van het weglaten W ENTERTAINMENT 21 Na een maand sappelen in een piepklein huis met Gordon, stoomt hij door naar muziektempel Ziggo Dome. Gerard Joling heeft er na bijna dertig jaar in het vak nog volop de kracht voor. GERARD jOLING Hij zit even lekker te chillen, thuis in Aalsmeer. Gewoon even genieten van de ruim te en de privacy die hij heeft gemist. Terwijl zijn huishoudster rommelt en reddert, zakt Gerard Joling met een zucht onderuit. De zanger en pre sentator hokte voor het programma Geer Goor: Effe geen cent te makken een maand lang met Gordon in Amsterdam-Noord op een AOW-pensioentje. En tüürlijk, het is dan wel tv, maar het viel dus écht niet mee. „Ik kan je vertellen, na een paar we ken breekt zo'n klein huisje je hartstikke op", zucht hij. „Twee kleine slaapkamer tjes, constant op eikaars lip zitten, beneden was niet eens een toilet dus ook de gasten moesten boven. Op het laatst zitten we na tuurlijk ouderwets te zeuren en te zeiken over dat gribushuis. Maar we hebben ook vre-se-lijk gelachen, hoor!" In het programma, dat voortborduurt op drie reeksen Geer Goor: Over de vloer, pro beert het duo vrijwilligers te werven voor de ouderenzorg. Dagelijkse uitstapjes met bejaarden, voor hen koken, boodschappen doen, kaarten, sjoelen. De vette lach is in de serie uiteraard nooit ver weg, maar hier en daar wordt ook een traantje wegge pinkt, zegt Joling. „Geloof me, ik had niet verwacht dat het zó'n indruk zou maken. We gingen er toch een beetje in van 'leve de 161', maar dat was na het eerste gesprek al afgelopen. Oud worden is mooi, oud zijn is wat anders. En die varhalen, af en toe om te hui-len. En er zijn dus ruim twee honderdduizend eenzame bejaarden in Ne derland. Ik doe het in ieder geval anders, la ter; in dit huis met vier, vijf mensen van mijn leeftijd, samen een kok en een huis houdster. Maar niet vereenzamen." Die eenzaamheid is op dit moment ver te zoeken. Na een paar dagen Ibiza - waar an ders - is hij alweer druk bezig met de voor bereiding voor zijn twee Lefefeer-concerten, op li en 12 oktober in Ziggo Dome. En hij gaat weer aan tafel met SBS, praten over nieuwe programma's. De concerten staan onbedoeld in het teken van de vrede, gezien de keuze van de zin gende gasten: de zusjes Maywood - na acht tien jaar ruzie en voortgaand geharrewar voor het eerst weer samen op het podium - en Gordon, met wie hij zelf al meer dan fiks mot had. Maywood wilde hij erbij om dat hij als jongen al dol was op hun liedjes. En Gordon? Tja, die blijft Gordon. „We zijn zo verschillend als maar zijn kan, maar je komt elkaar toch steeds tegen. Ik ben niet zo van de ruzie." De Haagse Basily Boys, Dennis van der Geest, danseressen, een decor met 350.000 led-lampjes, het is ouderwets op zijn Jo- lings: over the top. Maar ook weer niet. Glit ter en glamour en veren ontbreken natuur lijk niet, maar als een liedje het nodig heeft, staat hij er ook gewoon in een sim pel pak. „Het moet niet zo bombastisch worden dat mensen niet meer naar de lied jes luisteren. Het gaat van groots naar heel klein. Ja hoor, ik beheers ook de kunst van het weglaten. Het moet nou ook weer niet zo zijn dat mensen naar mijn concerten ko men voor mijn kleding." Een jubileum is in aantocht, over anderhalf jaar zit hij der tig jaar in het vak: „Godallemachtig, da's waar. Dat gaan we dan wel weer vieren." Tijdens de concerten komt alvast het hele repertoire vanaf 1985 aan bod, het jaar waar in hij derde werd in de Soundmixshow. Hij brak door, scoorde hit na hit en werd ook in Azië een fenomeen. Binnenkort treedt hij weer op in Korea. „Filippijnen, Indone sië, Maleisië, Taiwan, Korea: het was gigan tisch. Ik kon er niet op straat lopen. Ik was 25, over een internationale carrière had ik nooit nagedacht. Het gebéurde opeens, alle liedjes werden knallers. In Tai wan moest ik vluchten voor hyste rische fans, ik trad op in het olym pisch stadion in Seoel: gekken huis." In de hal hangen de stille getui gen van die bijna-dertig jaar: gouden en platina platen. Be halve een burn-out, nu ruim drie jaar geleden, heeft hij weinig grote tegenvallers ge had, constateert hij. „Als je kijkt naar de mensen die bekend werden in die pe riode, 1984-1985, zijn al leen Marco Borsato en ik nog over." Het is vooral hard werken en genie ten. „Ik maak me nu erg druk, de zenuwen lijken steeds erger te worden. Het is een groot financieel risico. Maar als ik daar dan weer sta, dan denk ik toch: Jezus, dit is hele maal te gek." MAANDAG 30 SEPTEMBER 2013 De kunst Geboren op 29 april 1960 in Alkmaar. Opleiding: lts. Loopbaan: Werkte in snackbar, tuincentrum, bij boeren, in de horeca en als model. Werd in 1985 derde bij de Soundmixshow van Henny Huisman. Scoorde hits met Love is in your eyes en Ticket to the tropics. Werd in 1988 negende op het Eurovisie Songfestival met Shangri La. door Monique Brandt reageren? media@depersdienst.nl Startte in 2005 samen met Gordon en René Froger de succesformatie De Toppers. Was presentator van tv-programma's als So you wanna be a popstar, Sterren dansen op het ijs, Vliegende Hollanders. Ook maakte hij drie seizoenen van Joling Cordon over de vloer. Dit jaar: Geer Goor Effe geen cent te mak ken en de Lekker-concerten in Ziggo Dome. Slt" ff foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21