Online terrorismecursus: 20.000 studenten Marktplaats vaart wel bij de crisis. Sinds het begin van de crisis in 2008 is het aantal nieuwe advertenties per dag fors gestegen. 'ledereen heeft crisis, toch?' M V VEILING IN HET NIEUWS 3 Lange wachttijd ziekenhuis vooral voor ouderen lb- A Va A 6 GOIRLE - De crisis veroorzaakt een explosieve toestroom van verko pers naar het internet. Ogen schijnlijk waardeloze babyromper- tjes die voorheen werden wegge geven of in de kledingzak terecht kwamen, worden nu voor 50 euro cent te koop aangeboden. Het aantal nieuw geplaatste adver tenties per dag is bij Marktplaats sinds het begin van de economi sche crisis met maar liefst 60 pro cent gestegen. In 2008 was het nog 220.000 in de eerste helft van dit jaar worden gemiddeld 350.000 nieuwe advertenties per dag geplaatst. Op dit moment staan er ruim acht miljoen adver tenties live op Marktplaats. Jaar lijks worden ruim 110 miljoen ad vertenties geplaatst, gemiddeld ze ven per Nederlander. De langdurige crisis zet mensen aan veel gebruikte spullen te ver kopen. Gedragen kinder- en merk kleding, schoenen, meubels en an dere huisraad, het wordt volgens Marktplaats in groten getale ge kocht en verkocht. Ook voor au to- en tuinonderhoud en schilder klussen wordt op internet geshopt, op zoek naar de beste prijs. Een stapel terrasstenen is de 'verkoper' liever kwijt dan rijk en kan gratis worden afgehaald. Dat scheelt weer stortkosten. „Het kopen en verkopen van twee dehands goederen is mede dank zij de crisisjaren niet langer goed koop, maar gewoon geworden", verduidelijkt Sanne Godron van Marktplaats. „Het taboe rond tweedehands is volledig verdwe nen. Gebruikte meubelen en kin derspullen zijn goede voorbeel den." Sinds het begin van de crisis in 2008 ziet Marktplaats niet alleen een toename in het aantal gebrui kers, maar ook in de frequentie Het taboe rond tweedehands is volledig weg, kijk maar naar meubels en kinderspullen Marktplaats wordt bevolkt door 'eenmalige' verkopers, maar de meesten zetten regelmatig iets te koop op de website. Neem bijvoorbeeld proud mama, zoals ze zich op Marktplaats voor stelt. Zè biedt in bijna negentig ad vertenties allerhande kinderspul len te koop aan. Veertien romper- tjes, twee Nijntje-zwembroekjes en een nieuwe trappelzak zijn slechts enkele voorbeelden van haar particuliere handelswaar. De kinderspullen komen uit 'een rookvrij gezin zonder harende beesten'. De vrouw uit Goirle zegt geen idee te hebben wat de gedragen rompertjes waard zijn. Ze ziet wel. Proud mama: „Crisis? Ieder een heeft wel crisis, toch? Ik kijk wel of er belangstelling voor is. En anders geef ik het weg." Een collega-moeder/verkoper is Annika uit het Limburgse Horst. Ze heeft de kledingkast van de kinderen uitgeruimd. De spullen zijn één voor één, of in handige pakketjes, gefotografeerd en via internet te koop aangeboden. De rompertjes doen 50 cent tot ander halve euro per stuk, terwijl de ver zendkosten 2,40 euro bedragen. Maar afhalen kan natuurlijk ook. van de verkoopactiviteiten. Men sen die voorheen alleen kochten, gaan nu zelf ook verkopen. Het ge bruik van smartphones heeft de (ver)kooplust via de app van Marktplaats verder aangewak kerd. „Het ligt voor de hand dat de zware economische tijden en het lage consumentenvertrouwen bewust consumeren stimuleren", stelt Godron. De winst van de crisis lijkt te zijn dat de wegwerpmaatschappij op zijn retour is. „Mensen lijken zicb steeds meer bewust te zijn van de waarde van de spullen die ze al hebben", stelt Godron. „Een pro duct dat jij niet meer nodig hebt, kan voor een ander nog veel waar de hebben. Steeds meer mensen worden behalve koper nu ook ver koper." Caijouw Rademaker VERHUIZINGEN Dat meldt de NOS zondag op ba sis van eigen onderzoek. Volgens de omroep is bij sommige afdelin gen de wachttijd opgelopen tot twintig weken. Zo heeft het spe cialisme pijnbestrijding in het Fle- voziekenhuis in Almere een wachtlijst van 26 weken. Patiën ten die voor het eerst een bezoek brengen aan een specialist op de afdeling reumatologie in het Lau- rentiusziekenhuis in Roermond moeten 23 weken wachten, meldt de NOS. Andere specialismen waar lange wachttijden gelden zijn oogheelkunde en revalidatie- geneeskunde, aldus de NOS. Bij het ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom is de wachttijd op de afdeling oogheelkunde gemid deld 12 weken. Het enige Zeeuwse ziekenhuis dat in de lijst voorkomt is het Wal- cherse Admiraal De Ruyterzieken- huis. De wachttijd op de afdeling reumatologie bedraagt daar ge middeld negen weken. rass S9S [ill T- Vijf weken lang les volgen kost de cursisten volgens de Leidse uni versiteit vier tot zes uur per week. ledereen kan meedoen, ongeacht zijn of haar vooropleiding. De uni versiteit gaat de cursus vier keer per jaar aanbieden. Terrorisme-expert Bakker hoopt door de internationaal beschikba re kennis te bundelen en te be spreken, beter zicht op het feno meen terrorisme te krijgen. „Ik ben benieuwd naar reacties op mijn - mogelijk nogal Westerse - kijk op dit fenomeen van cursis ten uit bijvoorbeeld Japan of Iran." De colleges bestaan uit een reeks videocolleges van vijftien minu ten. Studenten toetsen hun ken nis via videoquizzen en multiple- choicevragen. Aan het eind wacht hen een certificaat, als ze goed ge noeg scoren. Bakker wil ook met zijn studen ten in debat. Hij wil zo proberen te ontdekken of terrorisme steeds dodelijker wordt, of deradicalise- ring van terroristen mogelijk is en waarom iemand voor de één een terrorist is en voor de ander een vrijheidsstrijder. Onder de inschrijvers bevinden zich Israëliërs, Palestijnen, Ira- niërs én Amerikanen. „Die den ken natuurlijk heel anders over terrorisme", zegt Bakker. „Het is interessant om die samen aan in ternetfora te laten deelnemen, al bestaat de kans dat er scheldpar tijen ontstaan. Op die fora gelden regels en we houden in de gaten of die worden nageleefd. Ik denk ook dat mensen zich niet onder een valse naam inschrijven om anoniem op die fora tekeer te kun nen gaan. Je krijgt immers alleen een certificaat op je eigen naam." De cursus gaat in op al bestaande studies naar de achtergronden van terreurdaden en wat deelne mers aan de colleges daarvan vin den. Dan gaat het bijvoorbeeld over de vele studies die na de aan slagen van 9/11 zijn gedaan naar de vraag hoe terrorisme het beste aangepakt kan worden. Bakker: „Overheden willen graag vooruitkijken. Mensen die dage- lijks met terrorisme bezig zijn, proberen voorspellingen te doen. Maar alleen redden ze dat niet meer. Samenwerking en outside the box-denken met 'ander pu bliek' erbij kunnen dan helpen." De online studenten onderzoe ken ook in hoeverre terrorisme voortkomt uit armoede. Bakker heeft de indruk dat er vooral pro fessionals op de colleges afkomen. „Een van de opvallendste inschrij vers vind ik zelf de Braziliaanse politie die zich op het WK voet bal aan het voorbereiden is." In het laatste deel van de colleges staat centraal hoe antiterrorisme- beleid te maken is. Werkt het ont hoofden van een terroristische or ganisatie? Moeten regeringen zich focussen op anti-westerse bevol kingsgroepen? Hoe zijn terroris ten te herkennen? Bakker: „Ik wil met mijn studen ten de feiten scheiden van de my thes." MAANDAG 30 SEPTEMBER 2013 A a A i A x A I A X _.A A i Vx A h A A A V A A ft x 'A a. A' A X A A A A A A V x A X* A A X M A A ^•A t n n Waardeloos wordt koopje door Gerard den Elt illustratie De Persdienst Sanne Godron, Marktplaats Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl HILVERSUM - De wachtlijsten voor een eerste bezoek aan een me disch specialist zijn bij tientallen ziekenhuizen veel te lang. Vooral specialisaties waar veel ouderen ge bruik van maken, kennen lange wachttijden. MIDDELBURGS VEILINGHUIS KUNST EN ANTIEK 3 oktober om 18u in de bibliotheek van Middelburg www.middelburgeveilinghuis.nl door Joep Trommelen LEIDEN - 20.000 mensen, van over de hele wereld, hebben zich aange meld voor de gratis online cursus Terrorism and counterterrorism door de Leidse hoogleraar Edwin Bakker. De colleges beginnen van daag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3