Wilson Kipsang zet traditie voort SPORT 33 Kipsang loste Patrick Makau af, zijn landgenoot die twee jaar gele den vijftien seconden trager was. Hij deed daarmee wat Geoffrey Mutai vorig jaar in de Duitse' hoofdstad naliet. De officieus snel ste man ter wereld, wiens uithaal in Boston in 2011 (2.03,02) niet is erkend vanwege het te steil om laag lopend parkoers, slaagde er destijds niet in een grensverleg ging op bestelling te leveren. Kipsang had na zijn succes oog voor de historie. Hij zei geïnspi reerd te zijn geweest door Paul Tergat. „Tien jaar geleden zag ik hem het record breken, nu ben ik in zijn voetsporen getreden. Het is een droom die uitkomt." Zijn landgenoot gaf in 2003 het mondi ale record aan Berlijn terug, nadat eerst Chicago en later Londen zich de status van belangrijkste marathonstad hadden toegeëi gend. De Ethiopische icoon Haile Gebrselassie (in 2007 en 2008) en dus Makau volgden nadien Tergat op, een traditie die door Kipsang verder werd ingekleurd. Hij teken de voor vijf op een rij. Dat uitgerekend de 31-jarige Kipsang - een geboren Keiyo, de stam die zoveel langeafstandstop- pers heeft voortgebracht - tot klas sementsaanvoerder promoveerde, past overigens in de lijn van zijn ontwikkeling. Niet alleen stond hij na Makau tweede op de rang lijst aller tijden (2.03,42, Frankfurt 2011), bovendien bewees hij vorig voorjaar in Londen grote stadsma- rathons te kunnen winnen. Die overwinning leek trouwens de opmaat tot een olympische triomf in dezelfde stad in de zo mer. Tijdens de Spelen trok Kipsang inderdaad na elf kilome ter de regie naar zich toe, maar zijn (te) vroege aanvalslust werd door de Oegandese tacticus Step hen Kiprotich en landgenoot Ab el Kirui afgestraft. De bronzen medaille gold voor Kipsang als een schrale troost, het wereldrecord beschouwde hij ruim dertien maanden na dato als zijn revanche en genoegdoening. Niettemin denkt hij dat de nieu we maatstaf voor verbetering vat baar is. „Het was erg winderig. Ik was zodoende tot een tweede ge vecht veroordeeld. Met dezelfde preparatie en een vergelijkbare topvorm kan ik nog sneller, daar ben ik van overtuigd. Ik heb die potentie ook, gezien mijn progres sie en carrièreverloop." NK-titels Choukoud en Boonstra Khalid Choukoud en Miran da Boonstra hebben zondag in Utrecht de Nederlandse ti tels op de 10 kilometer vero verd. Choukoud volgde Abdi Nageeye op door als eerste Nederlander te finishen in de Singelloop, het decor voor het nationale kam pioenschap. De geboren Ma rokkaan noteerde 28.44 mi nuten.Boonstra werd voor de vierde keer op rij Neder lands kampioen, in 33 minu ten en 52 seconden. Marquez weer succesvol in GP Het Spaanse talent Mare Mar quez heeft zondag ook voor eigen publiek de overwin ning gepakt in de MotoGP. Hij behaalde bij de Grote Prijs van Aragón zijn zesde overwinning van dit sei zoen. De debutant in de be langrijkste klasse van de mo torsport finishte voor zijn landgenoot Jorge Lorenzo, de regerend wereldkampi oen. De Italiaan Valentino Rossi eindigde als derde. Joost Luiten valt terug op slotdag loost Luiten is op de slotdag van het Alfred Dunhill Links Championship niet tot een nieuwe stunt in staat geweest. De Bleiswijk- se golfer, onlangs winnaar van het KLM Open, viel door een ronde van 75 (+3) op de Old Course in St Andrews terug naar de 24e plaats in de eindrangschik king met een totaal van 273 slagen. Luiten begon als de nummer twee aan de laatste achttien holes. Zilver voor Niels Kerstholt Shorttracker Niels Kerstholt heeft zondag bij de wereld bekerwedstrijden in Shang hai zilver veroverd op de 1000 meter. De dertigjarige Utrechter die zaterdag nog de finale miste op de 500 en 1500 meter, hoefde alleen de Canadese vedette Charles Hamelin voor te laten. De veelvoudig Nederlands kam pioen toonde in Shanghai vormbehoud voor de Olym pische Spelen in Sotsji. Jeffrey Wammes ontbreekt op WK Jeffrey Wammes doet ko mende week niet mee aan de wereldkampioenschap pen turnen in Antwerpen. Hij kampt met een blessure aan de achillespees. Wam mes zou in actie komen op vloer en sprong. Wammes baalt, maar legt zich neer bij de situatie. „Ik had heel graag willen tur nen, maar ik begrijp dat het niet verantwoord is onj aan de start te verschijnen." MAANDAG 30 SEPTEMBER 2013 De Portugees Rui Costa schreeuwt het uit van vreugde nadat hij als eerste de finish passeert tijdens het WK wielrennen, foto Bas Czerwinski/ANP door Marco Knippen BERLIJN - De Berlijn Marathon had al een abonnement op wereldre cords. Acht toptijden (vijf bij de mannen en drie bij de vrouwen) werden er reeds op de klassieke af stand over 42,195 kilometer gelo pen. De gaatjestang ging zondag opnieuw in de knipkaart. Met dank aan de Keniaan Wilson Kipsang, die een bestscore van 2.03,23 uur noteerde. MAN VERSTOORT MARATHON Een onbekende man heeft zondag voor ophef gezorgd bij de mara thon van Berlijn. Vlak voordat de Keniaanse winnaar Wilson Kipsang tijdens zijn wereldrecord race over de finish kwam, stormde een man het parkoers op. Hij liep enkele meters voor Kipsang over de eindstreep, waarna hij kon wor den overmeesterd. Kipsang kon tot opluchting van de organisatie ongestoord de wedstrijd uitlopen. „We hebben de man aan de poli tie overhandigd", zei wedstrijddi recteur Mark Milde na afloop. De amokmaker droeg ook een start nummer, maar die bleek aan een vrouw toe te behoren die niet voor de wedstrijd was komen op dagen. De veiligheidsmaatregelen in Berlijn waren juist aangescherpt vanwege de bomaanslag bij de ma rathon van Boston in april. Daarbij kwamen drie mensen om het leven. Sindsdien zijn de veilig heidsdiensten extra alert tijdens massale hardloopwedstrijden. UTRECHT ARAGON ST ANDREWS SHANGHAI ANTWERPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63