Politie zoekt vrijwilligers die beroepsagenten ondersteunen Zeeuwse whisky vindt gretig aftrek ZEELAND 15 Landelijke prijs voor Zeeuwse gehandicapten Het korps Zeeland-West-Brabant heeft nu 7$ vrijwilligers, van wie er twaalf in Zeeland actief zijn. In 2015 wil het korps 120 Zeeuwse vrijwillige politie-agenten heb ben en nog eens 240 mensen die helpen met bijvoorbeeld admini stratieve taken. Als dat doel ge haald wordt, bestaat tien procent van het korps uit vrijwilligers. Korpschef Hans Vissers: „De vrij willigers kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan het politie werk. Ze zorgen voor extra capaci teit. De beroepskrachten kunnen daardoor tijd steken in andere za ken. Daarnaast willen we graag uitstralen dat we de hulp van bur gers op prijs stellen. Vrijwillige politieambtenaren zijn mensen die begaan zijn met het wel en wee van de samenleving. Ze zijn bereid om in hun vrije tijd de po litie te helpen. Daar neem ik mijn petje voor af." jaap IJzerman (57) uit Tholen is in het dagelijks leven werkvoorberei der bij Fokker in Hoogerheide. En kele avonden per week of in het weekend loopt hij in uniform op straat. Hij is al 25 jaar politievrij- williger. „Bij de politie maak ik dingen mee die je in het normale leven nooit tegen zou komen, zo als drugsgebruik en huiselijk ge weld. Je kunt je nuttig maken in de maatschappij. In de eerste ja ren hielp ik vooral bij wielerron des of bij festiviteiten, maar nu doe ik met alles mee. De beroeps agenten behandelen me als een gelijkwaardige collega." Natasja Lapkowski (40) uit Eind hoven is nog bezig met de oplei ding tot politievrijwilliger. Om dat de opleiding in de avonduren is, kan ze het vrijwilligerswerk goed combineren met de zorg voor haar kinderen. „Ik vind het heel erg interessant. Ik help graag andere mensen. Als je dat als bur ger probeert, dan vragen mensen: 'waar bemoei je je mee?'. Als poli tievrijwilliger kan ik dienstig zijn en mensen een goed gevoel ge ven. Ik krijg er zo veel energie van! Ik ga na een dienst altijd vol adrenaline naar huis." Wie politievrijwilliger wil wor den, moet aan dezelfde eisen vol doen als beroepsagenten. Vrijwilli gers volgen gedurende anderhalf jaar twee avonden per week een opleiding volgen bij de Politieaca demie. Ze krijgen voor hun wferk- zaamheden een vergoeding van 6,95 euro per uur. bant. „De wapens moeten altijd op orde zijn." Vissers draagt de politievrijwilli- gers tijdens de briefing op om alert te zijn bij de wapencontrole. Hij verwijst naar het schietdrama in Alphen aan den Rijn, twee jaar geleden. „Let goed op de omge ving als je de controle uitvoert. Bedenk of je de wapens er met een gerust hart kan achterlaten. Als je er kriebels van in je buik krijgt, dan moeten we er aan dacht aan besteden. Tristan van der V. had nooit een wapen mo gen hebben. We werken er hard aan om bij de verlenging van een vergunning beter na te gaan om wat voor persoon het gaat en of we hem of haar kennen." Agent Jaap, die al 25 jaar bij de Vrijwillige Politie zit, heeft al veel vaker wapencontroles uitgevoerd. „Echte problemen ben ik nog nooit tegengekomen", zegt hij. Toch blijkt zaterdag dat niet alle wapenbezitters even zorgvuldig zijn. Als Jaap en Natasja bij één van de adressen aanbellen, biedt de vrouw des huizes aan om de wapenkluis van haar man open te maken, terwijl hij niet thuis is. Ze is zich ogenschijnlijk van geen kwaad bewust. „Dus u kunt de kluis openmaken, terwijl uw man vergunninghouder is?", vraagt Jaap. „Dat is niet de bedoeling: hij moet als enige in de kluis kun nen." Hij maakt een aantekening in zijn papieren. „Daar maken de collega's bij een hercontrole werk van.". Tijdens de wapencontrole van za terdag bleek dat 24 van de 208 wa penbezitters hun wapens niet op de juiste manier bewaren. Voor deze mensen wordt een pro ces-verbaal opgemaakt. Later wordt bepaald wat de consequen ties zijn. Man rijdt met opzet in op automobiliste De politie heeft een 33-jarige man uit 's-Gravenpolder aange houden op verdenking van po ging tot doodslag. De man had vrijdagmorgen rond kwart voor twaalf op de Nansenbaan in Goes een vrouw uit Middelburg meerde re keren aangereden. Volgens de politie gebeurde dat zonder enige aanleiding. De vrouw raakte gewond. Na behande ling in het ziekenhuis deed ze aangifte. De politie zoekt getui gen. De man reed in een Volks wagen Golf, de vrouw in een Suzuki. De Golf is vrijdag avond rond 21.00 uur op het parkeerterrein bij de Zeeland hallen terug gevonden. ADRZ staat op plaats 77 in AD Ziekenhuis top 100 Het Admiraal De Ruyter Zieken huis staat 77e in de AD zieken huis top 100, die zaterdag gepubli ceerd werd. Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen scoort hoger en staat op plaats 18. De Zeeuwse ziekenhuizen preste ren ongeveer hetzelfde als vorig jaar. Toen stond het ADRZ 76e en Zorgsaam ook 18e. Het Lievensberg Ziekenhuis in Bergen op Zoom staat op de 25e plaats (vorig jaar 48) en het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland staat op op plaats 56 (vorig jaar 74). Het Albert Schweitzer Zieken huis in Dordrecht is volgens het AD het beste ziekenhuis van Ne derland. Zeeuws Smakenbuffet in Kamperland Iedereen kan komende zaterdag Zeeuwse producten proeven tij dens het Zeeuws Smakenbuffet bij restaurant Land en Zeezicht in Kamperland. De Stichting Lekker Regionaal Product houdt het buffet als on derdeel van de Week van de Smaak. Deelnemers kunnen proeven van Zeeuwse fruitsappen, Zeeuws bier, vis, schaal- en schelpdieren, rund- en lamsvlees, groente, brood en fruit. De kosten van het smaakbuffet zijn 30 euro per persoon, inclusief een welkomstdrankje. Aanmelden telefoonnummer 0113-370024 of via e-mail: info@lekkerregionaalproduct.nl. Record voor tolvrije Westerscheldetunnel Een recordaantal automobilis ten heeft zaterdag gebruikge maakt van de voor één dag tol vrije Westerscheldetunnel. De teller stond aan het einde van de dag op 18.804 passages, ruim dertig procent meer dan op een gewone zaterdag. Sep tember vorig jaar was bijna net zo druk, met ruim 18.000 passa ges. Sinds 2012 is de Wester scheldetunnel vier zaterdagen in het jaar tolvrij. De vierde dit jaar is zaterdag 30 november. Het aantal tolvrije zaterdagen wordt in 2014 mogelijk uitge breid naar zes, als een voorstel daartoe van Gedeputeerde Sta ten vrijdag groen licht krijgt van Provinciale Staten. Destillateur Meinderd Kampen uit Bruinisse is tevreden over de reacties van de kenners. „Ze vin den 'm lekker rokerig." De drank werd vergeleken met gerenom meerde single malts van Schotse origine. Alle, ongeveer 600, fles sen van de 'Eylandt Legend' zijn inmiddels verkocht. De helft ging naar de aandeelhouders, de ande re helft naar Zeeuwse slijterijen die streekproducten verkopen. De whisky is op Schouwen-Duive- land verkrijgbaar bij World of Drinks in Zierikzee. De volgende partij Eylandt Le gend komt in september volgend jaar op de markt. Meer dan vijfhonderd whisky's waren zaterdag te drinken tijdens het zevende Whisky bij the Sea- festival. Honderden mensen be zochten het festival en konden daar het verschil proeven tussen whisky die gerijpt is in sherryva- ten, bourbonvaten en wijnvaten, afkomstig van de eilanden voor de Schotse* kust, de Highlands, de Lowlands of de Speyside. Vlissinger Frans van der Geest, be trokken bij de organisatie, sprak lovend over de drank die oor spronkelijk door monniken ge bruikt werd als medicijn. Handel aren zien in deze crisistijd dat mensen keuzes maken. „Liever thuis een goede whisky dan uit eten gaan en daar wat drinken." Prokkelen ('prikkelende ontmoe tingen tussen mensen met en zon der verstandelijke beperking), wordt ingezet om de maatschap pelijke positie van gehandicapten te versterken. De prijs is bedoeld om te laten zien 'hoe inspirerend ontmoetingen tussen mensen met en zonder verstandelijke be perking zijn en wat je daarmee kunt bereiken. LFB Zeeland heeft de Prokkelstages gebruikt om te laten zien wat zij kunnen en be langrijk vinden. Zij doen dit nu voor het derde jaar en hebben een dag meegelopen in de Tweede Ka mer, bij de gemeente Middelburg, MEE Zeeland en Stichting Lezen en Schrijven. Hun initiatief heeft als voorbeeld gediend voor ande ren. MAANDAG 30 SEPTEMBER 2013 MIDDELBURC - De politie wil meer vrijwilligers in het korps: burgers die in hun vrije tijd enkele uren per week assisteren bij grote evene menten, koopavonden, verkeersac- ties of een wapencontrole zoals die van afgelopen zaterdag. Kijk op www.kombijdepolitie.nl voor meer informatie. onder loep Drie geweren in een kluis van één van de wapenbezitters. Wapens moeten in een kluis en gescheiden van munitie opgeborgen worden. GOES VLISSINGEN KAMPERLAND TERNEUZEN/BORSSELE door Ton van den Nouweland en Emile Calon VLISSINGEN - Tijdens het festival Whisky by the Sea in het Vlissing- se Arsenaaltheater is zaterdag de eerste Zeeuwse whisky gepresen teerd. MIDDELBURG - De belangenvereni ging door en voor mensen met een verstandelijke beperking LFB Zee land, heeft uit handen van Staatsse cretaris Van Rijn de Gouden Men senrechten Prokkel in ontvangst ge nomen. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst die in het teken stond van het VN-verdrag voor rechten van gehandicapten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49