Pellè is nu ook echt de aanvoerder van Feyenoord Verbeek kclH Ajax richt zich op tegen Go Ahead 30 SPORT ONTSLAGEN Ontslagen trainer weet dat hij zijn karakter moeilijk kan veranderen. „Het zat dieper dan ik dacht." H Feyenoord deed er heel geheim zinnig over. Op het opstellingen blaadje dat vooraf werd verspreid, stond achter de naam van De Vrij nog gewoon de c, van captain. En in geen enkele voorbeschou wing, of communicatie vanuit de club, was er met een woord over gerept. Maar toen afgetrapt werd, stond wel degelijk Graziano Pellè met de aanvoerdersband om. Ook na afloop maakten techni sche staf en spelers er liefst zo min mogelijk woorden aan vuil. Het is klaarblijkelijk een heel teer punt. Zei Koeman dat hij zijn besluit vrijdag met Pellè en De Vrij had besproken, en zaterdagochtend aan de groep had verteld, Pellè zelf refereerde aan een bijeen komst waarbij 'alle internationals en ik' aanwezig waren. „We heb ben apart gezeten met Stefan, maar ook met Clasie, Mathijsen, Martins Indi en Schaken. Daarbij is erover gesproken dat de aan voerder eigenlijk altijd aanwezig moest zijn. Ik ben jammer genoeg geen international, en ben er dus altijd." Het had er alle schijn van dat de Italiaan het 'aanwezig zijn' wat al te letterlijk nam, waarschijnlijk greep Koeman vooral in omdat hij vindt dat De Vrij zich onvol doende als captain manifesteert, geen of in ieder geval onvoldoen de sturing geeft. „Dit leefde al een paar weken bij mij", aldus Koe man. De Vrij bleek hevig teleurgesteld. Wat de trainer betreft „mag dat Ik vind het zelfs logisch." Maar Koeman is er duidelijk in. Het gaat niet om het belang van een enkele speler, maar om dat van het hele elftal. „En dit is het beste voor het elftal." De Vrij koos, voor de microfoon van Rijnmond, na afloop in De Kuip zorgvuldig zijn woorden. „Ik wil alleen zeggen dat ik het jammer vind." Hij noemde het dragen van de band „een hele eer. Ik heb 'm altijd met trots gedra gen. Maar de trainer heeft zijn keuze gemaakt en die moet ik ac cepteren." De verdediger maakte de laatste weken een weinig zekere indruk, dat moet gezegd worden. Hij maakte kleine foutjes én grove blunders. Zeker na een interland periode leek De Vrij moeite te hebben zijn ritme te herpakken. Koeman wil met zijn ingreep dat zijn gewezen aanvoerder zichzelf terugvindt. De trainer had, zo leek hij de indruk te wekken, di rect al het effect van zijn ingreep gezien. „Ik vond hem goed spelen vandaag", roemde hij het spel van De Vrij. Toch zal ook de oefen- meester niet ontgaan zijn dat De Vrij, bij 4-0, een penalty veroor zaakte. Van Duinen miste de straf schop weliswaar, in de slotfase kreeg het gemakzuchtige Feye noord alsnog twee treffers (Van Haaren en Clasie in eigen doel) te gen. Tot woede van Koeman. „We hebben nu twee jaar leuk meege daan, maar dit seizoen wil ik écht meedoen. Dan kan en mag dit niet, die momenten van verslap ping moeten eruit. Anders maak je geen stappen." Hij heeft mede daarom Pellè, wiens seizoenstotaal nu op negen treffers staat, tot aanvoerder be noemd. Die lijkt als een van de weinigen echt te beseffen waar het in het topvoetbal om draait. „Graziano is een oudere jongen, een ervaren jongen. Een jongen uit Italië bovendien. Die weet wat er qua zakelijkheid in de wed strijd gevraagd wordt, is zich bo vendien bewust hoe groepsproces sen werken." Dat Pellè, die de laatste weken zijn ongenoegen in woord en vooral gebaar liet blijken, nu rus tig oogde, zou ook als een resul tante van de ingreep kunnen wor den gezien. Het was er echter ook niet de wedstrijd naar voor Pellè om zich negatief uit te laten. Met drie treffers en een assist op Bru no Martins Indi had hij het prima naar zijn zin tegen het ronduit matige ADO Den Haag. ALKMAAR - Gertjan Verbeek spaart zichzelf niet. „Ik kan nie mand iets verwijten, hooguit me zelf', zegt de trainer over zijn ont slag bij AZ. „Misschien heb ik de signalen vanuit de spelersgroep niet goed opgepikt. Het zat blijk baar dieper dan ik dacht." Wat is er de afgelopen dagen ge beurd binnen de club Gertjan Verbeek: „De spelers heb ben donderdag bij de directie aan gegeven dat ze vonden dat ik niet gevoelig was voor hun argumen ten tijdens besprekingen. En ze hadden er geen vertrouwen in dat dat op korte termijn zou verbete ren. Vrijdagochtend heeft Toon Gerbrands (directeur algemene za ken, red.) mij daarvan op de hoog te gebracht. Hij zei dat hij nog niet eerder zo'n onrust bij de spe lers had meegemaakt. Daar heb ben we het over gehad. Ik heb ge zegd dat de directie een beslissing moest nemen, welke dat ook was. Linksom of rechtsom, er moest duidelijkheid komen." Die duidelijkheid is er. Begrijp je dat de club je heeft ontslagen „Wat ik zeg: ze moesten een be slissing nemen. Het heeft geen zin om poppenkast te spelen. De wedstrijden volgen elkaar snel op en dan moet het gevoel tussen spelers en trainer goed zijn. An ders kun je niet tot maximale prestaties komen. Dus moet je of werken aan een oplossing, of ri goureus ingrijpen. Nou, dat heeft de directie gedaan. Dat snap ik, al vind ik het jammer dat ik niet het seizoen kan afmaken met deze spelersgroep." Zag je werkelijk niets aankomen? „Er sluimerde al langer iets, dat wel. Vorig seizoen al. Toen zijn sommige dingen wat scheefge groeid. Daar is toen over gespro ken en er is geprobeerd het beter te doen. Nu was er blijkbaar een punt bereikt waarop bepaalde voorvallen of incidenten alleen maar negatief worden uitgelegd. Als je er negatief'in zit', leg je elk voorval negatief uit. Is het zo ver gekomen, dan is het gevoel, het vertrouwen er niet meer. Dat noe men ze dan de chemie die ont breekt." Jij vindt dat dat wel meeviel? „Nou, als ik nou continu over hoop lag met de spelers, dan is het duidelijk. Maar dat was niet zo. Er was geen piraterij. Ik ben ook de laatste weken mijn ge sprekken blijven voeren met spe lers. Daarin kreeg ik niet zulke klachten. Maar het zat blijkbaar toch dieper dan ik dacht. Mis schien heb ik daar te weinig oog voor, ja. Ik ben meer taakgericht dan relatiegericht, zo kun je dat wel zeggen." Dat kun je niet veranderen? „Iedereen heeft zijn eigen karak ter. Daar kun je weinig aan veran deren. Ik moet proberen om te gaan met dertig karakters in een selectie. Zij moeten zien om te gaan met het karakter van de trai ner. Kennelijk lukte ze dat niet meer. Ik weet dat ik dominant ben en dat het niet gemakkelijk is om met mij te discussiëren." Met lichte verbijstering namen de supporters kennis van het bericht van de stadionomroeper. Viktor Fischer, zo meldde de man uitgela ten, mocht zich Ajacied van de wedstrijd noemen. Op delen van de tribunes werd met gefluit ge reageerd. De Deense tiener sticht te weliswaar veel gevaar, maar zijn naam stond niet op het score bord. Zelf reageerde de speler eveneens wat verbaasd op zijn uit verkiezing. De geste kwam vanuit de dug-out. Niet de fans maar het hoofd van de technische staf be paalt wie de eer krijgt toebedeeld. Coach Frank de Boer wilde Fischer een boodschap overbren gen. „Ik gaf hem bewust een sig naal", verklaarde hij zijn keuze na afloop. „)e hoeft niet te scoren om even goed een goede wedstrijd te spelen. Er ging nu zoveel dreiging van hem uit. Zo wil ik het zien." Fischer stond symbool voor de staat van de landskampioen in de laatste weken. Het grootste talent van de club miste vorm en ver trouwen. Niets lukte, wat het ver val verergerde. Bij elk verkeerd balcontact vertoonde zijn gezicht meer gelijkenissen met een don derwolk. De Boer greep in en zet te hem tijdelijk op de bank. In af wachting van een mentale door braak. Zaterdag maakte de frons plaats voor een glimlach. Niet al leen bij Fischer maar bij de hele ploeg. De Boer doet niet aan kringge sprekken om het geloof in eigen kunnen terug te laten keren. In zijn visie begint alles bij spel vreugde en de wil hard te werken. De huisstijl leent zich daar per fect voor. Druk zetten op de helft van de tegenstander vreet ener gie. Maar als iedereen zijn steen tje bijdraagt, zo stelt de trainer, dan laat een beloning niet lang op zich wachten. Het bewijs hier voor leverde Ajax zaterdag tegen Go Ahead Eagles, zij het met hor ten en stoten. Zonder succes zocht het team in de eerste helft continu naar een doelpunt. Vijf grote kansen lever den niets op. Tot zijn frustratie lukte het Fischer niet om keeper Eloy Room te passeren, ondanks een handvol pogingen. Buiten een vloek of een klein gebaar bleef hij kalm. Net als de rest van de spelers, die zich niet lieten af leiden door een slordige pass, een mislukte truc of een onachtzaam heid. Al speelde fortuin ook een factor. Ajax scoorde na rust in een tijds bestek van vijf minuten liefst vier maal. Kolbeinn Sigthórsson - die op de bank begion maar inviel na de hamstringblessure bij Bojan Krkic - eiste een hoofdrol op. De IJslander, intern bekritiseerd, leid de een eigen doelpunt van (op van der Linden in (ï-o) en maakte op fraaie wijze zelf twee goals (3-0 en 4-0). Tbssendoor bekroon de Lesley de Sa zijn eerste basis plaats met een treffer (2-0). Lerin Duarte (5-0) en Siem de Jong (6-0) vergrootten de marge daar na nog. „Ik heb het plezier weer terugge vonden", vertelde Fischer, die we kenlang met zijn ziel onder de arm liep. „Het team ook. De enige remedie om uit een mindere fase te komen is lekker voetballen en 1 plezier maken. Tegen Milan staan we er dinsdag weer. We maken kans, kunnen van die ploeg win nen." De Boer kon de opsteker goed gebruiken, al weigerde hij van een opluchting te spreken. „Je weet dat het een keer gaat komen. r-\ Zo wil ik het elke keer zien." door Edward Swier ROTTERDAM - De rol van Graziano Pellè bij Feyenoord wordt steeds groter. Niet alleen is hij verant woordelijk voor het gros van de doelpunten - gisteren maakte de Italiaan er tegen ADO Den Haag (4-2) weer drie Pellè is sinds dit weekeinde bovendien aanvoerder. Stefan de Vrij werd door een gede cideerde Ronald Koeman van de taak ontheven. „Omdat dit het bes te voor het elftal is." door Theo Brinkman Aanvoerder Graziano Pellè zet uit een strafschop de 4-0 op het scorebord. foto Kay in 't Veen/ANP door Geert Langendorff AMSTERDAM - Ajax liet in een flit sende tweede helft tegen Go Ahead Eagles (6-0) tekenen van herstel zien. Alles wat misliep in de afgelopen weken, lukte in een tijds bestek van vijf minuten. C^CrO h Bojan Krkic raakt geblesseerd en moet het veld verlaten, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30