AliSecur I anwb 4 5 Frustraties en angst steken de kop op Crisis verpest sfeer op werkvloer I Een auto aanschaffen kost een aardige cent. Dan zou je toch verwach ten dat de ongeveer zeven miljoen particulie re autobezitters in ons land prijsbewust met de verzekering van hun dure bezit omgaan. Het tegendeel is echter het geval. Uit onderzoek van de Autori teit Consument en Markt blijkt dat consumenten ge middeld 121 euro per jaar op autoverzekeringen kunnen besparen. In totaal is dit een bezuiniging van ongeveer 8oo miljoen euro. Kassa, denk je dan. Toch laten autobezitters, zelfs in deze crisistijd, veel geld liggen, want kritisch shoppen is niet de regel. Een belangrijke reden hiervoor is dat Ne derlanders zich graag veilig voelen. Samen met de Zwitsers geven we in Europa het meeste geld uit aan schadeverzekeringen, 50 miljard per jaar. Omdat we ons graag vei lig voelen, vinden we het vaak een beetje eng om te wisselen van verzekeraar of dek king. Een andere reden is onwetendheid; veel autobezitters verdiepen zich niet in verzekeringen en beseffen niet dat ze be hoorlijk kunnen besparen op een autover zekering. Maar ook vinden velen het te veel gedoe om het uit te zoeken. Dat overstappen naar een andere autoverze kering helemaal niet ingewikkeld is, be wijst Laura. „Al jaren zaten mijn man en ik met onze drie auto's, op advies van de bank, bij dezelfde autoverzekeraar. Omdat ik dacht dat we veel geld konden besparen op onze autoverzekeringen, ben ik op inter net gaan zoeken. Dankzij een vergelijkings site vond ik een verzekeraar die een auto verzekering, een tweede gezinsautoverzeke ring en een oldtimerverzekering met de zelfde dekking kon aanbieden, maar dan meer dan 300 euro per jaar goedkoper. Bij de bank waren de oude autoverzekeringen snel opgezegd. Weinig moeite voor zo'n grote besparing", aldus Laura. Bezuinigen op je autoverzekering kan dus simpel zijn. Hieronder vijf zaken waar je mee kunt besparen. 1. Dubbele verzekeringen Kijk je verzekeringspolissen na en voor kom dubbele dekkingen. Zo is juridische hulp bij verkeersongevallen vaak inbegre pen in de gezinsrechtsbijstandverzekering. De meeste autoverzekeraars bieden ver keersrechtsbijstand ook aan als aanvullen de dekking. Hetzelfde geldt voor pechhulp. Je kunt een lidmaatschap bij bijvoorbeeld de ANWB afsluiten, maar ook pechhulp meeverzekeren bij je autoverzekeraar. Be slis of en welke dekking en verzekeraar je wilt en voorkom dubbele verzekeringen. 2. Eigen risico Eigen risico is het deel dat je uit eigen zak moet betalen bij schade door eigen schuld. Als je zelden autoschades veroorzaakt of zelf een aardige financiële buffer hebt, kan het lonen om een hoger eigen risico te ne men. Bij sommige autoverzekeraars kun je kiezen tussen verschillende eigen risico's. Net als bij zorgverzekeringen geldt: hoe ho- ger het eigen risico, des te lager de premie. 3. Casco dekking Is je auto ouder dan vier of vijf jaar? Dan is een volledig casco dekking (allrisk) qua prijs/kwaliteit meestal niet meer de beste keuze. Want de dagwaarde van je auto, het bedrag dat je terugkrijgt in geval van total loss, is dan laag in verhouding met de pre mie. Een auto van tien jaar en ouder wordt meestal alleen WA verzekerd. Houd dus re kening met de leeftijd en waarde van je au to bij de keuze van je verzekering. 4. Schadevrije jaren Elke verzekeraar bepaalt zelf zijn premie en de bonus malus-kortingsladder. Op ba sis van het aantal schadevrije jaren bepaalt de verzekeraar op welke trede van de bo nus malusladder je komt. Heel simpel: hoe meer schadevrije jaren, des te meer kor ting. Het kan lonen om een kleine schade uit eigen zak te betalen. Zo voorkom je dat je korting verliest. Als je van autoverzeke raar wilt wisselen, doe je er verstandig aan vooraf bij je verzekeraar het aantal schade vrije jaren volgens Roy-data op te vragen. Roy-data is het systeem waarin alle Neder landse verzekeraars de schadevrije jaren bij houden. Denk je dat het aantal schadevrije jaren in Roy-data niet klopt? Ga dan gerust de discussie aan. Laat je verzekeringspre mie altijd berekenen met zoveel mogelijk schadevrije jaren. WAAR MOET JE OP LETTEN? 5. Vergelijk geregeld je autoverzekering Op internet kun je gemakkelijk zelf pre mies vergelijken en berekenen. Autoverze keraars wijzigen nogal eens hun tarieven. Rijd je al een paar jaar schadevrij en ben je niet recent gewisseld van verzekeraar, dan is de kans groot dat je goedkoper uit bent bij een andere verzekeraar. De site van de Consumentenbond (www.consumenten- bond.nl/autoverzekeringen) geeft daarover uitsluitsel. Bang voor andere verzekering auto door Nadine van Gemert illustratie Ronald Visser (1 Zeg nooit je oude verzekering op, voordat je nieuwe is geaccepteerd. Het zal je maar gebeuren dat de nieuwe autoverzekeraar je aanvraag niet accepteert. Let op de beëindigingstermijn van je be staande verzekeringscontract. Ben je recent al eens overgestapt en wil je opnieuw over stappen? Controleer dan of je niet aan een jaarcontract vastzit. Heb je langer dan een jaar dezelfde autover zekering en ben je niet uitdrukkelijk ak koord gegaan met een langere looptijd dan één jaar, dan heb je een opzegtermijn van maximaal één maand. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89