gen deelrepubliek zo'n 500 kilo meter ten zuidoosten van Mos kou. Tegenstanders van de tsaar werden er gevangen gezet en de vijanden en critici van Jozef Sta lin zaten er toen de kampen deel uitmaakten van de Goelag, het Sovjet-strafkampsysteem waar miljoenen mensen de dood von den. Duitse militairen waren er opgesloten, net als de dissidenten van de jaren '70 en '80, de crimi nelen van nu en de critici van het huidige regime. Behalve houtkap is er niet veel anders in de regio. Of je zit in de gevangenis, of je werkt er. Ook een van de veroor deelde zangeressen van Pussy Riot zit sinds augustus 2012 in het kamp: Nadezjda Tolokonnikova. De omstandigheden zijn er zo slecht, dat ze in hongerstaking is gegaan. In een open brief legde ze uit waarom: „We moeten 16 of 17 uur per dag werken. Van half acht 's ochtends tot half een 's nachts. Als het meezit krijgen we vier uur slaap op een dag." In een kleine brigade naait Tolo konnikova 150 politie-unifprmen per dag. „Je handen zijn gehavend door de naalden en het bloed ligt over de werktafel, maar je blijft naaien." Ze wordt geslagen, met de dood bedreigd en krijgt verrot eten voorgeschoven. „Ik weiger mijn eis in te trekken. Ik blijf niet zwijgen, ik blijf niet toekijken hoe mijn medegevangenen be- Je handen zijn gehavend en het bloed ligt over de werktafel, maar je blijft naaien WASHINGTON - Een stemming in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de noodgedwon gen sluiting van overheidsdien sten een stap dichterbij gebracht. De Republikeinse meerderheid besloot zaterdag de financiering van de federale overheid afhanke lijk te maken van uitstel van Oba macare. Dat is echter onbespreek baar voor de Democraten, die de Senaat controleren. De Republikeinen vinden de wet, die regelt dat alle Amerikanen vanaf 2014 een ziektekostenverze kering hebben, een gedrocht dat de vrijheid van burgers aantast. Ze willen de geldkraan voor de overheid pas weer opendraaien als de wet wordt aangepast en een jaar later ingaat. De bal ligt nu bij de Senaat, die vandaag bijeenkomt. De Democra tische leider Harry Reid heeft al aangekondigd dat de Senaat nooit akkoord zal gaan. „Het Amerikaan se volk laat zich niet afpersen door anarchisten van de Tea Par- ty", zei hij. President Obama liet eerder weten dat hij zonodig zijn veto zal gebruiken. Door het be sluit van het Huis dreigt vanaf morgen sluiting van alle over heidsorganisaties die niet als on misbaar worden gezien. Waar schijnlijk gaan nationale parken dicht, worden visa-aanvragen niet behandeld en komen reguliere diensten op zorg- en milieuge bied stil te liggen. In 1995-1996 ging de overheid voor het laatst 'op slot', onder pre sident Clinton. Na 28 dagen werd de onenigheid tussen Clinton en het in meerderheid Republikein se Congres alsnog bijgelegd. Er zijn doden gevonden in Militanten van de jihadis- de slaapzalen, klaslokalen tische terreurgroep Boko en bosjes rondom de school Haram openden midden in in Noord-Nigeria de nacht het vuur door onze redactie buitenland ABUJA - Bij een slachting op een universiteitscampus in Nigeria zijn in de nacht van zaterdag op zon dag tenminste vijftig studenten om gekomen. Militanten van de jihadis- tische terreurgroep Boko Haram openden midden in de nacht het vuur in de slaapzalen van het Colle ge van Landbouw in de stad Cujba in het noordoosten van Nigeria toen de studenten lagen te slapen. 16-/18-daagse vlieg-/rondreizen (binnenlandse) vluchten rhotel ontbijt r/ NL-sprekende reisleiding f/ excursies entreegelden a«e" vanaf HIGHLIGHTS OF MALEISIË 16dgnv.a.€ 1499 Vertrek: van 8/11/13 t/m 21/3/14 voordelige rondreis met vele highlights gegarandeerd vertrek januari maart ontdek Nederlandse historie in Malacca, per boot het tropische regenwoud, de thee plantages van Cameron Highlands en geniet van vrije dagen op het eiland Pangkor MALEISIE BORNEO 18 dgn v.a. 1899 Vertrek: van 19/11/13 Vm 11/3/14 zéér compleet, met uniek Borneo! met o.a. volop natuur in het Bako Natio nal Park orang-oetans op Borneo, thee plantages in de Cameron Highlands heerlijke dagen op het eiland Pangkor en de bruisende hoofdstad Kuala Lumpur g Zie www.kras.nl/36451 Zie www.kras.nl/36503 waarom zou je meer betalen 'Het gaat ieder door onze correspondent Olaf Koens Nadezjda Tolokonnikova Waarschijnlijk gaan nationa le parken dicht en worden visa-aanvragen niet behan deld BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm S& 'Pri/ten znn p.p.. tpnrij anders nermele 'i., ze -e v r .1,;- C.i -c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6